kapseloituminen ja uusintaleikkaus

Epätoivoinen

Minulle laitettiin syyskuussa (n. 4 kk sitten) pienet pisaranmalliset mentor-implantit Tallinnassa. Ongelmia alkoi ilmetä heti ensimmäisen kuukauden jälkeen.. On ollut kipuilua, käsien puutumista ja toinen rinta on myös muuttunut hieman ulkoisesti. Kävin Suomessa plastiikkakirurgin luona 2kk sitten ja hän sanoi ettei tilanne vielä ulkoisesti kovin pahalta näytä..epäili kyllä hänkin kapseloitumista kipujen perusteella. Molemmissa rinnoissa on tuntunut heti turvotuksen laskettua "poimuja" rinta on epätasaisen tuntuinen varsinkin eteenpäin nojatessa.

Tämä kaikki on nyt saanut minut ihan masennuksen partaalle koska taloudellinen tilanteeni muuttui äkisti (avioero ym) ja minulla ei todellakaan ole varaa uusintaleikkaukseen.. Ja pyydän nyt ettei kukaan tulisi sättimään "miksi teit sen", sillä olen tehnyt sitä itse jo ihan riittävästi. Muuten pidän rintojeni koosta ja ulkonäöstä todella.

Nyt kysyisin teiltä saman kokeneet että miten pian menitte uusintaleikkaukseen ja paljonko maksoitte leikkauksesta? Haluaisin myös tiedustella onko muilla tuota käsien puutumista ollut kapseloitumisen seurauksena? Hieroitteko rintoja vielä senkin jälkeen kun ne olivat näyttäneet kapseloitumisen merkkejä?.. Tai onko siis mitään mitä voisin tässä tilanteessa tehdä.. välttää liikuntaa tms? Kiitos kaikille jotka viitsivät vastata asiallisesti! :)

38

2985

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiallinen

      Tietty poimut näkyy, jos ne on lihaksen päällä ja oot laiha. Eikö ne osaa Tallinnassa laittaa sitä lihaksen alle niinku Suomessa. Oo nyt yhteydes siihen sut leikanneeseen tyyppiin ja pyydä korjausta.

      • epätoivoinen

        Lihaksen päällä ovat ja suht hoikka olen. Poimuisuus on kuitenkin lisääntynyt huomattavasti, enne sitä tuntui vaan toisessa rinnassa hieman, nyt tuntuu tosi hyvin molemmissa ja näkyy uloskinpäin tietyissä asennoissa.Luulen että tuo kapselin muodostaminen on aiheuttanut sen että "poimuttuu" yhä enemmän.
        Olen ollut jo yhteydessä ja kuulemma korjausleikkaus täytyy kustantaa itse :(. Aivan erilaisen kuvan sain silloin ennen leikkaukseen menoa..


      • Ehkä jotain
        epätoivoinen kirjoitti:

        Lihaksen päällä ovat ja suht hoikka olen. Poimuisuus on kuitenkin lisääntynyt huomattavasti, enne sitä tuntui vaan toisessa rinnassa hieman, nyt tuntuu tosi hyvin molemmissa ja näkyy uloskinpäin tietyissä asennoissa.Luulen että tuo kapselin muodostaminen on aiheuttanut sen että "poimuttuu" yhä enemmän.
        Olen ollut jo yhteydessä ja kuulemma korjausleikkaus täytyy kustantaa itse :(. Aivan erilaisen kuvan sain silloin ennen leikkaukseen menoa..

        Jos korjausleikkaus aiheutuu kapseloitumisesta (ellei ole takuuta) tai kosmeettisesta syystä, sen joutuu todellakin maksamaan itse. Minäkin olen käynyt Virossa ja ymmärsin välitysfirman ohjeista että korjauksen veloituksetta saa vain jos se johtuu lääkärin tekemästä virheestä. Mentorille luvattin ikuinen takuu leikkauksineen rikkoutumisen varalta, toivottavasti sitä ei tarvitse testata. Välitysfirmallani oli myös useamman vuoden kapselitakuu joka sisältyi hintaan. Oletko siis käynyt sellaisessa leikkauksessa jolle ei annettu kapselitakuuta jos kerran sanovat että joudut maksammaan itse korjauksen. Kapselitakuukin korvaa vain pahimmat kapseloitumiset jotka aiheuttaa kipua ja rinnan muoto on jo viallinen (neljässä kuukaudessa ei vielä olla siinä mitassa). Kerroitko että kyseessä voisi olla kapseloituminen eikä korjaus kosmeettisista syistä, ehkä sinullakin on kapselitakuu jos olet mennyt välitysfirman kautta (siitä olet mahdollisesti saanut paperit).


