Nyt se alkaa.....

Ei pakolla

Uutiset tänään: Uudessa kuntakartassa pakkoliitoksia tulossa.Pääkaupunkiseudun isot kunnat pakolla yhteen , samaten Tampereen seudun ympäristökunnat. Tuntuu siltä, että Lapuan kohtalo on sinetöity.
Kokoomukselaiset ministerit käyttävät pakkokeinoja.

33

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tirpuune

      Kunpa joku näyttäisi ne säästöt ja muut positiiviset asiat, joita kuntaliitoksilla saadaan aikaan! On niitä kyselty, mutta vastauksia ei ole tullut.

      • suur LAPUA

        taitaa mennä meikälääsen ääni väyryselle!
        vastustaa pakkoliitoksia ja suurkuntia.


      • presdentti
        suur LAPUA kirjoitti:

        taitaa mennä meikälääsen ääni väyryselle!
        vastustaa pakkoliitoksia ja suurkuntia.

        Kuvitelmissa ei ole hyvä elää. Tulevat presidentiteivät päätä enää juuri mistään. Eivät varsinkaan kuntaliitoksista.


      • numero 4
        suur LAPUA kirjoitti:

        taitaa mennä meikälääsen ääni väyryselle!
        vastustaa pakkoliitoksia ja suurkuntia.

        Niin taitaa mennä monen muunkin ääni Väyryselle.


      • Tiethän jo

        Kohtalomma on, Seinäjojen sylis.


    • jrt556

      Muistakaapa seuraavissa vaaleissa ketkä tässä vedättävät

      • ei seinäjokinen

        Kannattaa panna mieleen (esim. seuraavissa vaaleissa) ketkä pakottaa kuntia yhdistymään


      • Ennustaja
        ei seinäjokinen kirjoitti:

        Kannattaa panna mieleen (esim. seuraavissa vaaleissa) ketkä pakottaa kuntia yhdistymään

        Kokoomus on vallanjanossa unohtanut ihmiset, taitaa lopulta tulla pää vetävän käteen. Keskusta romahti Lehtomäen ajaman jätevesiasetuksen myötä, Kokoomus tulee romahtamaan Virkkusen kuntaliitospakon myötä.


      • pyry,pyry hei
        Ennustaja kirjoitti:

        Kokoomus on vallanjanossa unohtanut ihmiset, taitaa lopulta tulla pää vetävän käteen. Keskusta romahti Lehtomäen ajaman jätevesiasetuksen myötä, Kokoomus tulee romahtamaan Virkkusen kuntaliitospakon myötä.

        Näinhän siinä tulee käymään. Kokoomuslaiset ovat olleet hyvin hiljaa. Aivan kuin heitä olis peloteltu ja vaadittu olemaan vaiti.


    • tuli hätä
    • iloinen lapualainen

      Hieno uutinen jospa tähänkin tuppukylään tulis vähän sivistystä, kun liitytään sjokeen.
      Saadaan vielä kunnon johtajatkin joita ei ole sukutaulun mukaan valittu.
      Tuppukylien hyväveli järjestelmä ja lapuanliike joutaa jo haudata.

      • ymmärrys hoi

        Sivistys ja Seinäjoki - mitä tekemistä niillä on toistensa kanssa?


      • Kyltyyria

        Oletko, iloinen lapualainen, käynyt kaikissa "sivistävissä" tilaisuuksissa? Niitähän on tarjolla niin, että pääsi ei varmaan enempää sulattaisi. Jos lisää kaipaat, ei siihen kuntaliitoksia tarvirta.


      • Gaudeamus I
        ymmärrys hoi kirjoitti:

        Sivistys ja Seinäjoki - mitä tekemistä niillä on toistensa kanssa?

        Todellakin! Löytyykö Suomestamme sivistymättömämpää paikkakuntaa kuin S-joki sillä yksi konkreettisimmista yhteiskunnallisen sivistyneisyyden ilmauksista on sen itselleen rakentama ympäristö. Siinä lajissa S-joki on jo moneen kertaan julistettu yhdeksi Suomen rumimmista paikoista.

        Tältä kohtalolta herra(t) lapualaisia varjelkoon!


      • myös iloinen

        iloinen lapualainen olet erittäin oikeassa peukuttaminen vain on poistettu:niin tyypillistä lapualaista kolloutta


      • Parempaan päin

        Samaa mieltä, kuntaliitos on Lapualle hyvä asia! Loppuu se hyväveli - sullemulle -jakopolitiikka. Vauhdittuu varmasti Ideaparkinkin tulo Lapualle. Tuskin se Sukari kovin paljon vetovoimaa Lapuassa nyt näkee - tämähän on selvä tuumaustauko nyt miehellä menossa, hyvän syyn hankkeen siirtämiselle tarjosi taantuma - josta huolimatta monet firmat porskuttaa ja kovaakin.

