Toivotaan, että luottoluokitus laskee hyvin pian. Jolloin Kataisen on erottava!
Suomen AAA säilyi – Voi alentua jo 2012
Julkaistu: 8:17Kuva: EPA / All Over Press
Suomen luottoluokitus säilyi ainakin toistaiseksi parhaana mahdollisena, toisin kuin Ranskan ja Itävallan.Kuva: EPA / All Over Press
Suomen luottoluokitus säilyi ainakin toistaiseksi parhaana mahdollisena, toisin kuin Ranskan ja Itävallan.Luottoluokitusyhtiö Standard & Poor's on vahvistanut parhaan mahdollisen luottoluokituksen, AAA, Suomen valtion pitkä- ja lyhytaikaisille lainapapereille.
Yhtiö kuitenkin katsoo, että näkymät ovat Suomessa negatiiviset, minkä vuoksi pitkäaikaisen lainan luottoluokitus saattaa alentua vielä tänä tai mahdollisesti ensi vuonna.
S&P:n mukaan Suomen luottokelpoisuutta heikentää nyt Euroopan poliittisten instituutioiden tehottomuus ratkaista talouskriisiä. Suomen talouden vahvuuksiksi lasketaan talouden vastuullinen hoito ja julkisen talouden vahva tase.
Parhaan AAA-luottoluokituksen menettivät Ranska ja Itävalta.
Kataisen hallitus vaarassa kaatua
4
<50
Vastaukset
- joo-oo-oo--o
One more thing…
Written by Jamie Coleman
January 13, 2012 at 21:53 GMT
Next week, all the banks and other government-related issuers in the downgraded countries will be downgraded as well.
First the sovereigns, then the banks. They do it every time…
Have a good weekend.- Ratkaisu On Olemassa
Tarvitaankin hallitus joka perustaa kansanpankin; korkotulot julkisiin menoihin, kuten terveydenhuolto, maanpuolustus ja varsinkin pienyrittäjien tuki!
- Jussuf (se sama)
Maajussit hurraavat jos Suomen luottoluokitus laskee. Ymmärrän kyllä että maataloustuet tulevat aina vain kasvamaan riippumatta miten taloudessa menee, mutta maajussinkin pitäisi ymmärtää että kun Suomi joutuu ottamaan aina vaan lisää lainaa maksaakseen sen 10 mrd euroa maajusseille vuosittain, joudumme me veronmaksajat maksamaan enemmän veroja että voimme maksaa kasvaneet korkokulut.
Mutta maajussi vain rypee seteleissään ja naattii...- Vai hurraavat?!
Jussuf se osaa nolata itsensä ja kamunsa höpötyksillään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1231964Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1311874Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101794Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561465Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341392Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5161076Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50972Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115916Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347882