    • Natrelle-vaihtoehto

      Mentorit ovat erittäin vähän kapseloitumista aiheuttavat implantit jos vertaa esimerkiksi Natrellen implanteihin.

      Silimedin implantit aiheuttavat vähiten kapseloitumista, joten niihin kannattaa tutustua, mikäli sinulla todetaan sellaista kapseloitumista, että siihen pitää reagoida toimenpitein.

      http://www.youtube.com/watch?v=UH-uwVr03iA#t=5m16s

    • tilannetaju

      Aloittaja kirjoittaa: "Tämä kaikki on nyt saanut minut ihan masennuksen partaalle koska taloudellinen tilanteeni muuttui äkisti (avioero ym) ja minulla ei todellakaan ole varaa uusintaleikkaukseen"

      ...ja vastaukseksi saa mainosvideon...

      • Ratkaisun esittely

        Kaukana mainoksesta, koska ongelmaan on ratkaisu. Jos kapseloitumista ilmenee, niin vaihtoehdot ovat implanttien vaihto tai niistä kokonaan luopuminen. Koska kapseloituminen on joskus uusiutuvaa, kannattaa valita kapselinkorjausleikkaukseen implantit, jotka aiheuttavat tutkitusti vähiten kapseloitumista.


      • .
        Ratkaisun esittely kirjoitti:

        Kaukana mainoksesta, koska ongelmaan on ratkaisu. Jos kapseloitumista ilmenee, niin vaihtoehdot ovat implanttien vaihto tai niistä kokonaan luopuminen. Koska kapseloituminen on joskus uusiutuvaa, kannattaa valita kapselinkorjausleikkaukseen implantit, jotka aiheuttavat tutkitusti vähiten kapseloitumista.

        Tuo viesti ainakin haiskahti mainokselta: "tutkitusti".


    • epätoivoinen

      Firma jonka kautta leikkaukseen menin lupaa kapselitakuun useaksi vuodeksi mentorin proteeseille.. Kipua on ollut koko ajan ja samoin toisen rinnan muoto on jo selvästi muuttunut. Se ei kuitenkaan riitä saamaan uusintaleikkausta, koska siihen vaaditaan kuulema kapseliluokitus 4, joka tarkoittaa sitä että rinta on aivan kivikova tennispallo. Ja tällöinkin leikkaus pitäisi maksaa itse, ainoastaan implantti korvattaisiin ilmaiseksi.

      Muistan konsultaatiossa miten minulle sanottiin näin " emme ole täällä nähneet mentorilla vielä kertaakaan kapseloitumis 3-4, ainoastaan 1 ja 2 ja nämähän eivät yleensä vaadi korjausleikkausta." Ajattelin että riskit saada korjausta vaativaa kapseloitumista on todella pieni. Nyt jälkeenpäin ajateltuna olin kyllä tosi typerä.. :(

      Viime yökin meni valvoessa ja itkiessä, miten tästä selviän..
      Ja jos saan rahat jostakin taiottua uusintaleikkaukseen, niin kuinkahan iso riski minulla on saada uusi kapseli rintaan/rintoihin.. :(

      Jos täällä vaan on saman kokeneita tai kohtalotovereita vaihtaisin tosi mielelläni ajatuksia.

      Niin ja kiitos asiallisista kommenteista:).

    • palstanlukutaito

      Valitettavasti tämä palsta on väärä paikka vaihtaa ajatuksia.Tämän oli tarkoitus olla sellainen paikka,muttei ole.

    • rtyjklö

      Mitkä implantit laitettiin? Siis koko, malli, kovuuusaste- jos muistat? Implantista riippuen topi ryppyily voi olla normaaliakin.

      • epätoivoinen

        implantti on siis anatominen mentor, koko 195cc, medium height ja lihaksen päällä. Ryppyily on toki johonkin rajaan asti normaalia ja se onkin asia joka minua vähiten huolestuttaa tällä hetkelle.. Tuosta ryppyisyydestä kuitenkin sen verran että suomalainen kirurgi sanoi minulle että jos hänen leikkaamansa olisi mennyt näin paljon rypyille, olisi hän suorittanut uusintaleikkauksen ilman lääkärinpalkkiota.. mutta tiedä häntä.

