Kuinka paljon

raamatussa valehdellaan?
Jo viisisataa vuotta sitten Kopernikus, Kepler ja Galileo Galilei todistivat maapallon kiertävän aurinkoa eikä päinvastoin kuten raamatussa väitetään.
Em. herrat leimattiin asian takia kerettiläisiksi eli harhaoppisiksi.
Onko raamatussa paljon muitakin vastaavia kohtia jotka eivät ihan pidä paikkansa?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Kuinka paljon raamatussa valehdellaan?"

Näin ateistina sanoisin, että raamatussa ei valehdella välttämättä lainkaan.
Raamatussa olevien tekstien kirjoittajat ovat varmaankin kirjoittaneet ne täysin rehellisesti oman ymmärryksensä ja maailmankuvansa mukaisesti ja uskoneet kertovansa totuuden.

Valehtelu on tahallista paikkansa pitämättömän asian kertomista. Raamatun tarinoista ei tätä voi sanoa. Se, että raamatussa on virheellistä tietoa ja ristiriitaisuuksia, osoittaa vain sen, että se on aikansa ihmisten maailmankuvan mukainen ja koottu monista erillisistä tarinoista.

Äänestä
  • Hyvin vastattu.

    Äänestä

  • Samaa mieltä. Varsinkin Genesis on myytti. Myyttejä ei ole tarkoitettu koskaan edes tarkasteltavaksi sananmukaisena totuutena tai tarkkana kuvauksena todellisista tapahtumista. Antiikin aikana samasta myytistä oli useita versioita eikä sitä nähty ongelmana.

    Äänestä

  • Tietysti iso osa Raamatun kirjoittajista on vain kierrättänyt muualta kuulemiaan ja todeksi uskomiaan tarinoita ja heitä voinee pitää tuon ajan mittapuun mukaan rehellisinä.

    On kuitenkin myös kirjoittajia, jotka ovat sepittäneet tapahtumia, esimerkkinä vaikka Paavali näkyineen.

    Äänestä

  • illuminatus kirjoitti:

    Tietysti iso osa Raamatun kirjoittajista on vain kierrättänyt muualta kuulemiaan ja todeksi uskomiaan tarinoita ja heitä voinee pitää tuon ajan mittapuun mukaan rehellisinä.

    On kuitenkin myös kirjoittajia, jotka ovat sepittäneet tapahtumia, esimerkkinä vaikka Paavali näkyineen.

    Jos tarkoita Paavalin kääntymysnäkyä, olen lukenut aivotutkijan pohdiskelun siitä, millainen tila aivoissa tuottaisi sellaisen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko tosi vai valhe kirjoitti:

raamatussa valehdellaan?
Jo viisisataa vuotta sitten Kopernikus, Kepler ja Galileo Galilei todistivat maapallon kiertävän aurinkoa eikä päinvastoin kuten raamatussa väitetään.
Em. herrat leimattiin asian takia kerettiläisiksi eli harhaoppisiksi.
Onko raamatussa paljon muitakin vastaavia kohtia jotka eivät ihan pidä paikkansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu