Afganistanin Mazar-i-Sharifin tukikohdan ruokalan intialaiset ja nepalilaiset työntekijät ovat tehneet töitä lähes "orjamaisella" sopimuksella. Asiasta uutisoi ruotsalaislehti Expressen lauantaina.
Tukikohta on ruotsalaisten ja suomalaisten yhteinen, ja naapurimaiden sotilaat käyvät syömässä samassa ruokalassa.
Expressin tietojen mukaan osa ruokalan työntekijöistä joutui jopa maksamaan rekrytointiyritykselle töihin pääsystä. Rutiköyhille tulijoille tämä tarkoitti velkaantumista, jonka kuittaamiseksi sotilaita piti ruokkia kuukausien ajan ilman palkkaa.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Expressen Suomalaistukikohdan keittiöväkeä hyväksikäytetty Afganistanissa/a1305552924270
Jumankauta, siellähän on valkoinen siirtomaaisäntä kohdellut aasialaisia ihan niin kuin ennen vanhaan britit kohtelivat!
Suomen YK-sotilaat pitivät ORJIA Afganistanissa!
11
129
Vastaukset
- oppia ikävä kaikki
No mitäs menevät rekrytointifirman paskahommiin.
- Anonyymi
Luulin, että meistä ollaan vain kateellisia jonkin mersun oston vuoksi. Ei taida olla, saimme kuitenkin ID-kortin. Sellaisen jota kuulema aina tarvittiin ilman Suomen passia.
Sillä ID- kortilla minä retkeilin, vaikka "tulliselvitykset" venyivät pitkäksi. Nuori olin silloin enkä nyt 68veenä jauha kakkaa enempää.
Joku meistä taputtelee aina kakkaa lattialla, se kuuluu ajankuvaan.
Olen onnellinen vielä, vaikka hoitaja käy katsomassa oloani. Olen suomalainen näreikköön heitettävä paska.
Pitäkää lippu korkealla te YK-joukoissa olleet. Paikalla ei ole niinkään väliä. Kunhan olette samanlaisia kuin minä..ei anneta periksi.
- Hienoa!
Joo joo, näinpä tietysti. Tässä taas yksi kahva vasemmistohihuleille propagoitavaksi. Onnitteluni.
- nykyisin, se ei
ole enää pelkkä vasemmisto, joka tuota Usan loiseliittiä vihaa.
- Jaa, siellä on
sitten varmaan siitä hyvästä myös valmistettu yhtä paskaa ruokaa kuin Katri Antellin työmaaruokaloissa olevat orjat valmistavat Suomessa. Eli mädäntynyttä, puoliksi kypsytettyä saastaa.
- siat siat saastat
mitäs muutakaan, onhan siellä paikalliset kunnialliset naiset ja tytöt valjastettu sotilaiden seksuaalisten tarpeiden tyydyttämiseen, maksettinko siitä palkkaa oliko se vapaaehtoista työtä tehdä..
- .
Haistan jo orjalaivatervan...
Hävetkäämme.- Maksamme velkaa!
Suomalaiset, jotka menneinä vuosisatoina valmistivat Euroopan siirtomaaisäntien laivojen pohjiin käytetyn tervan, ovat yhtä syyllisiä orjuuteen kuin itse varsinaiset siirtomaaisännätkin. Me edesautoimme sitä, että englantilaiset, hollantilaiset, ranskalaiset ym. pääsivät laivoillaan matkustamaan kaukomaille ja luomaan sinne siirtomaitaan. Siksi- MAKSAMME VELKAA!
http://www.youtube.com/watch?v=ojv56pp1kMk - Tunnustus
Maksamme velkaa! kirjoitti:
Suomalaiset, jotka menneinä vuosisatoina valmistivat Euroopan siirtomaaisäntien laivojen pohjiin käytetyn tervan, ovat yhtä syyllisiä orjuuteen kuin itse varsinaiset siirtomaaisännätkin. Me edesautoimme sitä, että englantilaiset, hollantilaiset, ranskalaiset ym. pääsivät laivoillaan matkustamaan kaukomaille ja luomaan sinne siirtomaitaan. Siksi- MAKSAMME VELKAA!
http://www.youtube.com/watch?v=ojv56pp1kMkSuomalaiset polttivat tosiaankin Tervaa ja Tervaporvari ostaessaan tervaa hylkääsi Tervanpolttajan tuomasta tervasta merkittävän osan ja maksoi siitä kehnomman hinnan koska tarvitsi Pikeä mitä tervaa edelleen keitettäessä saatiin ja jostä oli Enlantilaiset Amiraaliteetin Tervanostajat maksoivat merkittävästi enemmän Tukholman Tervamarkkinoilla koska Piki ytä kuin Terva oli tärkein tuote varustettaessa Sota ja Orjalaivaa asiaan liittyvään tehtäväänsä !
Pohjalainen Kruununtorppari polttaessaan tervaa ja jonka oli hikeään säästämättä toimittanut kaukkaa kymmenien peninkuulumien takaa Tervaporvarille voidaan , aivan oikein asettaa osasyylliseksi Afrikan nykyiseen ahdinkoon minkä Hyyssärimme nyt niin antaumuksella tekeekin .
Kun näin Historia kerran nykyää tulkitaan niin tunnustan syyllisyyteni tässä nimenomaan Rasistisessa tapahtumassa mihin esi-isäni 5 polven takaa syyllisyivät !
Lieneekin parasta jos menen hirttäydyn päästäkseni esi-isieni aiheuttamasta Rasismi-Traumasta , muutenhan se tuskin on mitenkään mahdollista ?
- Ja mitähän muuta
Melko varmasti siistitty juttu. Olisiko totuus että käyttäytyivät samalla lailla kuin ne amerikkalaissotilaat jotka jahtasivat siviilejä kuin eläimiä, ja tietty jahdin päätteeksi muutamia lahdattiin, ihan huvin vuoski. Saas nähdä koska totuus jenkkien hupien matkimisesta tuodaan filmimateriaalin kera julki. Odotan päivää kun nähdään mitä "rauhanturvaajat" oikeasti puuhaavat "firman piikkiin", eli medän veronmaksajien, teitty.
- Niin.
Vain taliban voi tietää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1021534Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2181012- 124859
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42761- 8749
- 65736