        Mielellään kuulisin kyllä kokemuksia kapseloitumisesta (oireista, kuinka nopeasti on tullut ym) ja uusintaleikkauksista ja niiden tuloksista.. Tuskin olen aivan ainoa jolle näin on käynyt..


    • naivi?

      Kai sinä Epätoivoinen tajuat kuka päivystää tällä palstalla?

      • epätoivoinen

        ilmeisesti en tajua... ja päivystäkööt vaikka paavi, ainut mitä haluaisin kuulla on kokemuksia joista voisin vähän vertaistukea saada. Enkä kerro tätä siksi täällä että haluaisin mustamaalata Viron leikkauksia.. Minulla ei ole pahaa sanottavaa Tallinnan leikkauksista. Olinkin kaikkeen muuhun ihan tyytyväinen, ainoastaan tuo kapselitakuu-asia on ollut tosi harhaanjohtava. Minulla kävi vain erittäin huono tuuri ja nyt sitten kärsitään seurauksia..


      • Vaihtelee.....

        Vähänkin palstaa seurannut osaa hypätä yli ne mainosviestit. Välistä voi löytyä asiallisiakin kommentteja toisilta samassa tilanteessa olleilta. Joten kirjoittakaa vastauksi kysyjälle tuoste edellä olevasta viestistä huolimatta.


      • Sensuroitu2012
        Vaihtelee..... kirjoitti:

        Vähänkin palstaa seurannut osaa hypätä yli ne mainosviestit. Välistä voi löytyä asiallisiakin kommentteja toisilta samassa tilanteessa olleilta. Joten kirjoittakaa vastauksi kysyjälle tuoste edellä olevasta viestistä huolimatta.

        Kirjoitin aiemmin tänne missä olin käynyt ja tyytyväisyydestäni. Lähes välittömästi joku kirjoitti pahaa käyttämästäni yrityksestä ja väitti yrityksen itse kirjoittaneen mainoksen. En löydä viestiäni enää, joten ilmeisesti se on ollut "asiaton". Vielä vähän aikaa sitten täällä oli kivaa vertailla toipumisia, mutta se on tehtävä sensuroidusti.


      • uskottavuus 0
        Sensuroitu2012 kirjoitti:

        Kirjoitin aiemmin tänne missä olin käynyt ja tyytyväisyydestäni. Lähes välittömästi joku kirjoitti pahaa käyttämästäni yrityksestä ja väitti yrityksen itse kirjoittaneen mainoksen. En löydä viestiäni enää, joten ilmeisesti se on ollut "asiaton". Vielä vähän aikaa sitten täällä oli kivaa vertailla toipumisia, mutta se on tehtävä sensuroidusti.

        Häirikkö on päivystänyt viimeiset 10 vuotta 24/7 mm. tällä palstalla. Tuossa oli muutaman kuukauden tauko, mutta nyt taas sama meno jatkuu.Täällä saa kehua vain tietyn yritysryppään tuotteita ja palveluja.


    • näin se on

      Ei maitokaan sovi kaikille

      • kiäh kiäh kiäh

        Niin, ja maitokaupan tätiä ei sovi syyttää. Syy on asiakkaan.


    • saman kokenut

      Hei,

      Minulla on myös toinen implantti kapseloitunut. Oireet alkoivat muistaakseni aika alussa, melko pian leikkausken jälkeen. Oli kipuilua enemmän kuin toisessa, toinen rinta tuntui turvonneemmalta ja kiinteämmältä. Alussa luulin, että se vain paranee hitaammin. Nyt jo muutama vuosi kulunut ja tilanne pysynyt melko samana tai ehkä hieman kokoajan pahenee...vaikea sanoa. Rinta on eri muotoinen kuin toinen ja selvästi kiinteämpi. Arkuutta on ja kipujakin toisinaan. Suomessa kävin leikkauksessa ilman kapselitakuuta...mutta ei tämä minunkaan tilanne kai vielä niin paha ole että saisi sen ilmaisen korjauksen vaikka takuu olisikin ollut. Kai se kapselinkin tunnistaminen on makuasia ja rippuu kirurgista minkä tulkitsee vaikka 2 tai 3 asteen kapseloitumiseksi. Suomessa olen kahdella käynyt näyttämässä, toinen sanoo että noin 3 asteen kapseloituminen ja toinen vaan että lievää kapseloitumista...eli aika paljon tulkinnat vaihtelee.

      Itseäni tuo kyllä häiritsee sen verran, että kyllä jotain on tehtävä. Tällä hetkellä olen kallistumassa kokonaan implanttien poistoon, koska en millään haluaisi enää tulevaisuudessa näistä huolehtia ja mennä uusiin leikkauksiin, jos ongelmia tulee. Implantit eivät myöskään ole ikuiset, joten joutuisin ehkä niitä kuitenkin uusimaan, koska olen vielä nuori. Liikaa stressiä asiasta, jonka piti sitä vähentää...Minullakin on melko pienet implantit ja alkutilanne oli täysin olemattomat rinnat, mutta en millään halua lisää leikkauksia ja arpikudosta rintoihini. Tiedän kyllä tunteesi ja sen epätietoisuuden mitä kannattaisi tehdä...niihin kun ei kukaan voi antaa yhtä oikeaa vastausta, jokaisen pitää itse päättää mikä vaihtoehto itselle paras. Mutta hankalia päätöksiä ja asioita, ei sitä silloin hommaan lähtiessä ajatellut että näinkin pian joutuu ongelmien kanssa tekemisiin vaikka sen tiedostikin, että jossain vaiheessa voi jokin asia mennä pieleen..kun keskustelupalstoja plärää, suomalaisia ja ulkomaisia, niin huomaa ettei todellakaan ole ainut, jolla on ollut huonoa tuuria implanttien kanssa. Kyllä Suomessakin minusta annetaan sellainen kuva, että kyseessä melko turvallinen operaatio ja varsinkin, että komplikaatiot olisivat harvinaisia. Jotenkin tuntuu, ettei ne niin harvinaisia olekaan...Myötätuntoa ja paljon tsemppiä sinulle!

      • epätoivoinen

        Tuhannet kiitokset sinulle saman kokenut! :) Hiukan lohduttavaa oli kuulla että tuo kapseloituminen ei välttämättä heti pahene pikavauhtia, vaan se voi ikäänkuin hidastuakin.. olisi ihana pärjätä näiden kanssa edes ensi kesään..Olisi sitten paremmat mahdollisuudet tehdä asialle jotakin.
        Minulla oli ihan sama ajatus tuosta, että varmasti joskus voi ongelmia ilmaantua, mutta en olisi uskonut että näin pian tulee eteen tilanne, jossa joutuu miettimään uusintaleikkausta/implanttien poistoa ja kaikkea siihen liittyvää :(.

        Vielä jos jaksat vastailla, niin onko sinulla ollut tuota käden puutumista? Ja oletko hieronut enää rintoja? Itse hieron kevyesti päivittäin, vaikka en nyt tiedä onko siitä mitään hyötyä enää tässä vaiheessa.

        Tsemppiä ja voimia myös sinulle!


      • Odota vielä
        epätoivoinen kirjoitti:

        Tuhannet kiitokset sinulle saman kokenut! :) Hiukan lohduttavaa oli kuulla että tuo kapseloituminen ei välttämättä heti pahene pikavauhtia, vaan se voi ikäänkuin hidastuakin.. olisi ihana pärjätä näiden kanssa edes ensi kesään..Olisi sitten paremmat mahdollisuudet tehdä asialle jotakin.
        Minulla oli ihan sama ajatus tuosta, että varmasti joskus voi ongelmia ilmaantua, mutta en olisi uskonut että näin pian tulee eteen tilanne, jossa joutuu miettimään uusintaleikkausta/implanttien poistoa ja kaikkea siihen liittyvää :(.

        Vielä jos jaksat vastailla, niin onko sinulla ollut tuota käden puutumista? Ja oletko hieronut enää rintoja? Itse hieron kevyesti päivittäin, vaikka en nyt tiedä onko siitä mitään hyötyä enää tässä vaiheessa.

        Tsemppiä ja voimia myös sinulle!

        Kannattaa varmaankin vielä odottaa ellei kivut lisäänny kestämättömiksi. Neljä kuukauttakin on vielä vähän aikaa leikkauksesta, jopa turvotustakin voi olla hieman jäljellä. Ainakin puoli vuotta tai vuoden voisi seurata tilannetta muuttuuko se pahempaan suuntaan ja millä vauhdilla.


    • toinen epätietoinen

      Tunnetteko te kapseloituneen kohdan itse tunnustelemalla kenellä plastiikkakirurgi on sen oikeasti todennut? tai tiedättekö mihin kohtaan sitä yleisimmin tulee? Itselläni 3 kk leikkauksesta ja nyt 2 viikkoa sitten on alkanut toistuvaa vihlontaa, mitä ei oikeastaan ollut enää 3 viikon jälkeen leikkauksesta.. vähän huolestuttaa että miksi se nyt alkoi:/ ja epätoivoinen, tuota rintojen hierontaa suurin osa plastiikkakirurgeista ei suosittele enää ollenkaan vaan implantin parempaa kiinnittymistä kudokseen, mitä hieronta estää...

