Kävin tänään hammaslääkärissä. Aikaisemmin on jo otettu muotit ja röntgenkuvat oikomishoitoa varten ja tänään mulle kerrottiin mitä ne siellä aikoo tehdä.
Mulla on keskiviiva millin tai kaksi vasemmalla sekä ylhäällä että alhaalla, ylhäällä vasen kulmahammas kasvaa 'korkealla' (n. 4-5 mm liian ylhäällä törröttää) ja sen takana oleva hammas on painunut taaksepäin jonka takia alhaalla vasemmassa kulmahampaassa on ristipurenta. Ja alhaalla ahdasta ja hampaita vinossa.
Mun keskiviiva aiotaan korjata ottamalla oikealla puolella olevista takahampaista jotkut pois sekä ylhäältä että alhaalta ja sitten laitettais kiinteät raudat joilla liikutettais hiljalleen (kuulemma noin 1 mm / kk) sitä vieressä olevaa hammasta siihen koloon. Ja se jatkuisi kunnes etuhampaitakin on siirretty oikealle ja keskiviiva on suora. Sitten siihen etuhampaiden vasemmalle tulleeseen koloon painetaan se ylhäällä törröttävä kulmahammas ja alhaalla puolestaan se 'ristipurentahammas'.
Mietin vaan että mulla on keskiviiva noin 2 mm vasemmalla niin sitähän pitäisi siirtää sitten vaan 2 mm oikealle niin se olisi keskellä. Mutta tuossahan sitä siirretään kokonaisen hampaan verran sinne oikealle ja tuloshan on sama kuin aloittaessakin eikä keskiviiva ole korjaantunut mihinkään, ainoastaan se kulmahammas on saatu sieltä paikalleen.
Lisäksi mietin, kuinka paljon ne liikuttaa yhtä hammasta kerralla siihen pois otetun tilalle? Ensin hammas pois ja vieressä oleva siirretään kokonaan siihen sen kohdalle, ja sen vieressä oleva sen kohdalle? Vai esim. millimetri kerrallaan. Koska en tosiaan halua että joudun niin kauan kestämään puolen sentin kokoista rakoa etenkään etuhampaissa kun siinä niiden siirtämisessä kestää niin kauan. Eli siirretäänkö niitä vain vähän kerralla vai kokonaan?
Kiitos tosi paljon jos joku osaa vastata, huolestuttaa nimittäin tosi paljon. Saa kertoa omia kokemuksia sun muuta.
Oikomishoito
mietityttää
0
185
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1137247
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?421270