Israel palkkaa homolähettiläitä imagonsa parantamiseksi

Sebastian Scheiner

Israel palkkaa homolähettiläitä imagonsa parantamiseksi
5.1.2012 20:55 | 27 | A A AP–HS
Sebastian Scheiner / AP

Israelilainen nuori piteli kädessään sateenkaarijulistetta Jerusalemin Gay Pride -paraatissa kesällä 2010.

JERUSALEM. Israel yrittää kohottaa kansainvälistä imagoaan palkkaamalla homoja ja lesboja maan epävirallisiksi lähettiläiksi.

Ulkosuhteista vastaava ministeriö on koonnut joukon vapaaehtoisia, joiden tehtävä on kertoa Israelista maailmalla. Ministeriö kehotti taannoin homovähemmistön edustajia astumaan esiin.

Ministeriön tiedottaja Gal Ilan sanoi, että tavoitteena on korostaa Israelin moniarvoisuutta. Hänen mukaansa maan homoyhteisö on jäänyt liian vähälle huomiolle. Lähettiläiden määrää ei vielä kerrottu.

Israel on viime aikoina mainostanut itseään homoystävällisenä saarekkeena keskellä suvaitsematonta Lähi-itää.

Vain muutama viikko sitten julkisuudessa olivat Israelin äärikonservatiiviset ortodoksijuutalaiset, jotka vaativat naisilta peittävämpää pukeutumista.

Asia nousi otsikoihin, kun nuori israelilaistyttö kertoi joutuneensa ortodoksien solvaamaksi. Haastattelun jälkeen tuhannet ihmiset nousivat barrikadeille.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuoron vaihto!

      Varmaan homot ja lesbot korvaavat uskovat, jotka eivät enää lähde Israeliin tukemaan sitä matkustamalla sinne.
      Israel on valntansa tehnyt!

      • Proo Israel

        Saasta-israel on syössyt itsensä turmioon, häpeä saasta-israel!


    • Israelin ystävä

      Eikö tämä ollut palstalla jo aikaisemminkin?

      Taidat olla vähän antisemitistinen tyyppi, kun noin sitkeästi yrität mustata Israelin mainetta.
      Onneksi Suomi on aina Israelin ystävä, vaikka antisemitistit ja uusnatsit eivät olisikaan!

      • Proo Israel

        Palstalla on paljon Israelin ystäviä ja uskonkin että Israelin kansaa tulee varoittaa tästä, sillä Jumala EI katsele tätä hyvällä, valitan. Sama juttu Suomen kanssa. Ala-arvoiset homppelisaastat miehittävät pyhää Israelia!


    • Hintsustivaan

      hipi-hipi-hiplaa ja hinttantaa...
      Nyt kaikki Israelmieliset äänestämään valtakunnanhomo Haavistoa pressaksi.
      Voivatten presidenttipariskunta sitten pitää yhdessä homahtavia letkajenkkatapaamisia näiden epävirallisten lähettiläiden kanssa...

    • Antisemitit riehuvat

      aina ja joka tapauksessa. Jos israelissa hilluu pieni joukko ortodoksijuutalaisia joita valtaosa vastustaa, niin antisemiitit huutavat juutalaisten olevan kiihkoilijoita. Kun israelissa ei vainotakaan homoseksuaaleja kuten esimerkiksi iranissa, niin antisemiitit huutavat juutalaisten olevan irstaita sodomiitteja.

      Yhdessä asiassa antisemiitteihin voi aina luottaa. He näkevät juutalaisissa aina vikaa. Jopa sellaisia vikoja joiden olemassaolo muissa kansoissa ei olekaan vika.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1945
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1852
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1789
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1458
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1390
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      504
      1060
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      970
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      914
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      875
    Aihe