pillerien lopetus

Kuinka pian teillä on tullut ekat normaalit kuukautiset pillereitten lopetuksen jälkeen?

Söin vikan pillerin 28.5. ja sen jälkeen tuli normaali tyhjennysvuoto, ja nyt mietityttää, että milloinkahan ne seuraavat kuukautiset tulee... Ehdin syödä pillereitä 3,5 vuotta. Pillerit oli Harmonet-merkkiset. Ois kiva kuulla kokemuksia!
5781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla viimeisin hormonaalinen ehkäisy oli Nuvaring-rengas, mutta vastaan silti, koska samat hormonit siinä on kuin pillereissä. Lopetin sen huhtikuun alussa.

Ekat menkat tuli 30 päivän päästä tyhjennysvuodon alkamisesta, eli ihan normaali kierto oli.
Toinen kierto olikin sitten 42 päivää... Tuli siinä odotellessa tehtyä pari raskaustestiäkin.
Nyt on kolmas kierto menossa pian puolessa välissä, nähtäväksi jää minkä pituinen tästä tulee.

Joillakin menkat tulee ihan säännöllisesti pillerien (tai muun hormoniehkäisyn) lopetuksen jälkeen. Mulla on aina ottanut oman aikansa, ennen kuin on tasaantunut.

Äänestä

tuli eka 2 päivän jälkeen se normaali tyhjennysvuoto. Sen jälkeen on ollut 33-35 päivää.

Samanlainen kierto oli ennen kuin pillereitä.
Kyllä on mukavaa kun kierto on noin pitkä, eikä mitään pariakymmentä päivää. Sit menkat kestää 4 päivää suunnillee....

Äänestä

Kiitos kommenteista. Tulin lopettaneeksi pillerit, kun ei oo säännöllistä ehkäisytarvetta tällä hetkellä, enkä yhtään ajatellut, että epäsäännölliset kuukautiset voi olla kesällä melkoinen riesa. Kierto oli kyllä säännöllinen (29-30 päivää) ennen pillereitäkin, joten ehkä se palaa siihen joskus...

Äänestä
  • Mulla ei tullut kuukautisia ollenkaan pillereiden lopettamisen jälkeen, joten lääkäri määräsi keltarauhashormonia kierron palauttamiseksi! Onnistui!

    Äänestä

..Meliane merkkiset siis 26.4. Sen jälkeen menkat oli normaalisti 3/4 päivän kuluttua eli kierto sen 28 päivää.

Ensimmäiset pillerittömät menkat oli 26 päivän kierrolla eli alkoivat. 25.5

Nyt sitä on odoteltu avomiehen kanssa mun menkkoja kuin kuuta nousevaa viime viikon tiistaista saakka. Kierto on kestänyt jo 34 päivää.. Pelottaa raskaus aivan suunnattomasti!
En kuitenkaan tee testiä ennenkuin kierto on ollut 40-42 päivää. Luultavimmin itken onnesta ja helpotuksesta kun/jos menkat viimein alkaa.

Tällä pillerittömällä välillä on käytetty kondomia aivan jokaisella yhdyntäkerralla ja ei olla ainakaan huomattu että ne olisi menneet rikki. Mietityttää jos spermaa on sitten tihkunut kondomin "juuresta" ja sitä kautta minuun.. Tarkoitus on aloittaa laastariehkäisy kunhan menkat alkaa.. *huokaisee* :(

Ja minulla oli muuten ennen pillereitä todella säännöllinen kierto, about 28päivää, saattoi heittää päivällä kahdella!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ninna kirjoitti:

Kuinka pian teillä on tullut ekat normaalit kuukautiset pillereitten lopetuksen jälkeen?

Söin vikan pillerin 28.5. ja sen jälkeen tuli normaali tyhjennysvuoto, ja nyt mietityttää, että milloinkahan ne seuraavat kuukautiset tulee... Ehdin syödä pillereitä 3,5 vuotta. Pillerit oli Harmonet-merkkiset. Ois kiva kuulla kokemuksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu