Kun eroaa valtiokirkoista, niin tätä ongelmaa ei enää ole
Lainaus:
Opetusministeri Jukka Gustafsson (sd.) on valmis tarkastelemaan uudelleen uskonnon ja elämänkatsomustiedon oppilaiden välisiä tasa-arvoasioita. Gustafsson kertoo asiasta vastauksessaan, jonka hän on antanut kansanedustaja Outi Alako-Kahiluodon (vihr.) kirjalliseen kysymykseen.
Alanko-Kahiluoto nosti esille sen, että kirkkoon kuuluva koulun oppilas ei voi valita, osallistuuko uskonnon vai elämänkatsomustiedon opetukseen, vaan hänen on aina osallistuttava uskonnon opetukseen. Sen sijaan kirkkoon kuulumaton saa päättää asiasta itse. Kirkosta eroamiseen alaikäinen taas tarvitsee huoltajan suostumuksen,
- Siten todellinen uskonnonvapaus riippuu pitkälti vanhemmista. Kirkkoon kuuluvankin tulisi kuitenkin saada opiskella elämänkatsomustietoa niin halutessaan, Alanko-Kahiluoto kirjoittaa blogissaan.
Alanko-Kahiluoto kysyi Gustafssonilta, onko asia tarkoitus ottaa esille perusopetuksen tuntijaon uudistamisen yhteydessä ja onko lainsäädäntöä asiassa tarkoitus uudistaa.
Gustafsson toteaa vastauksessaan näin:
- Asia on keskeinen oppilaiden uskonnonvapauden toteutumisen näkökulmasta. Asiasta käydyn keskustelun valossa on syytä tarkastella perusteellisesti uudestaan onko tarkoituksenmukaista tai perusteltua rajoittaa kirkkoon kuuluvien oppilaiden oikeutta osallistua elämänkatsomustiedon opetukseen ja heidän vanhempiensa oikeutta valita lapsellensa opetettava katsomusaine
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119235-ongelma-suomen-uskonnonvapaudessa-–-ministeri-myontaa
Itsenäinen eroamisoikeus myös alaikäisille
eroa valtiokirkosta
0
94
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723053
- 552705
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322315- 792178
- 951996
- 521875
- 121576
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171527Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301370Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291339