Säätiö Vapaan kielivalinnan puolesta!

Olisitko valmis rahoittamaan säätiötä, joka perustettaisiin suomenkielen tukemiseksi ja vapaan kielivalinnan edistämiseksi? RKP:n asema perustuu pitkälti verovapaisiin säätiöihin, joilla se tukee mm. presidentinvaaleissa Eva Bideetä. Samaan tapaan voisimme perustaa oman verovapaan säätiön, jonka ainoa tarkoitus olisi verovapaasti tehdä tuottoa vapaan kielivalinnan puolesta tehtävän lobbauksen ja tukemisen puolesta. Mikäli jokainen vapaan kielivalinnan kannattaja, pakkoruotsin ja pakkosuomen vastustajat, laittaisivat säätiölle euron tai pari, niin saatavalla pohjakassalla ja viisaalla sijoittamisella se voisi muutamassa vuodessa olla merkittävä monikielisyyden puolestapuhumisen rahoittaja. Yleishyödyllisenä eli demokratian ja ihmisoikeuksien kannattajana tuollainen säätiö varmasti nauttisi verottomuuden etuja RKP:n kaksikielisyyssäätiöiden (lue:yksikielisyyssäätiöiden ) tapaan. Kuten olemme huomanneet, poliitikot ovat melkoisen persoja vähäisellekin säätiörahalle.
20110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tietysti olisin ainakin, jos säätiön hallinta on luotettavissa käsissä. Tällä hetkellä korruptoitumatonta henkilöstöä voi vielä löytyä lähinnä perussuomalaisten rivistä.

Äänestä

Mielenosoituksen järjestäminen ei maksa montaakaan penniä, puhujat eivät ota maksua - kansa kokoontuu ilmatteetks.
Ei kannata tällä sivustolla hourailla jostakin säätiöstä.

Pois pakkoruotsi

Äänestä

ruotsinkieli on ruma

Äänestä

Varmasti miettimisen arvoinen idea! Osa voisi osallistua muutamalla eurolla, osa taas suuremmallakin summalla - näitäkin tiedän olevan. Kielivapaus on sen verran tärkeä asia, että sen eteen on tehtävä kaikki mahdollinen. Itse osallistuisin vaikka puolivuosittain summan kasvattamiseen.

Äänestä
  • Eikös se taannoin, muutamia vuosia sitten, ollut jo Heikki Talan kertoman mukaan jo melkeinpä toteutunut asia. ellen nyt ihan väärin muista

    Äänestä

  • 16 kirjoitti:

    Eikös se taannoin, muutamia vuosia sitten, ollut jo Heikki Talan kertoman mukaan jo melkeinpä toteutunut asia. ellen nyt ihan väärin muista

    Melkein on pelkkää puhetta, ja sitä ei lasketa.

    Äänestä

Todella hyvä idea.
Paha vaan, että Rkp on jo nubsinu8t tämän maan rahat.
Mutta Suomalaisuuden liitolla on rahaa.
mutta sitä ei voi säätiöidä, se ei ole lain mukaan mahdollista.

Äänestä

Kyllä !

Perussuomalaisilta (puolue) saa varmasti myös pääomaa mukaan!

Äänestä

Eikös Suomalaisuuden liitto ole jo säätiö johon voi verovapaasti lähettää rahaa?

Äänestä

Kyllä. Tuen jo suomalaisuuden liittoa pienestä eläkkeestäni nipistämällä.
Lisäksi jätän svenska YLEn tv-maksun maksamatta ja lahjoitan ne 200 liitolle.

Äänestä

No Suomalaisuuden liitto itsessään on verovapaa yhteisö, joten säätiötä ei tarvitse perustaa, jos fykkaa on jaettavaksi.

Äänestä
  • Suomalaisuuden liitto on yleishyödyllinen ja puolueista riippumaton yhdistys,

    Äänestä

  • SL:n uskottavuus on miinuksella. Sellaiseen projektiin ei kannata säätiön todellakaan tuhlata rahaa. Siis jos oikeasti mietittäsiin miten tulisi toimia valinnaisuuden toteuttamiseksi. En usko että säätiö joka tukee nuivaa ja tuloksetonta oireilua saisi kovin paljon pääomia, ainakaan niiltä jotka aidosti haluasivat kielivapauden toteutuvan.

    Äänestä

Tuossa on ideaa. Nimittäin jos saadaan rahaa mukaan peliin, niin yleensä mietitään myös mille panostuksille saadaan eniten tuottoa.

Kaikki sellaiset projektit joiden idea on potkia ruotsinkielisiä ja RKP:a päähän jäävät ilman. Sellainen ei nimittäin vie projektia eteenpäin. Sen sijaan sellaiset projektit jotka pyrkivät asiallisesti vaikuttamaan niihin jotka saattaisi vaihtaa mielipidettään voisi tuottaa.

Nettifennot eivät siis saisi säätiöltä pennin hyrrää, koska nuiva oireilu ei vie asioita eteenpäin. Myös PS joutuisi myös tiukoille, niillä kun ei ole tapana viedä mitään minnekään, paisti nostaa iltapäivälehtien levikkiä.

Eniten tukea saisivat sellaiset jotka ryhtyisivät käymään poliittista kauppaa toisaalta RKP:n ja folktingetin ja toisaalta opetustoimen kanssa, informoiden myös muita puolueita ja kekseisiä tahoja neuvotteluuista ja suunnitelmista.

Toinen projektikokonaisuus jota kannattaisi tukea ovat sellaiset jotka saavat nettifennojen ja muiden nuivien äälipropagandan hiljenemään. Se lähinnä heikentää valinnaisuuden mahdollisuuksia toteutua.

Äänestä

"Eniten tukea saisivat sellaiset jotka ryhtyisivät käymään poliittista kauppaa toisaalta RKP:n ja folktingetin ja toisaalta opetustoimen kanssa, informoiden myös muita puolueita ja kekseisiä tahoja neuvotteluuista ja suunnitelmista.

Toinen projektikokonaisuus jota kannattaisi tukea ovat sellaiset jotka saavat nettifennojen ja muiden nuivien äälipropagandan hiljenemään. Se lähinnä heikentää valinnaisuuden mahdollisuuksia toteutua. "
Sinun hengentuotoksia palstalla seuranneena on ihan pakko kysyä varmistukseksi, että käytätkö LSD:tä tai pilveä? En minä tuomitse, jokainen aikuinen käyttäköön mitä haluaa, mutta ymmärtäisin ehkä paremmin sitä todellisuutta jossa elät ja jonka näkökulmasta kommentoit palstalle.

Kyse oli vapaan kielivalinnan lisäämisestä, eli kuinka näitä ajavien "nettifennojen" tai hanketta vastustavien Folktingetin tai RKP:n kanssa yhteistoiminta edistäisi näitä päämääriä.

Äänestä

Hyvä idea !

Äänestä

Pitäisi perustaa Suomenkielen Tukiyhdistys, koska tuo Kansalliskielten Tukiyhdistys keskittyy vain siihen "toiseen kotimaiseen".

Äänestä
  • Mihin säätiötä tarvitaan? Suomalaisuuden liitto on puolueista riippumaton verovapautta nauttiva yleishyödyllinen yhteisö, jolla on mahdollisuus jakaa stipendejä ja vaalirahaa perussuomalaisille ehdokkaille tai toimintaan kielibvapuden puolesta!

    Äänestä

  • Jakopolitiikkaa kirjoitti:

    Mihin säätiötä tarvitaan? Suomalaisuuden liitto on puolueista riippumaton verovapautta nauttiva yleishyödyllinen yhteisö, jolla on mahdollisuus jakaa stipendejä ja vaalirahaa perussuomalaisille ehdokkaille tai toimintaan kielibvapuden puolesta!

    Kerropa meilkle, mihin surut tarvitsevat lukuisia säätiöitä, järjestöjä ja yhdistyksiä ajamaan ruotsi asemaa, kun heillä kerran on RKP ja Folktinget?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Säätiösäätäjä kirjoitti:

Olisitko valmis rahoittamaan säätiötä, joka perustettaisiin suomenkielen tukemiseksi ja vapaan kielivalinnan edistämiseksi? RKP:n asema perustuu pitkälti verovapaisiin säätiöihin, joilla se tukee mm. presidentinvaaleissa Eva Bideetä. Samaan tapaan voisimme perustaa oman verovapaan säätiön, jonka ainoa tarkoitus olisi verovapaasti tehdä tuottoa vapaan kielivalinnan puolesta tehtävän lobbauksen ja tukemisen puolesta. Mikäli jokainen vapaan kielivalinnan kannattaja, pakkoruotsin ja pakkosuomen vastustajat, laittaisivat säätiölle euron tai pari, niin saatavalla pohjakassalla ja viisaalla sijoittamisella se voisi muutamassa vuodessa olla merkittävä monikielisyyden puolestapuhumisen rahoittaja. Yleishyödyllisenä eli demokratian ja ihmisoikeuksien kannattajana tuollainen säätiö varmasti nauttisi verottomuuden etuja RKP:n kaksikielisyyssäätiöiden (lue:yksikielisyyssäätiöiden ) tapaan. Kuten olemme huomanneet, poliitikot ovat melkoisen persoja vähäisellekin säätiörahalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu