minkä kaasuttimen SINÄ äänestät Presidentiksi

PGM-FI

Ketä SINÄ äänestät?

Ensin pikainen vertauskuva

pitkän matkan kulkeneen auton meno takkuilee ja huoltokirjassa sanotaan että kilometrimäärä kaasuttimelle on tullut täyteen.
Sinulla on kahdeksan erimalliset käytettyjä kaasuttimet autotallin hyllyssä ja jokainen on yksilö omiensa kesken-minkä valitset?

jokainen yksilö on muokattavaa ja säätämään että sitä saadaan sopimaan vanhan paikalle-jolloin yksilö joka oli SINUN mieleesi on muokattu niin että sitä saadaan sopimaan vanhan paikalle.

nyt tämä yksilö jota oli sinun mieleesi on puristettu tiettyyn muottiin niin että se toimisi vanhan tilalla.

Ei kaasutinta vaihtamalla saa väsynyttä moottoria kulkemaan-kunnosta moottorin ja asenna polttoainesuihkutusjärjestelmä.

Pysyykö SINULLA työkalut kädessä?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mets uri

      Ei hyvät ihmiset...
      Yhteiskunta jossa valtasuhteet/toiminnot ylläpidetään politikoinnilla(yhteisössä oikeisiin tahojen nuoleminen ja oikeisiin tahojen polkeminen) kutsutaan edistyksellinen ja sivistyneenä...
      Ei hyvät ihmiset-huomattavan usein valta annetaan yhteisön/organisaation puolesta eikä se ole sen henkilön ominaisuus-puolitotuuksin, valhein yhdistettynä populismiin ts. henkilö/yhteisö on myynyt itsensä vallalle vallan vuoksi
      mm. seurauksena historiassa jäsenten tuomitsiminen ja sen voimaanastuminen jäseniä kuulustelematta totuuden nimissä

      ei hyvät ihmiset-tämä on alkeellisen kädellislauman toimintaperiaate missä yksi innostuu heiluttamaan puun oksaa ja muut seuraavat perässä

      ei valheet saa korjattuja puolivalheilla eikä musta saa valkoiseksi sekoittaen harmaata sekaan-lauman älyllinen kapasiteetti ja normit eivät korjaamiseen riitä.

      Häpeällistä.

    • pistenikk[(ar)i]

      Painoin plussaa...

    • kysyväeitieltäeksy

      ???

    • yläpuolellasi

      Niin sitä minäkin
      hiljaisuus on hyväksynnän merkki...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe