Naamakirjapakko?!

Onks pakko jos ei...

Pakkasin pienen tyttäreni täyteen talvivarustukseen ja köröttelin kahdella bussilla perhekahvilaan internet-sivuilla olleen aukioloajan mukaan. Ei se mitään auki ollut - ajan tasalla olevat aukioloajat löytyy kuulemma Facebookista.

Sain kutsun polttareihin, tai siis oikeastaan FB-ryhmään johon kuulumalla saisin tietoa ko. polttareista kuten ajan ja paikan.

Minulle selvisi, etten ollut saanut tiettyä työtä, kun kaverini soitti minulle ja kertoi yhteisen kaverimme ilmoitelleen FB:ssa että oli saanut kyseisen homman.

Ylipäätään jos ihmisiä tapaa ja kuulumisia kysyy, he eivät kerro toissa päivää vanhempia uutisia (kihlauksia, työpaikanvaihtoja, asunnonostoja) koska olettavat, että kaikki niistä jo tietävät kun ovat julistaneet naamakirjassa.

* * *

Onko Facebookin nykyään pakko kuulua?

6

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Ei ole.

    • ...

      fb on maailmanhallituksen vakoilu ja kontrolliorganisaatio.

    • me olemme !

      Kaikki tieto mitä sinne laittaa menee USAn servereihin ja jää sinne vaikka poistaisitkin kaiken näkyviltä...olet ikuisesti olemassa !

    • turhaa touhua

      EI OLE!PÄINVASTOIN POIS SIELTÄ.

    • On.

      Kuulu tai ole keskiaikaa elävä reliikki. FB on tätä päivää, se on ajan henki ja elämä.

    • kommentti...,,.

      Vastaus aloittaneen tekstisisältöön: Ei ole pakko kuulua. Itse en ole liittynyt Facdebook.n siksi, että uskon sen (Facebook:n) olevan ohimenevä villitys. Tulee vielä parempia ja turvallisempia sosiaalisen median mahdollisuuksia tulevaisuudessa, joissa sitten kai myös opitaan Facebookin virheistä, joten siksi ei.

      Lisäksi monet minun ainakin fiksuimmista kavereistani sanovat, että eivät ikinä liittyisi Facebookiin, joten siksikään en ole liittynyt: kärjistävänä esimerkkinä aiheesta että mikä muka, valitettavasti, olisi vaikkapa rikollisille ihmisille parempi vinkki tai muille häiriköille mahdollisuus herjaamiseen tai kiusaamiseen tai haitantuottoon, kuin tieto että milloin jonkun kämppä on tyhjänä, jos vaikka joku tyyppi, joka tekee netissä koko sosiaalisen verkostonsa ulkopuolisille selväksi, kertoo siellä että missä on tai mitä tekee tai ylipäätään jos joku paljastaa kaikille, ketkä ovat ystäviä. Valitettavasti kaikki ihmiset maailmassa eivät ole ihan terveitä tai halua noudattaa lakeja.

      Luulis sen olevan jopa lainvastaista, jos (esimerkiksi koulu tai yritys tai harrastusseura...) jotakin tärkeää tietoa ei ilmoiteta kuin Facebookissa. Mä ainakaan en jaksaisi kävellä johonkin kuvaamoon otattamaan itsestäni mahdollisimman edustavia kuvia ja sitten alkaa pälättää ja päivittää netissä, että "tällasta on" mun elämä. Tuntuis varmaan työltä sekin. Pidän yksityisyydestä. Jos ei joskus työn vuoksi tule pakkoa liittyä johonkin virtuaaliyhteisöön, en varmasti liity.

      Virtuaalimaailmaa ei minusta pitäisi liiaksi sotkea todellisuuteen. Koneet kun on vain koneita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18704
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      66
      5648
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5247
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      37
      5136
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      4971
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      77
      4879
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4413
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4077
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      48
      3367
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3065
    Aihe