Leipä-puuro linja ruokavaliossa

t

http://yle.fi/uutiset/terveys_ja_hyvinvointi/2012/01/ruokavalion_korjaus_auttaa_muistisairauksien_hoidossa_3154104.html

ja varmasti sairastut
"Suomessa on arviolta 80 000 keskivaikeasti tai vaikeasti dementoitunutta ihmistä. Väestön ikääntymisen vuoksi Alzheimer ja muut muistisairaudet lisääntyvät lähivuosikymmeninä nopeasti. Vuoteen 2030 mennessä sairastuneita arvioidaan olevan lähes 130 000. "

Pakon edessä lisää puuroosi
https://www.hyvinvoinnin.fi/tuote/3979/Soyolk-soijajauho-
ei se maistu siellä, mutta lisää proteiinia
Ravintosisältö / 100 g
energiaa, 1650 kJ / 394 kcal
proteiinia, 39 g
rasvaa, 20 g
hiilihydraatteja, 16 g
ravintokuitua, 12 g
tiamiinia, 0,6 mg
riboflaviinia, 0,3 mg
niasiinia, 2,0 mg
pantoteenihappoa, 1,5 mg
pyridoksiinia, 0,5 mg

7

199

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koo

      Mitä halusit sanoa? Lue Ylen linkki "ja varmasti sairastut"?

    • luenuudelleen

      Jos syöt etupäässä leipää ja puuroa se on hyvin vähän proteiinia sisältävää ja ruokavalio vahingoittaa

      "Moni muistisairas tarvitsee lisää proteiinia. Usein Alzheimerin tautiin tai muuhun dementiaa aiheuttavaan sairauteen "
      "Tutkimukseen osallistuneella Ritva Puikkosella todettiin Alzheimerin tauti kolme ja puoli vuotta sitten. Tuolloin hänellä oli muistivaikeuksia ja kaatuilua. Fysioterapian ja ruokavalion korjailun jälkeen vointi on kohentunut, ja tällä hetkellä muistikin toimii hyvin.

      Puikkonen on lisännyt lautaselleen proteiinia. "

    • ....................

      Tuli juuri radiosta ja siinä mainittiin lisää proteiinia ruokavalioon..

      SIIS vitamiinien lisäksi.

      Proteiinin tarve on 1,7 g / paino kilo, varsinkin ikä ihmisten ruokavalion perus on etupäässä leipä ja puuro.

    • k

      http://www.tohtori.fi/?page=5034255&id=9413608

      Ravintokuidun suositeltava saanti aikuisille on 25-35 g/vrk. Viljavalmisteet, kasvikset, hedelmät ja marjat ovat tärkeimmät kuidun lähteet.

      Hiilihydraattien osuudeksi kokonaisenergiasta suositellaan 55-60 %. Hiilihydraatteja saa viljavalmisteista, hedelmistä, marjoista, perunoista ja kaikista kasviksista.

      Rasvan osuus kokonaisenergiasta saa olla noin 30 % (kovan rasvan osuus enintään 10 %). Useimmille tämä tarkoittaa rasvan käytön vähentämistä. Terveyden kannalta ei ole hyödyllistä vähentää rasvan kokonaissaantia alle 20-25 %:iin energiasta.

      Proteiinien eli valkuaisaineiden saanti on suomalaisilla yleensä riittävää. Niiden osuudeksi kokonaisenergiasta suositellaan 10-15 %. Aikuisten päivittäinen proteiinin tarve vaihtelee välillä 0,5-3,0 g painokiloa kohti. Proteiinit ovat elimistön suojaravintoa ja rakennusaineita eikä niitä kannata käyttää energialähteenä. Proteiinissa on grammaa kohden energiaa 17 kJ / 4 kcal. Proteiinin ylimäärä voi varastoitua elimistössä rasvaksi. Eläinproteiinia saadaan maidosta, lihasta, kalasta ja kananmunista. Kasvisproteiinin lähteitä ovat viljavalmisteet ja palkokasvit sekä pähkinät.

      http://www.tohtori.fi/?page=5034255&id=9413608

    • emmikoskela

      Mielenkiintoista.

      Ei ole kovinkaan montaa vuosikymmentä, kun suomalaisilla oli pulaa lähes kaikesta. Silti ne isovanhemmat elivät. ja kasvattivat isoja pesueita. Miten se voi olla edes mahdollista? Söivät sitä, mitä oli ja olivat syömättä, jos ei mitään ollut.
      Useinmiten oli pari sikaa ja muutama kana, sekä luonnon antimet.

      Mihin se taito selviytyä on kadonnut? Jos ruoka on jo niin trendi, että pitää laskea päivittäin ravinnosta saatavat ravintokuidut, niin mihin se johtaa? Jääkö se ihmisen pidentynyt elinaika onnettomaksi, kun loppusuorallakaan ei saa kuolla luontaisesti, vaan pitää elellä vaippahousuna kunnan sängyssä viimeiset ajat, että saavat "hoitomaksuina" kupattua terveellistä elämää viettäneen dementoituneen ihmisen omaisuuden.

      Täytin juuri 60v ja olen kasvanut aikuiseksi ravintona peruna, maito, voi, liha ja leipä. Niitä syön nykyisinkin, koska ruoka on minun mielestä vain energiaa. Toivon kuolevani onnellisena.

      • .

        "Täytin juuri 60v ja olen kasvanut aikuiseksi ravintona peruna, maito, voi, liha ja leipä. Niitä syön nykyisinkin, koska ruoka on minun mielestä vain energiaa. Toivon kuolevani onnellisena. "

        tuota tarvitsemme kaikki.


      • emmikoskela
        . kirjoitti:

        "Täytin juuri 60v ja olen kasvanut aikuiseksi ravintona peruna, maito, voi, liha ja leipä. Niitä syön nykyisinkin, koska ruoka on minun mielestä vain energiaa. Toivon kuolevani onnellisena. "

        tuota tarvitsemme kaikki.

        Helposti saavutettavissa oleva tarve ;)
        Elä tätä päivää ja nauti siitä. Jos vatsa on täynnä pottumuusia ja läskisoosia, niin ei voi olla siinä tilassa isoja murheita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1984
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1804
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1470
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      523
      1091
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      978
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      920
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      889
    Aihe