Ennen pystyi helposti sanomaan mikä on huono ja mikä on hyvä, mutta nykyään ei mielestäni ole kuin huonoja tai jopa surkeita autoja merkistä riippumatta.
Hyvät ja huonot autot?
Remonttia koko rahal
9121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kialla on 7 vuoden takuu, Renaultilla 4 vuoden jne.
Autot ovat eräänlaisia kodinkoneita, eli ei kannata revittää niitä rikki.
Omat kokemukseni autoista ovat erilaiset kuin sinun kokemuksesi, nykyautot ovat hyviä.
Minua hlökohtaisesti sapettaisi juosta pajalla milloin minkäkin vian vuoksi, oli takuu pitkä tahi lyhyt. Luotettavaa autoa kaipaan, en myyntipuheita. 8 vuotta sitten ostin nykyisen autoni uutena, eikä ole tarvinnut ylimääräisiä pajakäyntejä tehdä. Ehkä juuri siksi pinnistelen vielä toistaiseksi pahimpien autokuumeiden yli.
Minua hlökohtaisesti sapettaisi juosta pajalla milloin minkäkin vian vuoksi, oli takuu pitkä tahi lyhyt. Luotettavaa autoa kaipaan, en myyntipuheita. 8 vuotta sitten ostin nykyisen autoni uutena, eikä ole tarvinnut ylimääräisiä pajakäyntejä tehdä. Ehkä juuri siksi pinnistelen vielä toistaiseksi pahimpien autokuumeiden yli.
Mitä tekee tuollaisella ylipitkällä takuulla, koska se ei korvaa kuitenkaan kuluvia osia, ilmastointia jne. Kaikki tuotantovirheet ja maanataiosat korjataan jo normi 2v- takuun aikana. Myyntikikka kuitenkin puree varsinkin vaareihin.
Hyvyys nyt tietysti on katsojan munissa, mutta minusta uusissa autoissa ei ole fiilistä ja vielä huonommaksi fiiliksen tekee jos sen uuden auton joutuu ostamaan velkarahalla.
On tullut kokeiltua uudella huristelua, mutta ei ollut mun juttu. Mukavampi omistaa kaksi vanhaa.
No voortit on kaikki täysinpaskoja, vaikka AE111 on eri mieltä.
sulla ole ikiä voortia ollutkaan
Maine on se, joka ratkaisee jälleenmyyntihinnan. Totuuden kanssa sillä ei ole paljoakaan tekemiistä.Pari viimeistä autoani ovat olleet pari vuotta käytettyjä Citroenia, jotka eivät käytännössä yhtään häpeä luotettavuudessa näitä edeltäneisiin Toyotaan ja Hondaan. Ovathan vain ajettavuudeltaan paljon parempia.
Tästä päästäänkin siihen ikuisuuskysymykseen. Mikä on hyvä tai huono. Mitä on laatu?
Oli muuten uskomatonta,että mun paras ja vähävikaisin auto on ollut renault!Tarkemmin 04vm 1.5cdi sedan,joka vielä turkissa kasattu.Sinnä viat oli 90tkm-210tkm ja 3.5 aikana vain takaluukun hipaisukytkin vika.Mutten huoltoja,toki takajarrulevyt 200tkm kohdil osin omaa syytä(ruostuvat liikaa)ajovalo polttimoitten vaihto kerran(ihan mahdoton itse,siintä reilu 50e polttimoitten lisäks)mut muuut huollot määräikais huoltoja.Se kallis jakopää 500e ad liikkees.Ei ensimmäistäkään alustan osaa 90tkm-210 välillä!!Eka vuos välivuos katsastukses,mut molemmil kahdel katsastuksel ei mitn.Kulutus n reilu viis litraa satkul,kun motari ajoa yli 90% sesti oli.Ennen ja jälkeen tuon on ollut uus vag,uus,gm,uus korealainen ja uus japsi,sit käytetty gm,käytetty ford ja käytetty vag.Tuo rellun perkele vähävikaisin/halvin kilometreiltään(toki nuo uudet ei ollut omas/työ matka-ajos kuten rellu)Toki olen tarkka hoitaa ja pitää autoja.Yhdelläkään ei yli 15tkm ajettu samoilla öljyillä,pestään ja vahataan säännöllisesti eikä rääkätä kylmänä,käytetään esilämmitystä.