paska velkakriisi-Eurooppa jarruttaa jälleen tapansa mukaan kasvua.
http://www.hs.fi/msn/ulkomaat/Työttömyys kääntyi odotettua voimakkaampaan laskuun USAssa /a1305552867868
uuteen nousuun
12
<50
Vastaukset
- Paska-EU
Paskaisine konkurrsivaltioineen...
- me-262
-Yhdysvallat on varsin toiveikas oman taloutensa elpymisen kanssa, mutta huoli Euroopan velkakriisistä synkistää markkinoita Wall Streetillä.
Haistavitun Wall Street.
Ensin laitetaan maailmantalous kuralle ja melkein konkurssitilaan, sitten aletaan vinkumaan kun toiset muka "jarruttavat" seuraavan kuplavedätyksen aloittamista:
-Finanssikriisi iski Yhdysvaltoihin tasan kolme vuotta sitten. Kriisi levisi koko maailmaan, ja Eurooppa on ollut siitä alkaen pysyvässä talouskaaoksessa.
http://www.taloussanomat.fi/talouskriisi/2011/09/16/talouskriisi-tama-kaava-tuhosi-wall-streetin/201113138/294?ref=tf1
Ps. Toivotan syvimpään kadotukseen ja ahdinkoon koko keinottelijapesäkkeen!- No mutta
sehän on vain yksi pesäke.
Itse suosin kyllä aivan läheistä OMX:ia. Valitettatvasti wall Streetin meno, joka on huonoa EU:n takia, vaikuttaa myös sinne. - me-262
No mutta kirjoitti:
sehän on vain yksi pesäke.
Itse suosin kyllä aivan läheistä OMX:ia. Valitettatvasti wall Streetin meno, joka on huonoa EU:n takia, vaikuttaa myös sinne.Eipä ole enää "Greenspan puttia" pelastamassa rahan luomista tyhjästä, koska korko on jo lähes nollassa:
-LTCM-pelastusoperaation jälkeen markkinoilla alettiin puhua käsitteestä "Greenspan put". Tällä tarkoitettiin oletusta, että Fed ja pääjohtaja Alan Greenspan tulevat aina estämään suuremmat myllerrykset markkinoilla alentamalla korkotasoa. - No jaa
me-262 kirjoitti:
Eipä ole enää "Greenspan puttia" pelastamassa rahan luomista tyhjästä, koska korko on jo lähes nollassa:
-LTCM-pelastusoperaation jälkeen markkinoilla alettiin puhua käsitteestä "Greenspan put". Tällä tarkoitettiin oletusta, että Fed ja pääjohtaja Alan Greenspan tulevat aina estämään suuremmat myllerrykset markkinoilla alentamalla korkotasoa.Ainakin OMX.issa pätee se ainoa pätevä sääntö, jonka tiedän.
Myy kalliimmalla kuin ostat. Sillä on pärjännyt.
- nopeampaa toimintaa
Usa:n talous ja markkinat ovat hyvin joustavat, sopeutuvaiset ja toimivat. Pystyvät reagoimaan nopeasti muuttuneisiin tilanteisiin. Toinen on tilanne täällä takahikiä Europaassa jossa kaikki on päin persettä.
Työttömyysaste Euroopassa on korkealla ja riitaisat ja ylivelkaantuneitten EU-maiden päättäjät eivät tiedä mitä pitäisi tehdä. Johtajuuskin on enemmän kuin hukassa. Lisäksi EU:n päätöksenteko on aivan liian hidasta nykyiseen tilanteeseen nähden.- Niinpä niin
Paska-Eurooppa on talouskasvun jarru.
Eikä se ole pankkien syy, että valtiot ovat ylivelkaantuneita.
Yhtä hullua olisi alkaa syyttää pankkia siitä, että yksityishenkilö ottaa liian suuren asuntolainen. Eiköhän se lie omaa tyhmyyttä. - Toisinpäin?
Niinpä niin kirjoitti:
Paska-Eurooppa on talouskasvun jarru.
Eikä se ole pankkien syy, että valtiot ovat ylivelkaantuneita.
Yhtä hullua olisi alkaa syyttää pankkia siitä, että yksityishenkilö ottaa liian suuren asuntolainen. Eiköhän se lie omaa tyhmyyttä.Entäs toisinpäin, onko se valtioitten syy jos pankit tekevät huonoja sijoituksia? Veronmaksajien kukkaroille hingutaan?
- Se on
Toisinpäin? kirjoitti:
Entäs toisinpäin, onko se valtioitten syy jos pankit tekevät huonoja sijoituksia? Veronmaksajien kukkaroille hingutaan?
nimenomaan valtioiden syy.
Ei se tyhmä ole joka antaa liikaa laibnaa, vaan se joka ottaa.
Eikä korkean kron lainat ole koskaan huono sijoitus. Kuvitteletko tosiaan, että kreikka on ollut huono sijoitus ´kohde;) Tiedätkä millaista korkoa Kreikka joutuu maksamaan lainoistaan? - sanonkosanon
Se on kirjoitti:
nimenomaan valtioiden syy.
Ei se tyhmä ole joka antaa liikaa laibnaa, vaan se joka ottaa.
Eikä korkean kron lainat ole koskaan huono sijoitus. Kuvitteletko tosiaan, että kreikka on ollut huono sijoitus ´kohde;) Tiedätkä millaista korkoa Kreikka joutuu maksamaan lainoistaan?Kreikka? persaukiset eivät mitään maksa, niin ja Suomi otti lainaa, oli siis se ottaja ja lainasi kreikalle "korkeammalla korolla", persaukiselle. Eivät nämä kreikan kaltaiset pysty edes korkoja maksamaan, tai eivät halua, minkäs teet? Tämän jälkeen alkaakin keskustelu lainojen anteeksi antamiseksi.
Siis vastaus kysymykseesi: Kreikka ei maksa korkoa lainkaan, eikä maksa velkojaankaan. - Mitä sitten
sanonkosanon kirjoitti:
Kreikka? persaukiset eivät mitään maksa, niin ja Suomi otti lainaa, oli siis se ottaja ja lainasi kreikalle "korkeammalla korolla", persaukiselle. Eivät nämä kreikan kaltaiset pysty edes korkoja maksamaan, tai eivät halua, minkäs teet? Tämän jälkeen alkaakin keskustelu lainojen anteeksi antamiseksi.
Siis vastaus kysymykseesi: Kreikka ei maksa korkoa lainkaan, eikä maksa velkojaankaan.Entä sitten vaikkei tällä hetkellä maksakaan? Joku ne maksaa (arvaa kuka) ja korkealla korolla. Ja pankeille.
Oli siis pankeille erittäin hyvä bisnes. - Änkyräkommunisti
Mitä sitten kirjoitti:
Entä sitten vaikkei tällä hetkellä maksakaan? Joku ne maksaa (arvaa kuka) ja korkealla korolla. Ja pankeille.
Oli siis pankeille erittäin hyvä bisnes.Ladaa!
Daa daa!
http://www.youtube.com/watch?v=5Sxb9mPjHLE
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1221945Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1261852Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101789Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561458Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341390Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5041060Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50970Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115914Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347875