    • saman kokenut

      Tosiaan voi olla, ettei se mitenkään salamavauhtia kovetu, koska itselläkin pysynyt suunnilleen samana nämä vuodet mutta kuitenkin sillein että koko ajan häiritsee ja välillä tuntuu, et pahenee. Todennäköisesti se myös tästä vuosien kuluessa vaan pahenisi pikkuhiljaa. Molemmat plastiikkakirurit sanoivat, että asialla ei ole kiirettä eli kapseloitumista ei tarvitse heti hoitaa ellei se itseä häiritse. Luulen siis, että hyvin pystyt odottelemaan kesään, jos silloin on parempi aika toimia. Siinähän sitten näkee mihin suuntaan tilanne kehittyy. Joiltakin jenkkifoorumeilta luin, että implantin rikkoutumiseen on vähän suurempi vaara, jos on kireää kapselia koska se puristaa implanttia. Mutta tästä ei mitään suomalaiset kirurgit maininneet ja varmaan tuollainen vaara on tosi pahassa kapselissa ja vanhemman tyylisisllä implanteilla jotka helpommin rikkoutuivat.

      Käden puutumista ei minulla ole ollut. Johtuisikohan siitä, että implantti painaa jotakin hermoa joka aiheuttaa tuon sinulla? Voihan se olla että hermo "tottuu" ja oire vähenee...en tiedä olisiko mahdollista. Olen kyllä kuullut että joillakin on tuota käden puutumista ollut myös.

      Implantin ympärille muodostuu AINA arpikudoskapseli. Tämä on kehon reaktio vierasesineeseen. Yleensä kapseli on kuitenkin ohut ja ei aiheuta ongelmia. Kuitenkin joskus (syynä voi olla bakteeri, imetys ym ym, syitä on monia ja varmaa tietoa ei yleensä ole mistä johtuu) arpikudosta muodostuu niin paljon, että se aiheuttaa ongelmia. Eli tuo normaali arpikudoskapseli paksuuntuu ja alkaa kiristyä implantin ympärille siten, että implantti tuntuu kovemmalta ja rinta voi näyttää oudon muotoiselle. Toisilla kapselin poisto auttaa, mutta toisilla kapseli uusii leikkauksesta huolimatta.

      En usko, että pelkkä vihlominen olisi kapselin muodostumisen oire. Itsellä vihloo edelleen välillä molempia rintoja aina joskus vaikka muutama vuosi jo leikkauksesta. Siis vihlontaa on myös toisessa rinnassa, jossa ei lainkaan kapseliongelmaa. Luulen, että implantit aina toisinaan jotain tuntemuksia aiheuttaa, koska ovathan ne vierasesineet kehossa.

      Hieromista ei minullekaan ole neuvottu missään vaiheessa, joten en tiedä onko sillä vaikutusta. Vastaan kyllä mielellään jos tulee kysyttävää tai muuten jotain pohdittavaa. Tiedän todella miten tärkeää on, et voi vaihtaa ajatuksia muiden kanssa jotka samassa tilanteessa. Helpottaa tässä kinkkisessä tilanteessa :)

      • saman kokenut

        Lisään vielä, että kapseli siis on kokonaisuudessaan implantin ympärillä kuin sellainen kireä paksumpi kalvo, silloin kun se paksuuntuu liikaa. Eli useimmiten se ei vaan tunnu yhdessä kohtaa. Toki tuo kapseli voi olla paksumpi jostakin kohdasta ja siinä kohdassa voi tuntua kiinteämmälle/kovemmalle. Eli tuohon, mihin kohtaan sitä yleisemmin tulee ei taida olla vastausta..


    • Leopoldi

      Kesällä täällä oli paljon puhetta yrityksestä, joka mainostaa erinomaisia takuita, mutta käytännössä ne ovat vain myyntipuhetta. Lue Epätoivoinen vanhoja ketjuja niin huomaat, että sinulla on muitakin kohtalotovereita. Itse osuin palstoille kreivin aikaan lueskelemaan ja päädyin leikkaukseen Suomessa. Viroon leikkauksia välittävät päivystävät täällä ja viljelevät omien palveluidensa piilomainontaa esimerkiksi tyytyväisinä asiakkaina esiintyen. Mainonta sisältää paljon ylisanoja, mutta kiinnostus loppuu, kun rahat on saatu. Myöhemmin syytetään asiakasta ja sanotaan että voi voi silikonit ei sovi kaikille.

