Voiko olla todella totta?

Ihmettelen!!

Kun olin lenkillä, niin menin Tampereen tekun ohi, missä Skanska tekee laajennusta. Huomasin ihmeellisen asian, mitä en esim. en ole nähnyt YIT työmailla. Rakennuksen oillat seinillä oli suojattu muoveilla pakkaskelillä vaikka ei ole vesisateita. Kun katselin YIT vastaavaa työmaata talven vesisade keleillä, niin esim. Niemenalueen villat olivat täysin suojaamatta ja olivat kastuneet läpimäriksi. Ihmetellään, että Suomessa on kosteusvaurioita asunnoissa, niin ei ihme jos kerran villat on märkinä. Johtuuko YIT huono rakentaminen siitä kun sen hallitukseen kuuluu koijari Antti Herliini, joko otti meidän veronmaksajien rahoja Valmetista. Ei ihme jos on maailman 700 rikkain mies, kun me olemme hänelle rahat antaneet ilmaiseksi.
Vai johtuuko Skansakan villojen suojaus siitä, että he pelkäävät tekun opettajien ottavan heiltä pois tutkintatodistukset, jos he eivät osaa edes insinöörien peruasioita. Eikös YIT ole tukemassa Niinistöä, kuinka moni YIT taloissa asuva suostuu ppaskantamaan omaan punkkaansa äänestämällä Niinistöä.

2

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aliurakoitsija.

      No... Kyllä Skanskakin osaa. Lahdessa pistivät asukkaat muuttamaan läpimärkään kerrostaloon valehtelemalla kosteusmittausten tulokset.

      Kun asukkaiden niskaan satoi kattojen läpi kosteus kirjaimellisesti niin mitä teki Skanska? -Jakoi muoviämpärit asukkaille joita voi siirrellä vuotopaikoille.

      Pian alkoi radikaalit homeoireet asukkailla. Kokonaisilla perheillä vuoti nenästä verta yötä-päivää ja särki päätä. Vaikka monet ylilääkärit antoivat lausuntonsa homeen aiheuttamista terveysriskeistä niin Skanskan mukaan asia ei liittynyt millään tavalla heidän "pieniin" kosteusongelmiin.

      Vaurioiden kustannukset maksoivat eri aliurakoitsijat Skanskan kiristäessä lakimiehillään ja tulevien töiden menetyksillä. Ongelma ei sen sijaan ole poistunut vieläkään.

      YIT osaa myös nämä valtakunnallisen rakentamisen hienot kikat. Jätetään alihankkijoiden ja urakoitsijoiden laskut maksamatta ja kiristetään heiltä alennusta lopuksi erinäisistä syistä.

      • Ihmettelen!!

        Miksi tässä projektissa Skanska on toiminut nyt toisin?? Pelkääkö Skanskan johto tekun opettajia. Tässä laajennussiiven vieressä on kyllä rakennuspuolen luokat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1740
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1730
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1650
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1418
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      477
      951
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      941
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      877
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      826
    Aihe