Guggenheim-selvitys jo naurun aihe?

pala-kurkussa2332

Miten museohankkeeseen liittyvän selvityksen teko voi maksaa kaksi miljoonaa euroa?

Emmekö helsinkiläisinä voi vaatia edes selvitystä noiden rahojen käytöstä? Jos "peli" on ollut avointa ja rehellistä, pitäisi rahoitus voida avata. (vai onko tämä pahempaa korruptiota kuin vaalirahasotkut - toivottavasti ei!)

(Selvityksen tulokseen olisi voitu päästä kysymällä mielipidettä vaikkapa tuhannelta suomalaiselta vaikuttajalta sähköpostitse - tämä olisi maksanut ehkä sata euroa about).

Mitä mieltä?

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tukehdun kohta

      Aivan samaa mieltä olen kanssasi pala-kurkussa2332. Kyllä guggenhaimilaiset olisi kertonee mielellään lisenssimaksuista. Nyt ne nyysi viellä 2 milliä raha tuosta ilmoituksesta. Päätös pitäisi tehdä kuukaudessa.
      On ne Guggenhaimit röyhkeitä todella. Jospa nämä päättäjät ölyäisi jättäytyä koko hankkeesta. Vaikka on huono itsetunto mutta kannustan jättäytymään pois.


      Olen aina ihmetellyt juutalaisten ja Jeesuksen yhteyttä . Tunnustaa, että heillä ei ole mitään yhteistä . Ei Jeesus ollut maallisen mammonan perään eikä juonitellut tai petkuttanut tai ollut röyhkeä.


      http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?p=9350582

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1439
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      910
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      807
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe