Pillereiden lopetus ja iho

Ennen e-pillereiden aloitusta ihoni pukkasi uutta finniä jatkuvasti, iho oli akneen taipuvainen muttei ihan toivoton tapaus.

Söin vuoden ajan kahta erilaista e-pilleriä, ja tämän vuoden aikana kaikki epäpuhtaudet hävisivät. Nämä hormonipommit eivät kuitenkaan sopineet minulle, ja lopetin kokonaan pilleeiden käytön vähän yli 2 kk sitten.

Odotin kauhulla että ihoni räjähtää käsiin muutaman viikon sisällä, mutta se on edelleen sileä ja puhdas.

Kauan teillä muilla kesti että iho huononi pillereiden lopettamisen jälkeen? Onko ketään, jolla iho parani pysyvästi? Nyt siis noin 2,5 kk ilman pillereitä.
3104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse lopetin marraskuussa pillerit, joita olen käyttänyt kolme vuotta.
Ihoni on muuten ihan hyvässä kunnossa paitsi että otsaan on ilmestynyt muutamia punoittavia näppyjä.Onneksi ne saa otsatukan alle piiloon. Tukka on myös alkanut rasvoittua nopeammin kuin pillereitä käyttäessä.

Äänestä

Mulla alkoi iho huononemaan alle kahdessa kuukaudessa, lopetin pillerit kolmen vuoden käytön jälkeen, kun ilmeni, että ne pahentavat masennustani. Nyt on taas kamala iho niin naamassa kuin dekolteella ja selässä. Ikää on 21 vuotta, olin jo ehtinyt kuvitella, että teini-iän iho-ongelmat olisivat takana....

Tukan rasvoittumista on myös minulla, en ollut tajunnutkaan yhdistää sitä pillereiden lopettamiseen...

Äänestä

Itse söin diane nova merkkisiä pillereitä monta vuotta juuri aknen hoitoon. Akne hävisi melko hyvin ja iho oli useimmiten todella hyvä, mitä nyt muutamia finnejä välillä. Etää tyytyväinen olin! Huomasin kuitenkin että pillerit aiheuttivat itselle masennusta ja mielialan vaihteluja... Nyt olen ollut syämättä lähes kaksi vuotta, mieli on paljon paremmassa kunnossa mutta finnit ovat palanneet. Ikää on siis 22 vuotta! Kävin viikko sitten gynella joka määräsi minulle taas pillerit aknen hoitoon, sain saman merkin kuin aiemmin koska ovat tehokkaimmat, mutta toivon eri elämäntilaneen olleen suurin aiheutus viimeksi mielialan vaihteluille jne.
Nyt odottelen innolla että iho alkaisi siistiytymään :) Kiva kun ei tarvitse häpeillä selkäänsä ja laittaa kasvoille montaa kerrosta meikkivoidetta! "Here´s to hoping!" Toivon että mieli pysyy kuitenkin virkeänä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


diipadaapa90 kirjoitti:

Ennen e-pillereiden aloitusta ihoni pukkasi uutta finniä jatkuvasti, iho oli akneen taipuvainen muttei ihan toivoton tapaus.

Söin vuoden ajan kahta erilaista e-pilleriä, ja tämän vuoden aikana kaikki epäpuhtaudet hävisivät. Nämä hormonipommit eivät kuitenkaan sopineet minulle, ja lopetin kokonaan pilleeiden käytön vähän yli 2 kk sitten.

Odotin kauhulla että ihoni räjähtää käsiin muutaman viikon sisällä, mutta se on edelleen sileä ja puhdas.

Kauan teillä muilla kesti että iho huononi pillereiden lopettamisen jälkeen? Onko ketään, jolla iho parani pysyvästi? Nyt siis noin 2,5 kk ilman pillereitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu