http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012010815051121_ul.shtml
"Olemme vain kehittynyt apinarotu hyvin keskinkertaista tähteä kiertävällä pienellä planeetalla. Mutta voimme ymmärtää maailmakaikkeutta, se tekee meistä erityisiä."
"Olemme vain kehittynyt apinarotu hyvin keskinkertaista tähteä kiertävällä pienellä planeetalla. Mutta voimme ymmärtää maailmakaikkeutta, se tekee meistä erityisiä."
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ilman näitä tiedemiehiä asuisimme edelleen luolissa ja kuolisimme 30 vuotiaina.
Näin lohdullisena "kaikkivoipa" tiede näkee tulevaisuuden:
"" Hawking lähetti tilaisuuteen äänityksen, jossa hän painotti muun muassa, että ihmisten tulevaisuus on synkkä, elleivät he lähde Maasta.
- En usko, että selviämme tuhatta vuotta, ellemme pakene hauraalta planeetaltamme, Hawking kuvaili. "
Lainaus yle-uutisten sivustolta
http://yle.fi/uutiset/tiede_ja_tekniikka/2012/01/fyysikko_hawkingin_syntymapaivaa_vietettiin_ilman_sankaria_3158821.html
Mikä tekee maasta hauraan? Tieteen saavutukset vaiko apinat?
Ilman tiedettä sinäkään et käyttäisi Internettiä tällä hetkellä.
Tiede on parantanut elämänlaatua enemmän kuin mikään muu asia maailmassa.
Et vastannut itse kysymykseen, miksi maailmankaikkeuden salat tunteva latelee
tuollaista pessimismiä " En usko, että selviämme .. ".
Ja mikä siis tekee planeetastamme hauraan? Ihmisen toiminta vai apinoiden
toiminta?
"miksi maailmankaikkeuden salat tunteva latelee tuollaista pessimismiä"
Varmaan sen takia koska hän on sitä mieltä.
"Ja mikä siis tekee planeetastamme hauraan? Ihmisen toiminta vai apinoiden
toiminta"
Kun sinä kerran tiedät noi vaihtoehdot niin osaat varmasti vastata kysymykseenkin.
Suuri kunnioitus
"Ilman tiedettä sinäkään et käyttäisi Internettiä tällä hetkellä."
Kuka sen viisauden ihmisille, tiedemiehillekin, on antanut, apinako?
No, jos vaikka apina pystyisi kokoamaan edes polkupyörän, niin voisin kenties sen "serkukseni" sanoa. Mutta olen jo niin vanha, että tuskinpa minun eläissäni sitä ihmettä näkee?
Uskon kuitenkin Kaikkivaltiaaseen Luojaan, joka on Viisaus ja jolla on kaikki valta niin taivaassa kuin maan päälläkin!
Apinahan pystyy kokoamaan polkupyörän ja paljon muutakin. Kuka polkupyörän muuten kokoaisi jos ei Apinat-lohkoon kuuluva homo sapiens, eli ihminen?
Avaruusoliotko sinun polkupyöriä kokoaa?
Hihhuleita taas harmittaa se kun eivät saa mitään kreettista aikaiseksi.
Tieemiehet esittelevät saavutuksiaan viikottain mutta hihhulit vaan rukoilet (puhuvat itsekseen) ja huutavat tyhjyyteen. Samalla he käyttävät lääketieteen saavutuksia, tietotekniikan saavutuksia ja biologian sekä genetiikan saavutuksia..... mutta eivät halua myöntää sitä. Voi niitä reppanoita. Oikein sääliksi käy välillä.
Vasta 1990-luvulla "Raamatun totuuksistaan" kiinni pitävä Kolminaisuusoppiuskovaisten Kirkko hyväksyi Nikolaus Kopernikuksen puhuneen totta siinä, ettei aurinko kierräkkään maata.
Kolminaisuususkoisten Papa-paavi antoi tavalliselle rivikolminaisuusoppiuskovaisellekkin luvan uskoa aurinkokeskeisyyteen. Kolminaisuusoppiin on vielä pakko uskoa, sanoo kolminaisuusoppiuskovaisten Isukki Roomasta!