Syntimme ovat siis anteeksi annetut, ei tehdäksemme oman himomme ja mielihyvämme mukaan, vaan niinkuin Ilm. 22: 11 on kirjoitettu: joka vanhurskas on, se tulkoon vielä hurskaaksi, ja joka pyhä on, se tulkoon vielä pyhäksi. Mutta joka paha on, se olkoon vielä paha, ja joka saastainen on, se tulkoon vielä saastaiseksi. Lyhyesti: aarteemme se on uskomme laita on tällainen: emme ole sitä vielä kokonansa saavuttaneet, se on meille vain luvattu ja sanassa lahjoitettu; me nyt tosin omistamme sen uskossa, mutta ei koko elämässä ja täydellisessä nautinnossa. Sentähden on meidän edelleen raataminen ja sotiminen, että usko ja sen hedelmät meissä kasvaisivat ja lisääntyisivät, eikä synti, niinkuin Paavali, Room. 6: 6, sanoo: tieten sen, että meidän vanha ihminen on ristiinnaulittu Kristuksen kanssa, että synnin ruumis pitää turmeltaman, ettemme tästedes syntiä palvelisi. Sisällinen eli uusi ihminen meissä ei tule yhdessä hetkessä täydelliseksi, vaan sen pitää päivästä päivään aina kuolemaan asti tuleman vahvemmaksi. Sentähden ei saa kristitty olla laiskana, eikä luuloitella jo kaikki omistavansa täydellisesti, vaan hänen pitää kasvaman uskossa ja hengen hedelmät hänessä lisääntymän
Pyhyyden humahdus on luulouskoa
syntinen,
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Perinnäisoppi on kyllä hirveä mitä sinä ja muut saarnaa surakunnassa,, oman kadotuxeen asti kun puolustelee miten saa olla suuressa antexiannossa loppuun asti mutta synhnissä..
Ei Uudessa löydy mitään rikkeittä ja virheitä eikä myöskään syntiä.. Lopeta jo vääristelemään Sana..
Sinulla saattaa olla sisimmässäsi aarre kätkettynä, Savis.
Varjele aarrettasi, jonka Jumala on sinun sydämeesi antanut.
Anna Jumalan kasvattaa sitä armonsa ja Pyhän Henkensä kautta.
Sinun aarteesi on vasta sinapinsiemenen suuruinen, koska et ole antanut sen kasvaa. Ylpeydessäsi olet lähtenyt rehentelemään lahjallasi, jonka olet ilman omaa ansiota saanut. Nyt sinun tulee nöyrtyä lapsen kaltaiseksi ja odottaa Jumalan antamaa kasvua.
Niinkin huonosti voi olla, että aarteesi on jo lopullisesti kuihtumassa ja menetät kohta sen lopullisesti. Muista tämä: "Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille hän antaa armon."
Pyhyyden päähännousu ja sen lisäksi näkyy kusi loiskuvan tyhmässä pässin päässä kun sanonhorola tuomitsee itse itsensä hornan perimmäisille osille.
Palstan kauhistus ja sen opettaja jatkaa eksyttämistään.
Tosin tyhmä pässi ei koskaan voi eksyttää valituita eikä h-laisiakaan koska he ovat jo muutenkin eksyksissä.