      • Kriittisyyttä lukuun

        Sekin on otettava huomioon että todennäköisesti suurin osa niistä tyytyväisistä asiakkaista ovat todellisia asiakkaita, mutta kun erehtyvät kertomaan missä olivat leikkauksessa, kilpailijat nimittelevät firman mainosviesteiksi. Ylisanat kyllä osoittavat mainostajan olevan asialla, mutta niitä ei viljellä läheskään kaikissa kehuvissa viesteissä.

        Suomessa leikkauksessa käymisestä ei ole erityistä etua, lääkäreiden taidoissa ei ole eroa esimerkiksi Viroon nähden. Usein on viitattu vakuutuksiin, mutta nekään eivät tue suomalaisen kirurgin valintaa. Suomalaisilla lääkäreillä on into vähätellä virolaisten lääkäreiden ammattitaitoa, mutta siinä taitaa olla oma lehmä ojassa kun Viron kilpailukyky on parempi pienempien yleiskulujen vuoksi ja siksi hinnat halvempia.

        Onneksi en aikanaan löytänyt tätä keskustelupalstaa ennen implanttien laittoa vaan osallistuin keskusteluun suljetulla ja moderoidulla keskustelualueella johon näillä mainostajilla ei ollut mahdollisuutta päästä. Keskustelun perusteella valitsin leikkauspaikakseni Viron ja pätevän lääkärin.


    • epätoivoinen

      Olet saman kokenut varmasti oikeassa, että tuo käden puutuminen johtuu varmasti jonkun hermon "puristuksesta".. Voihan se tosiaan olla että se helpottaa hieman kun aikaa kuluu.

      Minä sanoisin kans, ettei tuo vihlonta välttämättä ole merkki kapseloitumisesta. Minulla se kipu on enemmänkin sellaista kivistystä.. Sitä tuntuu ihan lievästi koko ajan, mutta välillä kovemmin. Itse en tunne missä kohtaan kapseli on paksummillaan, vaikka luulenkin tuntevani sitä kainalon puolella kun tunnustelen impantin reunaa..

      Kiitos kun sai vaihtaa ajatuksia! :) Vähän tuli ehkä helpottuneempi olo, vaikka koko ajan tuo mieltä painaa, kun ei sitä voi kivun takia hetkeksikään unohtaa.

    • korjaus tulossa?

      Tässä ketjusta olen pitänyt, kun samoissa asioissa ajatukseni ovat useastikin.

      Kapselia eli kovettumaa on minullakin rinnassa. Todettu vajaa vuosi sitten. Olen aina ajoittain miettinyt missä vaiheessa se on paras poistattaa, eli heti kun todetaan vai kannattaako seurailla, jospa ei koskaan särkyä ja epämuodostumaa tulekaan.

      On minullakin rinnassa ollut monenlaisia tuntemuksia. Ajoittaan kuumottaa ja jotain muutakin pientä kihelmöintiä. Olen sen pistänyt vaihtari-iän piikkiin. Useammin kun tunne on vain aamuyön tunteina.

      Sen muoto on siis pysynyt samana. Kovettumaa ehkä hieman tullut lisää.Tuntuu seistessä ja selällä maatessa. Käsi sen kyllä tunnistaa. Reunoista implanttia ei erota.
      Ajattelen lähinnä korjauksen lopputuloksen kannnalta, että onko leikkauksessa eroa, onko kapselia paljon tai vasta hieman?

      Tiedon puutteessa tänne tästäkin kirjottelin. Jospas siihen on jollain tietoa, niin siitä mielelläni täältä lukisia!

      • epätoivonen

        Oliko sinulla minkä asteinen tuo kapseloituminen silloin kun se todettiin? Toisilla se ilmeisesti etenee paljon hitaammin kuin toisilla. Tuota kuumostusta oli itsellänikin välillä.

        En kyllä osaa vastata tuohon, että missä vaiheessa kannattaa poistattaa, mutta luulisi sen leikkauksen olevan sitä helpompi, mitä vähemmän sitä poistettavaa kapselia sinne on kertynyt.

