on Vihdin kunnan typerä sosiaalipolitiikka!
Ajatelkaa vaikkapa vuokratakuita. Nykypäivänä on normaalia vaatia keskimäärin kahden kuukauden vuokratakuuta vuokrattaessa asuntoa. Monenko uskotte jättävän vuokrat maksamatta ja vuokratakuun valuvan vuokranantajan taskuun? Minä uskon, että tällaisten osuus on hyvin marginaalinen jopa kaikkein köyhimpien keskuudessa, sillä ihminen tarvitsee asunnon.
Nyt pääsemme asiaan. Vihdin kunnan sosiaalipolitiikkaa kuuluu, että vuokratakuuta myönnetään maksimissaan 700 €, mikä tarkoittaa yksiön vuokraa yhden kuukauden ajalta näillä leveysasteilla.
Tämä tarkoittaisi, että jos vihtiläinen köyhä haluaisi muuttaa, hänen olisi muutettava joko peräkylälle jonnekin korpeen tai pysyttävä Vihdin kunnassa, jossa käytäntö tiedetään kaikkein surkeimpien vuokrakolhoosien vuokranantajien keskuudessa ja jossa hätätilassa voidaan mahdollisesti joustaa kahden kuukauden käytännön sijasta yhden kuukauden takuuvuokraa vastaavaksi.
Tosin viime päivien uutiset kertovat, että muutama kymppi tuon yli on kohtuutonta.
90 %:ssa kuntia ja kaupunkeja tilanne on täysin päinvastainen, mikä kertoo 90 %:ssa tapauksista kuntien ja kaupunkien päättäjien olevan fiksuja ja osaavan ajatella asioita vuosia ja vuosikymmeniä eteenpäin.
Nythän on niin, että esim. Helsingin tai Lohjan sosiaalitoimi on valmis ojentamaan vuokratakuun vaikkapa 2000 €:oon saakka, mikä tarkoittaa sitä, että Vihdin kunta saa yhden köyhän asukin lisää kontolleen. Sen sijaan köyhän vihtiläisen on turha haaveilla muuttavansa edes Savon perämetsiin tuolla vuokratakuusummalla, sillä sosiaalipolitiikan huonoutta korostaa se, että Vihdin kunnassa myönnetään muuttoavustusta vain 100 € ja minne asti te kuvittelette pääsevänne tuolla rahalla? Köyhillä ei ole säästöjä! Jos heillä olisi, toimeentulotukea ei myönnettäisi.
Muilla paikkakunnalla saa maksusitoumuksen vuokra-autoon, mikä tarkoittaa sitä, että kustannukset näiltä osin nousevat 300 €:oon.
Mitä sitten, jos Vihdin kunta myöntäisi 2000 € vuokratakuun (joka yleisesti on pelkkä realisoitumaton paperilappu) sekä 300 € muuttoavustusta ?
Käytännössä Vihdin kunta menettäisi 300 € / muuttanut perhekunta, kun muutto suuntautuisi Vihdin ulkopuolelle ja tuo raha vastaa keskimääräistä kuukauden toimeentulotukea, jonka yksi vihtiläinen toimeentulotukea saava perhekunta saa.
Ymmärrättekö tämän typeryyden, mikä täällä vallitsee?
VIHDIN KUNTA ESTÄÄ KÖYHIÄ MUUTTAMASTA POIS VIHDISTÄ JA SAA SYYTTÄÄ SIITÄ VAIN OMAA, TYPERÄÄ SOSIAALIPOLITIIKKAANSA!
Syy Vihdin kunnan köyhyyteen!
löytyi tässä
3
510
Vastaukset
- Sini yh. 24v
Muuta Karkkilaan. Kiva pieni kaupunki jossa sosiaalitoimi varmasti auttaa. Tyhjiä ihan laadukkaita asuntoja kyllä löytyy. Palvelutkin on täällä vielä jotenkin kohdallaan. Kunhan vaan ei kuntaliitokseen jouduttaisi.
http://postimage.org/image/x0i6h6obb/- tiesitkö sitä
KARkkilassa ja VIhdissä on samat säännöt, sillä KARkkila ja VIhti muodostavat KARVIAISEN.
- ddhhh
Muuta homo ruotsiin, nii ei tarvii valittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917425- 373947
- 453500
- 2332733
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402642- 402443
- 1292369
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292259Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202188- 451952