Tässä PUHEENVUORO Ankalle ( rautalapiolle )

QuuT

Tämmöinen aivan loistava blogikirjoitus tuli vastaan

Eva Biaudet ja porno-Jörn

12.1.2012 10:53 Pietari Vehnälä4 kommenttiailmoita asiaton viesti
.

Mikä erottaa Eva Biaudet'a ja Nalle Wahlroosia? Nalle on järkikaveri. Nalle pohjaa ajattelunsa kylmään realismiin. Ne muutamat kerrat kun olen hänet nähnyt niin kaikissa ehdotuksissaan hän lähtee liikkeelle toimintojen todellisesta tehosta oli sitten kysymyksessä yrityselämä tai esim. opiskelijoiden valmistumisaikojen lyhentämiseen tähtäävät ratkaisut. Nalle esim. sanoi että pitkät akateemiset laiskuuteen perustuvat opiskeluajat kustannetaan nuorten työmiesten/työnaisten töillä. On sosiaalinen velvollisuus valmistua ahkerasti opiskellen mahdollisimman nopeasti.

Mikä yhdistää Päivi Lipposta ja Eva Biaudet'a? He molemmat ovat mennet kukkahattu kourassa Nallen luokse rahaa hakemaan. He molemmat ovat olleet aidon hämästyneitä ja peräti närkästyneitä siitä, ettei Nalle ole antanut heille rahaa tai suostunut tulemaan heidän puhetilaisuuksiinsa. Tuo hämmästys indikoi täydellisestä epärealismista ja tuo närkästys kielii huonon häviäjän luonteenlaadusta.

Eva puhuu sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta. Suomessa esim. oikeustieteelliseen pääsee huomattavan helposti, jos sattuu olemaan ruotsinkielinen. Evalle avautui tämä täysin suhteeton sosiaalinen EPÄOIKEUDENMUKAISUUS mutta hän on muuten niin taustansa puolesta onnekas ettei koskaan valmistunut oikeustieteellisestä. Syynä voivat tietenkin olla myös laiskuus tai peräti tyhmyys.

Evan pyrkimykset sosiaaliseen oikeudenmukaisuuteen liittyvät pitkälti sokeuteen omasta sosiaalisesta etuoikeutetusta asemasta sekä RKP:n rapujuhlilla kyhättyyn hankkeeseen tehdä puolueesta kaikenlaisten vähemmistöjen tyyspuolue.

Eva, joka puhuu paljon rasismia vastaa, paljastaa kuitenkin itsessään tuon piirteen. Kielirasistisesti hän olettaa, että Nalle ruotsinkielisenä automaattisesti tukisi häntä. Päivi Lipponen wanna-be ruotsinkielisenä olettaa, että kun tyttäretkin on pistetty ruotsinkielisiin kouluihin, niin hän kvalifioituisi Nallen joukkoihin.

Rasismilla on monta vaatetta. Sitä aseenaan kantavat voivat tietämättään olla sen kantajia tai muussa tapauksessa lietsojia. Eva ja Päivi tekevät karhunpalvelusta monelle. Perinteisen ruotsalaisen sosiaalidemokratian perinteitä kunnioittaen he halaavat maailman kuoliaaksi. Naapurini Mustafat ei halua, että Eva ja Päivi puheillaan lietsovat ja houkuttelevat ihmisistä esiin rasismia vastareaktiona.

Opiskelu ja koulutusmahdollisuudet ovat koko myöhempää elämää määrävä perustekijä. Esim. Helsingin Oikeustieteelliseen on tunku.Eva Biaudet, veit opiskelupaikan etuoikeutettuun asemaasi perustuen joltain sinua ahkerammalta ja tunnollisemmalta suomenkieliseltä oikeustiedettä pyrkimään halajavalta.

Eva, nukutko yösi hyvin?

ps. Kouluhallitukseen pitäisi suunnata kaupan ja matkailun taholta kampanja, jolla ruotsin kielen asema pakollisena murrettaisiin. Venäjän kielestä hyödymme me suomalaiset enemmän kuin ruotsin kielestä. Monet riikinruotsalaiset kaverini hämmästelevät sitä, että me suomalaiset opettelemme heidän kieltään emmekä panosta enemmän omiin intresseihimme eli lähinaapuruteen Venäjän kanssa. Opiskelemme ruotsia ilmeisesti sen takia, että meidän maassa asuu Eva ja se porno-Jörn.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä teksti!

      Suomalaiset alkavat herätä yhä laajemmin pakkoruotsituksen vastaisuuteen.

      • yyy66

        No niin ankka, puhutaanpa vaikka tästä!


    • Tapio Rautalapio

      SE ON IHAN TURHAA NETTI FENNON ALKAA UHOAMAAN! SE EI KANNATA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      1840
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1763
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1754
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      1437
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1382
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      486
      1008
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      960
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      907
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      901
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      861
    Aihe