        Tulis kunnollista markkinointia eikä niitä kauheita messuosastoja joita saa aina hävetä esim matkamessuilla jos ootte käyneet -- huh huh siellä seistä tönötetään nämä iät kaiket hyvissä viroissa olleet Lapuan logojen vieressä kuin jotkut muinaismuistot. Miksei jo markkinoida Simpsiön aluetta esimerkiksi, raikkaasti, modernisti, hauskasti, eikä tunkkaisella kosoola-tyylillä?

        ja kaupungin viestintä on kyllä luku sinänsä, mitään puolueetonta tietoa et saa mistään ellet itse mene valtuuston kokouksiin ja pidä yhteyksiä päättäjiin.
        Monta kunnollista lehteä saisi alkaa jakelunsa Lapualle ja Ilkkakin kiinnostua vähän eri lailla tämän alueen asioista.

        = Pelkkää parannusta luvassa uskokaa vaan kerran se enste vaan kirpasee.


    • Kuplahalli

      Rakentaakohan Seinäjoki ideaparkkia Lapualle. Eppäilen!

      • Meneekö vähän sivuun

        Ei Ideaparkkia Seinäjoki rakenna, vaan rakennusliike, oliko nimi skanska viimeksi,
        mene tiedä mikä mahtaa lopulta olla vai tuleeko koko pytinkiä.

        Ei kannata puhua puuta heinää sentään. Ei sen rakentamista Lapuan kaupunkikaan maksaisi. Toivo Sukarin ja taloon tulevien yrittäjien itsensä omaisuutta on se mitä on talon sisällä sitten.

        Tietysti toimintaympäristö on tärkeä. Laitatko itse kauppakeskuksen peräkylälle ohikulkutien varteen, josta kukaan ei välttämättä kurvaa sisääni? Vai monen kymmenen tuhannen asukkaan vilkkaaseen kuntakeskukseen, joka pystyy ihan eril lailla antamaan nykyaikaiset toiminnan mahdollisuudet kauppakeskukselle?


    • Kapitalistit

      Eisitä tuumutenkaa kokoomus on pettäny lapualaiset

    • ce

      Aivan oikea johtopäätös ei olematon kunta kuin lapua saavuta tehokkuudessaan mitään hyvää ja ainoa suunta on seinäjoki. Kehityksen jarrut saavat paljon huomiota harvoin mitään aikaan. Illuusio itsenäisestä lapuasta murentuu hiljalleen.

    • Mikä itsenäinen ?

      Tänäkin päivänä Lapuan kunta elää valtionapujen ja naapurikuntien työpaikkojen ja palvelujen varassa.
      Hyvä asia, että nyt aletaan pitkien puheiden sijasta tekemäänkin jotakin.

      Tulevaisuutta vartenhan näitä muutoksia tehdään. Mahdollisuudet hoitaa laadukkaasti nykyisellä verorasituksella voimakkaasti kasvavat palvelutarpeet ovat paremmat ja byrokratiaan käytetyt rahat voidaan myös käyttää palveluihin.

      Ymmärrän muutosvastarinnan mutta en sitä, että meidän valitsemamme luottamushenkilöt esiintyvät päällimmäisinä jarrumiehinä. Tämähän on ensisijaisesti meidän palvelujen käyttäjien ja maksajien asia.

      Kaiken vastustajat tuijottavat taaksepäin etsien esimerkkejä, joissa rakennemuutos ei olekaan tuonut haluttuja tuloksia. Eteenpäin katsovan tulee arvioida muutokseen liittyviä mahdollisuuksia - siis mahdollisuuksia - ja huolehtia jatkossa, että luottamushenkilöiksi valitaan sellaisia, jotka aktiivisesti huolehtivat siitä, että mahdollisuudet käytetään hyväksi.

      • grana

        Selventäisitkö hieman! Miten saat palvelut paremmiksi liitosten jälkeen? Miltä osin byrokratiaan käytetyt rahat vähenevät? Esim. Kauhavalla on lisätty virkailijoita tai toimihenkilöitä, että saavat suurentuneen koneiston toimimaan. Varmaan suuremmissa joudutaan siis palkkaamaan korkeamman palkkaluokan ihmisiä toiminnan pyörittämiseen, joten palkoissa ei säästöä tule. Rahat? Palveluihin? Siis mitkä rahat? Ei ainakaan säästöistä tulevat. Palveluihin, jotka viedään sivuseuduilta, kuten koulut. Miten niissä tulee säästöä, jotka palvelevat KAIKKIA kuntalaisia? Lapset kuljetettavaksi pitkiä ja VAARALLISIA matkoja autoilla, jotka ovat yhä useammin onnettomuuksissa kapeilla ja liukkailla teillä (ei ole varaa turvallisiin teihin ja kulkuvälineisiin!). Tässä muutama esimerkki tulevasta ja osittain tulleista. t


      • jankunjankun

        Mistä tämä henkilö TIETÄÄ, että lopputulema on se "laadukas", minkä hän hyväuskoisuudessaan maalaa? Ei mistään. Kun kukaan ei tiedä. On vain luulo ja hyvä usko.


      • Herätys
        grana kirjoitti:

        Selventäisitkö hieman! Miten saat palvelut paremmiksi liitosten jälkeen? Miltä osin byrokratiaan käytetyt rahat vähenevät? Esim. Kauhavalla on lisätty virkailijoita tai toimihenkilöitä, että saavat suurentuneen koneiston toimimaan. Varmaan suuremmissa joudutaan siis palkkaamaan korkeamman palkkaluokan ihmisiä toiminnan pyörittämiseen, joten palkoissa ei säästöä tule. Rahat? Palveluihin? Siis mitkä rahat? Ei ainakaan säästöistä tulevat. Palveluihin, jotka viedään sivuseuduilta, kuten koulut. Miten niissä tulee säästöä, jotka palvelevat KAIKKIA kuntalaisia? Lapset kuljetettavaksi pitkiä ja VAARALLISIA matkoja autoilla, jotka ovat yhä useammin onnettomuuksissa kapeilla ja liukkailla teillä (ei ole varaa turvallisiin teihin ja kulkuvälineisiin!). Tässä muutama esimerkki tulevasta ja osittain tulleista. t

        Koulut on kuule jo vuosia sitten viety sivukyliltä, jos et ole sattunut huomaamaan.


    • entrepreneur

      Olisi tosi mukava näin yrittäjänä olla Seinäjokelainen, sinne olisi alunperin pitänyt mennä mutta nyt hiukka hankalaa. Mutta asiahan olisi korjattavissa näin kuntaliitoksella :) Toivon todella vilpittömästi kuntaliitosta.

    • retales

      Lapua saa nyt lähes saman määrän valtionapua kun on verotuloja äyreistä. On selvää, että tuohon kehitykseen on saatava suunnanmuutos.Kohtuus se on kerjätessäkin.

    • Onko vaan huonoa?

      Käyn Seinäjoella töissä, samalla vaivalla kaupoilla, (se mitä ei löydy haetaan Tampereelta), kampaajalla (paremmat palvelut ja hintoja voi neuvotella)
      ja joskus teatterissa - usein tulee kysyneeksi, mikä on se Lapuan juttu?

      Nämä kaikki, töissäkäynnistä alkaen, mieluusti tekisin Lapualla. Vaan kun ei ole ollut mahdollista.

    • UutisUsko

      ... no kuinka tämä voi olla UUTINEN Lapuan osalta enää kenellekään? Niinkun uhrilammas odottaa vaan että kirves heilahtaa. Sitä saa mitä tilaa.

    • Kartat katsoin

      Ottamatta kantaa tunteella se näytti selvältä Lapuan suhteen: Seinäjoki on keskus, kuten nytkin käytännössä, Ilmajoki, Jalasjärvi peesissä, Isokyröläisistä varmaan puolet haluaa Vaasaan joten siinä voisi miettiä vielä ja Lapua siinä aika luontevasti.

      Syntyy uusi suur-Kauhava, johon menevät Evijärvi, Kortesjärvi, ehkä Lappajärvi.

      Kartalla näyttää loogiselta. Tärkeämpää kuin juupas - eipäs liitoksille olisi keskustella nyt siitä, mitä tämä tarkoittaa kuntalaisille eri kunnissa, mitä liitos tarkoittaisi Lapualaisille. Siittä tarvittaisiin nyt tietoa, jotta voisi ottaa faktoihin kantaa.

      • Surku tuloo

        PIENTÄ pontevuutta puhkuen koettaa paikallislehti pääkirjoituksessaan tänään esittää että itsenäisenä on pysyttävä ... jääpä vaan kuin hyttysen ininäksi valtameren kohinassa. Muuten teksti toistelee kuntauudistuksen etenemisen, mitkä on moneen kertaa jo luettu ja kuultu muualta ... en odottanut, mutta odotin kuitenkin että Lapuan oma lehti?? olisi laittanut räväkkää otsikkoa aiheesta päivän kanteen ja isolla.


      • Olsit tyytyväine:)
        Surku tuloo kirjoitti:

        PIENTÄ pontevuutta puhkuen koettaa paikallislehti pääkirjoituksessaan tänään esittää että itsenäisenä on pysyttävä ... jääpä vaan kuin hyttysen ininäksi valtameren kohinassa. Muuten teksti toistelee kuntauudistuksen etenemisen, mitkä on moneen kertaa jo luettu ja kuultu muualta ... en odottanut, mutta odotin kuitenkin että Lapuan oma lehti?? olisi laittanut räväkkää otsikkoa aiheesta päivän kanteen ja isolla.

        no eikö ole paree että näin kirjoittaa, sen sijaan että kertois pääkirjoituksessa että muistakaa laittaa piponna syvälle päähän, kun pakkaasta pukkaa.....


    • vaali

      Hei nyt on vaalit tulossa älkää uskoko kaikkia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      57
      5825
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      77
      3123
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      23
      2320
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2045
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1938
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1843
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1589
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1212
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1201
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      79
      1057
    Aihe