Onko kenelläkään tietoa menikö 9% palautuskoron pienennys läpi, olen nääs tuomassa auton, ja kun tiedämme että alv(elv) on laiton.
Tietoa?
Verotus
192432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
"ja kun tiedämme että alv(elv) on laiton."
Mistä sen tietää että on laiton, ALV:han on kaikkialla, miten juuri tämä sitten olisi laiton, sama mitä on, aina on ALVi , vaikka urakoitsija puskee pihalta lunta talvella aina menee ALVi
Mistään ei löydy pykälää tai lakia joka tekisi ALVista laittoman, mielipiteet sitten ihan eri asia, sama kuka esittajä, vaikkä 2000 mk tunnissa tienaava Asianajaja väittäisi näin, ei silti ole laiton
Jos mie ostan naapurin Arskalta audin, ei siinä ole mitään ALVia. Jos taas ostan naapurimaan Arvidilta Audin, siinä on ALVi. Tämähän on ihan älytöntä vaikka urakoitsija puskisi lunta koko kesän.
Selvennökseksi vieläkin, ALVi menee autoverosta, siis verosta vero, aivan kuten sähköverostakin menee vielä ALVi, onko tämä hölmöä vai ei, kaippa nyky tohtori ja maisteris päättäjien mielestä ei, kuitenkin päättäjien täytyy säännellä, tiettyjä alueita, ettei villiintyisi liikaa, hetken huumassa, koska aina seuraa arki, ja muutaman vuoden päästä huomataankin kuinka kalliiksi tullut
Autojen tekomaat eivät verota siinä ensimmäisesessä vaiheessa niin rankasti, kuin me tätä teollisuutta harjoittamattomat, meidän ei tarvitse tukea tätä teollisuutta näin
Huono Saksassakaan mennä tätä teollisuutta pienentämään. oli hallituksessa, kuin paljon vain hippejä, jotka aikoinaan olivat autoiluakin vastaan, kuitenkin siellä tämäkin teollisuus niin vouimakasta, ettei muutamat hipit sitä kuitenkaan heilauta, vaan edelleen haaskataan liian uusiin autoihin
Paremminkin siellä pitäisi laskea ajonopeuksia, ja sitä kautta laskea kulutusta, esim.,max koneen tehot 60 kW, ja nopeusrajoitukset kuten meilläkin(vieläkin voitaisiin laskea moottoritie nopeudet 110 km/h, kuten Ruotsissakin)
niin sitä autoveroa ja alvia ei todellakaan mene yksitysten EU-kansalaisten välisessä kaupassa jos myyjä ja ostaja ovat suomalaisia. Jos taas myyjä sattuukin olemaan vaikkapa virolainen yksityinen EU-kansalainen on nuo autoverot ja alvit sitten maksettava ikään kuin myyjä olisikin yritys.
Eiköhän aikanaan muutu, ehkä ottaa vuosikymmenen, pari, koska nyt on niitä valtaosa jotka maksaneet täydet verot, miten heille(meille) se kompensoitaisiin, vastaus= ei mitenkään, eli pikkuhiljaa lasketaan, ei liene muuta mallia, taas jos ajetellen tuontiautoja ~vm-90 , ovat sitten muutamien vuosien päästä arvottomia, ettei se ihanuus sielläkään ole
Se kuitenkin varmaa että Suomi ja EU ottavat omansa, veron muodossa, vaikka eri nimikkeelläkin, ja sekin varmaa että "veroa aina liikaa" ja sekin vielä, että kaikkien pitää päästä vapaasti liikkumaan, ettei saisi turhan paljoa polttoaineita kuin muitakaan pakollisia maksuja nostaa, koska se sitten lienee se "parempi vaihtoehto"
"Se kuitenkin varmaa että Suomi ja EU ottavat omansa, veron muodossa, vaikka eri nimikkeelläkin"
Onko siis tulossa joku uusi vero joka täytyy maksaa vaikka ostaisi autonsa naapurin Arskalta? Kuinka varmaa tämä oikein on? Olisiko joitakin linkkejä tämän uuden veron valmistelusta kertoville sivuille?
"Onko siis tulossa joku uusi vero joka täytyy maksaa vaikka ostaisi autonsa naapurin Arskalta? Kuinka varmaa tämä oikein on? Olisiko joitakin linkkejä tämän uuden veron valmistelusta kertoville sivuille?"