        Jännä että toisilla tuo aiheuttaa niin paljon enemmän kipua, vaikka saattaa olla muuten sama tilanne. Itselläni tuntuu etenevän nuo muutokset aika tahdilla kun näyttää että rinta on kuukauden sisällä muuttunut paljon epämuodostuneen näköiseksi :(.

        Mutta kovasti tsemppiä myös sinulle! :)


      • korjaus tulossa?
        epätoivonen kirjoitti:

        Oliko sinulla minkä asteinen tuo kapseloituminen silloin kun se todettiin? Toisilla se ilmeisesti etenee paljon hitaammin kuin toisilla. Tuota kuumostusta oli itsellänikin välillä.

        En kyllä osaa vastata tuohon, että missä vaiheessa kannattaa poistattaa, mutta luulisi sen leikkauksen olevan sitä helpompi, mitä vähemmän sitä poistettavaa kapselia sinne on kertynyt.

        Jännä että toisilla tuo aiheuttaa niin paljon enemmän kipua, vaikka saattaa olla muuten sama tilanne. Itselläni tuntuu etenevän nuo muutokset aika tahdilla kun näyttää että rinta on kuukauden sisällä muuttunut paljon epämuodostuneen näköiseksi :(.

        Mutta kovasti tsemppiä myös sinulle! :)

        Hei Epätietoinen
        Kapseloitunut implantti todettiin aika aikaisin. Se asteikkoa en muista.Ehkä 1 tai 2.
        Ei ollut jatkuvaa särkyä, mutta ajoittain reunoissa kipeitä kohtia. Implanttin asentamisesta oli kulunut noin vuosi ja jo aiemminkin sitä aavistelin. Tosin toivoin että se on asiaan kuuluvaa ja ajallaan pehmenevää kudosta. Kipukohdat ovat nyt hävinneet, mutta tosiaan aavistuksen verran ehkä kovettumaa lisääntynyt.

        Minäkin olen jännännyt missä vaiheessa sitä särkyä ja epämuodostumaa on tulossa? Leikkauksen tarkoitus maaliskuun puolella, niin eipä pitkästä ajasta enään olekaan kyse. Ei mulla ole puutumista käsissä ollut. Ehkä tosiaan sun käsien puutuminen johtuu jostain muusta.

        On kiva kun on tällanen kanava, jossa saa vaihtaa kokemuksia. Ei tartte yksin pähkäillä. Ei niistä oikein monellekaan viitsi kertoilla.

        Toivon, että sun kapseli etenee myös hitaasti, jotta toiveesi kesäkorjauksesta olisi sitten oikea ajankohta! Tsemppaillaan ja kirjoitellaan jos uusia näkökohtia tulee mieleen.. Muidenkin näkemykset tervetulleita...


    • Tuntematon potilas.

      Hei! Uteliaisuuttani kysyisin, saitteko te joilla kapselia on muodostunut, implanttien laiton jälkeen Dalacin-antibioottikuurin (5pv)? Nykyään lienee rutiinia, että kaikki implantit huuhdellaan antibioottiliuoksessa ennen paikalleen viemistä, oli sairaala mikä hyvänsä Suomessa, Ruotsissa tai Virossa.

      Mutta itselleni leikkaava plastiikkakirurgi kertoi, että heidän klinikkansa kokemus on, että kun potilaille pari vuotta sitten aloitettiin antamaan aina rutiinisti leikkauksen jälkeen antibioottisuoja (kuuri suun kautta), ei kapselitapauksia ole enää ilmaantunut. Plastiikkakirurgi viittasi tällä siihen, että kapselin muodostuminen olisi yhteydessä varhain implantin pinnalle pääsevään bakteerikantaan, joka toisilla aiheuttaa kapselikontraktuuran muodostumisen. Eihän tämä tietenkään enää mitään auta, jos kapselia on jo muodostunut - mutta ettei uusintaleikkauksen jälkeen oltaisi taas pian samassa veneessä, sitä tarkoitan...

      Voimia kapseliongelmien kanssa kamppaileville!

    • ......

      Niin tuo antibioottihuuhtelu kai aika hyvin suojaa heti leikkauksen jälkeen tulevaan kapseloitumiseen, vaikka ei sekään kai ihan satavarma ole. Mutta joskus kapseloituminen alkaa vasta kuukausien/vuosien päästä esim, joku bakteeri pääsee kehoon, imetys aktivoi rintarauhaset ja kapseloituminen alkaa jostain syystä toisilla, tulee rintatulehdus, joka aiheuttaa kapseloitumisen...eli siis pointti oli se, että vaikka liuoksessa huuhdeltaisiin se ei estä mahdollista myöhemmin tulevaa kapselia jos sellaista on tullakseen. Mutta toki se on paljon parempi kuin että ei huuhdeltaisi ja varmaan estää juuri tuota leikkauksen jälkeen tulevaa kapselia paremmin. Tietysti kun uusi implantti laitetaan täytyy poistaa vanhaa kapselia ja se on vähän ikävämpi leikkaus omille kudoksille kuin että vaan poistettaisiin implantti.

    • 2veeunelma

      Mun leikkaus tehtiin maanantaina Tallinnassa. Siellä kirurgi sanoi, että antibioottihuuhtelu tehdään aina proteesille. Sitten mulla meni myös suoneen antibioottia ja eilen kun lähdin sairaalasta niin antoivat antibiootit mukaan ja se oli juuri tuo 5 päivää kestoltaan. Tietenkin toi kapseloituminen pelottaa, mutta ehkä sairaalat nykyään osaavat tehdä leikkaukset niin että kapseloitumista ehkäistään kaikin mahdollisin keinoin.

    • Niinpä niin

      Ei se kapsloituminen aina ole kiinni sairaalan taidoista, vaan siitä että keho alkaa kehittää arpea vierasesineen pinnalle. Varmaan tuo huuhtelu ja antibioottikuuri on kaikkialla käytössä ollut jo monia vuosia, mutta silti sitä kapselia vaan toisille tulee. Plastiikkakirurginen Sairaala KL:n sivuilta saattaa löytyä Asko Salmen kirjoittama juttu siitä, kuinka hän on saanut hyviä tuloksia sillä, että huuhtelee implantit kolme kertaa liuoksessa eli vielä tehostettu desinfiointi ja implanttitasku huuhdellaan myös. Tällä menetelmällä hän on saanut heti leikkauksen jälkeen ilmenevän kapseloitumisen hyvin kuriin. Mutta silti saattaa kapselia joskus myöhemmin tulla. mutta eiköhän kaikki leikkaukseen menijät tämänkin tiedä. Mutta varmasti lähes kaikki ajattelee, että niitä komplikaatioita ja ongelmia ei juuri MINULLE tule.

    • Kaikkikapseloituvat

      Tuota, ihan kaikilla kapseloituu ne implantit kylläkin. Kaikille muodostuu arpikudon sen implantin ympärille. Toisilla kovempi ja toisilla ei niin kova, mutta kaikilla jonkin asteinen.

    • SebbinMentorSilimed

      Se on ihan eri asia mitkä implantit kuluttaja suomalaiselta välitystoimistolta ostaa kun mitkä implantit rintoihin leikkauksessa laitetaan. Mitään muuta et Tallinnan päässä saa kun silikonipassit. Et lääkärin allekirjoittamaa leikkauskertomusta jossa lukee minkä merkkiset implantit on laitettu.
      Vaikea lähteä haastamaan jälkikäteen ketään kun missään ei näy mistä implanteista olet maksanut!
      Kuullut monta eri kertomusta siitä kun implanttien vaihdon yhteydessä rinnoista on löytynyt eri merkkisiä ja kokoisia implantteja. Ts. halpoja implantteja joita ei saisi tänä päivänä edes käyttää.

      • Kannattaamiettiävähän

        No, implantit tietysti on yksi tekijä mikä vaikuttaa tohon kapseloitumiseen mutta moni muukin juttu. Antibiootit, onko kirurgi taitava jne. Se nyt on selvää ettei halvinta implanttia kannata valita ja muussakin halvin ei välttis paras valinta.


      • Riski_tuntematon
        Kannattaamiettiävähän kirjoitti:

        No, implantit tietysti on yksi tekijä mikä vaikuttaa tohon kapseloitumiseen mutta moni muukin juttu. Antibiootit, onko kirurgi taitava jne. Se nyt on selvää ettei halvinta implanttia kannata valita ja muussakin halvin ei välttis paras valinta.

        Niin ja ennen kaikkea kapseloitumiseen vaikuttaa potilaan oma arpeutumistaipumus. Mikäli potilaalla on voimakas arpeutumistaipumus, nopea kapseloituminen on todennäköistä, siihen ei lääkäri pysty vaikuttamaan.

        Implanttien laitto rintoihin on niin rutinoitunutta että ammattitaidoltaan "heikompikin" plastiikkakirurgi saa hyviä tuloksia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2124
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2028
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1818
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1496
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1399
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      548
      1156
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      998
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      937
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      929
    Aihe