siis voi herranjestas sentään mikä kysymys pressaehdokkaille, toisaalta kyllä hyväkin, kävi ilmi että kaikki ovat "uskovia" elikä, hihhuleita. Ei siis ole yhtäkään älykästä ehdokasta, valitettavasti?
Mitäpäs ne toisaalta muutakaan vastaisivat kun äänestäjiä haalivat?
Väyryseltä kysyttäessä "uskotko jumalaan", olisin kyllä odottanut vastaukseksi "tottakai uskon itseeni".
Lipposen vastausta en kylläkään tiedä, vi oliko bööö?
Mitäpäs ne toisaalta muutakaan vastaisivat kun äänestäjiä haalivat?
Väyryseltä kysyttäessä "uskotko jumalaan", olisin kyllä odottanut vastaukseksi "tottakai uskon itseeni".
Lipposen vastausta en kylläkään tiedä, vi oliko bööö?
Vastaukset 18
Vanhimmat
MIksi ei saisi kysyä? Pitäähän äänestäjien tietää:
miks äänestäjien pitäs sellasta tietää?
Hiukan rasittavia nämä osan ehdokkaiden jaarittelut, kun kysytään täsmäkysymyksiä, kuten uskotko jumalaan, tai sallisitko abortin, yms. Kerrotaan kaikkea muuta kuin oma kantansa.
Näin se juuri menee, vastaukset ovat harkitusti kansan enemmistön mielipidettä vastaavia, ne ehdokkaat joilla on omia mielipiteitä, eivät menesty.
Olisihan tuota kysymystä jumalasta voinut toisinkin esittää,, esim uskotko luomiskertomukseen, kai siinä kohtaa edes joku noista olisi uskaltanut "epäillä" uskoaan. Tietysti änestäjät tietävät ettei ehdokkaista ole kuin kaksi aidosti hihhulia, Essayah ja Soini.
Mitä non nuo hih huh lit?ja missä niiltä
on kysytty,en minä oo kuullu?
Mitäs tossa kysymyksessä on vikaa?
Ei sitä jaksa koko ajan kuulla joistain
euroriiseistä,sijottajavastuusta ja europlondeista,
ja kenet ottaa mukaan mihinkin.
ja misä on käyny ja kenen kuuluisuujen kans
on jutellu.
Hyvä kun kysyvät kaikenlaista.
Kuuntelin radiosta, olisko llut ylex, siellä esittävät samat kysymykset kaikille ehdokkaille. Tänään oli vuorossa Niinistö. Niinistökin kysyttäessä oikein reippaasti täräytti sana "kyllä" jumalaan uskomista kysyttäessä.
en äänestä hihhulia, minusta hihhuli ei ole riittävän älykäs Suomen presidentiksi. Tosin Niinistökään tuskin on aito "hihhuli".
Onko ateisti sitten ah huli?
Hihhuli sanan käyttö uskovaa ihmistä kohtaan on aivan sama, kuin
sylkäisi vasten kasvoja.
Itse uskon ja olen ylpeä uskostani, tässä moraalittomuuden, väkivallan, seksin, huumeiden, alkoholin, murhien, tappojen, arvottomuuden maailmassa.
Usko Jumalaan ja usko Jeesukseen pelastaa, antaa iankaikkisen elämän ja turvan sekä rauhan, mitä mikään muu ei voi antaa. Laput silmillä kulkemista ja pilvissä leijumista se ei kuitenkaan tarkoita. Maksut täytyy maksaa ja töitä tehdä, ei Jumala tee näitä asioita kenenkään puolesta.
Oletko myös katkera neitsyt kun tuolla tavalla listasit seksin kaikkien negatiivisten asioiden joukkoon.
iankaikkisen elämän? etköhän nyt liioittele. Mitäs muuten teet ikuisella elämälläsi, istutko tuolissa miljardeja vuosia kuuntelemassa jumalan jorinoita? Et kuule kestä sitä, sekoat allle miljoonan vuoden, lyödäänkö vetoa?
Miksi muuten jumala ei maksa laskujasi, eikös se ole kaikkivoipa, pyydät vaan nätisti.
seksi, alkoholi, huumeet, sukupuolitaudit, ennenaikainen kuolema, mustasukkaisuusrikokset, pettämine, homoseksuaalisuus, pedofilia,
aivopesu, moraalittomuus, massahypnoosi, kaikkien tulisi olla samasta puusta veistettyjä ajattelun vastustaminen on kovaa työtä, eivätkä kaikki siihen pysty.
Nauraminen vastaukselleni tarkoittaa automaattisesti sieä, ettet ole koskaan pystynyt sisäistämään muuta ajattelua, kuin valtavirta-ajattelun ja aivopesun.
Osaatko edes ajatella asioista ilman pilkkaa, ?
Osaatko edes ajatella omilla aivoillasi?
Epäilen vahvasti.
Valtavirrasta poikkean esimerkiksi siinnä että en ole niin tyhmä että uskoisin Jumaliin tai yliluonnolisuuksiin kuten enemmistö.
Aivopesusta sen verran että sehän juuri on uskovaisten tärkein työkalu pitää uskonnot voimissaan.
Juuri se että ihmiset ovat alkaneet ajatella omilla aivoillaan on johtanut siihen että uskonto on yhä vähemmän ja vähemmän tärkeä asia.
Ihanteellinen tilannehan olisi se että kaikki ihmiset lakkaisivat uskomasta humpuukiin ja voittaisivat kuolemanpelon.
Sama tuo kysytäänkö ehdokkaalta, enemmän neuvoisin ihmisiä olemaan valitsematta ehdokastaan sen perusteella onko tämä uskovainen vai ei. Kirkollisvaalit on asia erikseen.
tärkeä kysymys ehdokasta valitessa että onko hänellä mielikuvitusystävä.
Kysyttiinkö mihin Jumalaan ?
Itse uskon Voitonjumala Nikeen !
allah on pieni !!!!
kattelin juuri Mitren tarralenkkareita kaupassa - ne ovat paljon halvemmat kuin Niket ,joita Sinä palvot :D (26 €)
Pitäisiköhän kysyä :
-Uskotko toivottomuuden ,tarkoituksettomuuden ja pimeyden oppiin nimeltä ateismi , joka rakentuu evoluutioteoria-nimisen tieteistaikauskon savijaloille ??
Minä näen ympärilläni valtavan hienosti suunnitellun koneiston , joka joka vuosi herää suunnattomaan kauneuteensa roudan alta. Ei tämä itsestään ole kehkeytynyt.
Maa on ihmistä varten luotu (antrooppinen periaate) mutta huonoa huolta hän on pitänyt tästä kodistaan.
Me odotamme edelleen Kristusta vapauttamaan lumakunta ahdistuksesta ja tuskasta.
http://www.icr.org
ilman muuta pitäisi kysyä uskotko luomisoppiin, erottuisi lapset aikuisista. sinä olet lapsi vielä.