Eikait näistä kukaan tiedä ennakkoon, miten verot tulee muuttumaan, sitä pidetään kuitenkin varmana että valtiot ottavat veronsa(EU), tavalla tai toisella(vaikka eri nimikkeellä), jos samat säätämässä, kuin jotka pakettiautojen ehtoja tekevät, niin ei tiedä miten viksallaan kohta on
ps. kts.,uutisia, käyttäjiä on veroeuroilla, jopa yksityis-suihkareihin haaskataan, eletään kuin kuninkaalliset, pitää "mukamas" mennä tapaamaan jotain toisella puolen maapalloa, ei nyt verot kaikki näihin mene, mutta kuitenkin huomattava määrä, riippuen mihin verrataan, jos pienen kunnan budjettiin verrataan niin jo muutama reissu, kattaa koko vuoden menot
Jos nyt tuojien mukaan elettäisiin, silloin nousisi naapurilta ostetun hintakin, vaikkei se ostohinta muuttuisikaan , vaan sitten jälkimaksut nousisi, ja tästähän kysymys kun ollaan naukumassa veroja alas, jo kerran raskaat verot maksaneille tulisi sitten uusia lisämaksuja, oli nimi sitten mikä tahansa, mutta lompsalla pitäisi käydä useammin
kun ne "jo kerran raskaat verot maksaneet" eivät haluaisi seuraavaakaan autoaan halvemmalla. Toiko Mooses todellakin sieltä vuorelta kiveen hakattuna käskyn että autoja on aina ja iänkaikkisesti verotettava raskaasti?
Mistä ihmeestä ne kaikki tarvittavat rahat kymmenen vuotta sitten otettiin kun uusia autoja myytiin vain kolmannes nykyisestä? Jos kerta joka vuosi olisi saatava autoista täsmälleen yhtä paljon veroa eikö järkevintä olisi jakaa tarvittava rahamäärä autojen määrällä ja verottaa näin, ei tarvitsisi olla suhdanteiden armoilla.
ketjun vastaajista ei osannut lukea, tai eivät ainakaan ymmärtäneet lukemaansa.
Kysymys kuului, onko alv:n palautuskorkoa muutettu?
Se loppuosa siinä (alv:n laillisuus) lauseessa oli vain kysyjän kommentti!
Vastaan: ei todennäköisesti ole vielä ollut eduskunnan siunattavana, (muutos 9%:sta 0,5%:iin)mutta tullee varmasti asialistalle syksymmällä. (Tämä ei ole faktatietoa)
"Se loppuosa siinä (alv:n laillisuus) lauseessa oli vain kysyjän kommentti!"
mikä siinä on laitonta? siis ALVissa, Suomen lakien vastaista?, niin kauan laillista kun eduskunta näin päättänyt
Muihin osiin voisi verrata, jehoviin, kun ilmoittelevat aina tuon tuosta, että , tulee maailman loppu, jos ei mitään päätettu, eikai niitä sitten voi kukaan tietääkkään
"Faktatietoa" tai ei, kiitoksia ensimmäisestä asiallisesta vastauksesta.
Mitä merkitystä on palautuskorolla, kun alvia ei palauteta ? Vastaajat siis osasivat lukea.
Alvia ei todellakaan palauteta, eli korkoakaan ei saa. Vain siinä tapauksessa, että autovero valituksen vuoksi alenee ja osa palautetaan, tulee myös vastaava alvin osuus takaisin.
Mistään palautuskoron alennuksesta en itse ainakaan ole kuullutkaan.
EY-tuomioistuin päätti asiassa weigel vastaan Itävalta. Verosta perittävä ALV on syrjivä niinkauan kun yksityinen hallintoalamainen ei voi vähentää sitä verotuksessaan niin kuin yritykset. Tästä johtuen Suomen Valtio, eli me veronmaksajat joudumme palauttamaan käytetyistä tuontiautoista perityn ALV:in korkoineen tuojille. Tulee aika kalliiksi tämä virkamiesten autoveropelleily, mutta eihän se mitään, koska sehän on "ei kenekään rahaa".
Oli juuri EU-vaalitkin, mutta mikään tiedonvälitys ei vieläkään tavoittanut kaikkia.
