No minähän sanoin siihen, ettei minun tarvitse lukea, koska olen hyvin tietoinen afrikan ja lähi-idän kulttuurien perinteistä, joita tehdään eripuolilla mihinkään uskontoon liittymättä.
Vaimo kauhisteli ja minähän sitten lähdin keskustelemaan asiasta: " Etkö ala jo uskomaan, että olen ollut niin kauan sanonut, että maahanmuuttopolitiikkaan tarvitaan tiukkaa kriitisyyttä ja valikointia, tiedän mikälaisia miehiä nämä ovat tuolla useimmiten". Ei pienen suomen keskuuteen ole varaa plajon päästää enää keitä sattuu muinaismiehiä.
"Etkö huomaa, että suomessa naiset jostain syystä oikein kiljuvat tämän monikulttuuriksi kutsutun asian puolesta ja nimittelevät suomalaisia rasisteiksi. ikäänkuin nämä kriittiset suomalaiset olisivat tyhmiä tai juntteja."
"En tahdo, että suomeen tulee näiltä alueilta miehiä toteuttamaan ja levittämään kulttuuria, joka on ihan alkuaikoihin kiinni jäänyt". Taakse jääneen evoluution ja kulttuurin tapoja ei ikä kuunaan päivänä tule päästää edistyneempien kulttuurien piiriin, sillä siitä seuraa aina tuho ja ihmiskunnan pitäisi hyviltä osin jo tietää se"
Sitten vaimo huomautti, kun sattuu olemaan kova lukemaan, että katsoppas, kun on terävästi perusteltu artikkeli kehitysavun lopettamisen puolesta.
No minähän sanoin, että "muistatkos, että olen näitä samoja perusteluita käyttänyt jo 10 vuotta ?" Sanoin myös, että olet pitänyt näkemyksiäni jyrkkinä, mutta nyt taitaa ymmärrys aueta sille, mistä olen puhunut" ja hymyilin perään.
Todettakoon tähän perään, että aiheesta on tehty kirja, jossa tiivistetään kehitysavun lopettamisen puolesta hienosti asiat ja tässä hiukan:
0,7 %:n tavoitteesta on tullut poliittinen iskulause ja mantra, jota hokemalla mepit ja ministerit "pönkittävät omaa egoaan"
"Se mantra meinaa miljoonan suomalaisen köyhän ohittamista-samoista verorahoistamme".
"Yli miljardin euron kehitysapumme on kilometrin korkuinen pino sadan euron seteleitä vuodessa.. sanotaan että sillä saisi heti kuntoon lasten, vanhusten ja sairaiden asiat suomessa".
"Nyt ne menevät korruptioon, väkimäärään, köyhyyden ja pakolaisuuden paisuttamiseen kehitysmaissa. Sillä populaation ulkopuolelta annettu resurssi muuttuu lisääntymiseksi. Se on luonnonlaki, jonka kehitysapu on 50 vuodessa todistanut. Väestönkasvu syö kehityksen alta pois."
"Kehitysyhteistyö on "apu-uskovaisten pyhä lehmä", josta saa puhua vain uskovien (eli hyötyjien) omaa munkkilatinaa"
Kirjan kirjoittaneet epäilevät, että kehitysapurahojen lypsäminen on "semattista sumutusta" akateemisillasektorimissioilla ja kontribuutioanalyyseilä.
Apu-uskovaiset tarjoavat myös "eettisesti kestävää banaania" ja lupaavat 2aitoa syvällisyyttä", joka on tyhjää sanahelinää.
Realismia on bioresurssien ja niiden käyttäjien määrä maapallolla. Kun biologinen tieto puuttuu, ihmetellään miksei kehitysapua auta. Evoluutiota ei voi viedä.
sanotaanpa loppuun vielä, että kehitysmaiden omatkin tutkijat kapinoivat. Sambialainen ekonomisti Dambisa Moyo sanoo, että kehitysapu pitää lopettaa, koska se ruokkii korruptiota ja tukahduttaa kehityksen. kenialainen James Shikiwati suorastaan rukoilee: "Jumalan tähden lopettakaa ruokkiminen!"
Keskustelun loppuun näitä kirjoitusten asioita pohjalla sanoin vaimolleni vain, että jokos uskot, että olisi paremi, että tuohon maailmaan ei syntyisi lapsia tuota vauhtia kärsimään ?
Mielestäni tehokkain keino on ruveta näitä muinaisia raakoja perinteita toteuttavia vastaan alkaa poliittinen kampanja. tuossakin kohtaa EU voisi näyttää olevan jotain, mutta eihän se sitä tee, vaikka kyse on ihmisoikeusasioista.
Ja loppuun päivän lehdestä: 160-miljoonainen Nigeria listattiin eniten demokratiaa saavuttaneihin valtioihin ja seuraavalla sivulla luki, kuinka islamistit olivat taas hyökänneet kristittyjen kirkkoihin ja tappaneet ihmisiä.
Palaan illalla, jospa kommenttia olisi tullut aiheesta.
Vaimo pyysi lukea viiltelyistä ja kehitysavusta
Folio Mulder
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242078Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331984Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101813Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561485Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341396Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5361133Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50986Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115930Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse352907