Uutinen:
Suomen eduskunnan säätämät lait voivat olla myös laittomia. Kas kun Suomi kuuluu EU:hun. Ja EU:n jäsenvaltiot ovat sitoutuneet siihen, ettei niiden lait voi olla ristiriidassa EU:n lainsäädännön kanssa. Ja nyt tämän Itävallan tuontiautoverotus / ALV-jupakan lopptuloksen perusteella näyttäisi siltä, että Suomenkin tuontiautojen autoverosta perittävä ALV:n tapaan käyttäytyvä vero olisi nykymuodossaan myös vastaasti laiton.
Uutinen sinullekin:
Vaikka ALV:ia ei palautettaisikaan, valtaosa käytetyn auton tuoneista saa palautusta liikaa peritystä autoverosta ALV:sta, kun vain tekevät aiheesta yksilöidyn ja perustellun valituksen kolmen vuoden kuluessa virheellisestä autoveropäätöksestä.
Vaikka sinä et ole kuullut keskustelua palautuskoron alentamisesta, on siitä kuitenkin keskusteltu valtiovallan toimesta täällä netissäkin olevien pöytäkirjojen perusteella. Palutautuskoron alennuskeskustelu heräsi välittömästi sen jälkeen, kun Itävallan vastaava ALV sai tuomionsa. Siitä voi sitten jokainen vetää itse omat johtopäätöksensä...
" vero olisi nykymuodossaan myös vastaasti laiton."
Siis olisi, vai, on , suuri ero, jos on, silloinhan kaikki saisivat veronsa pois,
vaan sitten oletus että olisi, ei vielä riitä pidemmälle
Olin huomaavinani semmoisen pykälän EU säännöissä, että nämä verot hoidetaan kansallisesti, eli katsotaankin mitä Eduskunta säätänyt, ja sieltä ao.kohta
Tätä päivää:
Jehovan todistajat -liike sai alkunsa 1870-luvulla Pennsylvaniassa Yhdysvalloissa. Liikkeen perustaja Charles Taze Russel sanoi, että Jeesuksen näkymätön läsnäolo taivaissa oli alkanut vuonna 1878 ja hän ennusti Jeesuksen toista tulemusta sekä maailman loppua vuodelle 1914.
Liike on odottanut pikaista maailmanloppua koko historiansa ajan. Monimutkaisiin Raamattuun perustuvin laskelmin maailmanlopun takarajaksi ennustettiin ainakin vuosia 1914, 1915, 1918, 1925 ja 1975. Vuonna 1914 eläneiden ihmisten uskottiin voivan todistaa elämänsä aikana myös maailmanlopun tulon kunnes vuonna 1995 todistajat luopuivat tästä näkemyksestä.
Tällä hetkellä maailmanlopun tulemiselle ei ole asetettu mitään takarajaa.He uskovat, että "aivan pian" tulevan maailmanlopun jälkeen maapallosta tulee paratiisi, jossa Jehovalle uskolliset voivat elää onnellisina ikuisesti.
Tottahan tuo Itävallan päätös on kaikilla asioita seuranneilla tiedossa ja siitä on jo 2 kuukautta aikaa. Mutta eihän sillä Suomen kanssa ole mitään tekemistä. Ei se täällä mitään muutosta aiheuttanut.
Ko.Itävallan päätös oli selkeä ennakkopäätös juridisesti ja näin ollen koskee myös Suomea. Sitä vaan ei ole kukaan valtionhallinnossa uskaltanut ääneen vielä sanoa.
Sillä aikaa korot juoksevat, kun Kuitunen esikuntineen yrittää keksiä jotain "taikatemmppuja", eikä pysty myöntämään tyrineensä TODELLA PAHASTI.
Onneksi Suomessa ei sentään ole "taannehtivaa" lainsäädäntöä. Mutta onhan sitäkin käytetty surullisen kuuluisissa sotasyyllisyysoikeudenkäynneissä, vaan se musta- aukko Suomen oikeushistoriassa onkin jo toinen juttu:-)
Vaikka verotus on pääsääntöisesti jäsenmaiden päätettävissä, on ALV järjestelmä tarkoin EU:ssa säädelty. Tästä on kysymys.
Jos vastaava summa olisikin kerätty autoverona, EU:lla ei olisi asiaan mitään sanottavaa. Tässä oli se kohta, jossa Suomen päättäjät sotkeutui omaan näppäryyteensä. Ja siksi tuli kiire sen palautuskorkoasiankin kanssa.