Miksei palstoilla kiitellä Soinia vuolaammin eilisestä uutisesta, että hän kannattaa ruotsinopetuksen aloittamista kouluissa nykyistä varhaisemmilla luokilla jotta kielitaidon oppiminen onnistuu paremmin?
Epäilettekö hänen vain valehtelevan vaalilupauksiaan, vai mistä on kyse?
Ruotsia nuoremmille koulussa
5
<50
Vastaukset
- linkitys
Tästä siis on kyse.
http://hbl.fi/nyheter/2012-01-13/soini-flaggar-tidig-svenskundervisning - Eräs vain
Olisko hyrrien propagandaa tai sitten Soinilta joskus tivaamalla saatu laudahdus?
Minullakaan ei oel mitään rååtsinkieltä vastaan, jos se on VAPAAEHTOISTA!
Eli he joille siitä muka tarvetta on, niin opiskeltkoot. Pakotamisestahan tässä on ollut kyse.
Ei meidän pitäis olla pakko lukea jotain sekavalta kuulostavaa mongerrusta.- linkitys
HBL on asialehti, toisin kuin persukansan Iltikset ja seiskat. Joka tapauksessa Folktingetin nuorisovaliokunta pyysi ehdokkaita vastaamaan joihinkin kysymyksiinsä, ja Soini oli yksi osallistujista.
Soini kertoi näkemyksensä, jonka mukaan ruotsinkielen opiskelu on mielekkäämpää ja tehokkaampaa kun sen aloittaa varhaisella iällä.
Aivan noikeassahan hän tässä asiassa onkin. Kielitaidon omaksuminen kun on helpompaa lapsena ja oppimisesta tulee palkitsevaa kun alkaa oikeasti ymmärtää ja osata. Näin lapset voisivat sitten minunkin puolestani yläasteella päättää jatkavatko kielenopiskelua vai painottavatko jotain muuta ainetta sen sijaan.
- Oi aikoja, oi tapoja
Toi saattaa olla rkp:n vastaveto Soinin mainitsemalle FREUDENTHAL jutulle!
Tutustukaapa siihen itsekin! Suosittelen!
Kuvastaa aika paljon wannabe rååtsalaisten, eli hyrrien ajatusmaailmaa, joka on jokseenkin pienenlainen......
Et muka "härre ja bättrefolk" Voi perkele.! Täysiä narreja ovat ja tollasten Biaudetin sun muiden Thorsien kautta paljastavat vielä enemmän päidens siältöä, joka on melko tyhjä. Sisäsiittoisia about 95% heistä. - Mitäs tarkoitat
Muista ottaa lääkkeesi, jos on tänään jäänyt välistä.
Juttuhan on Soinille myönteinen, ja hän osallistui kyselyyn osana omaa ja puolueensa presidentinvaalikampanjaa. Sellainen on nyt menossa, muistatkos.
Tietysti voi olla että Soini vain valehtelee, eihän se olisi ensimmäinen kerta näissäkään karkeloissa. Puhuu eri asioita eri yleisöille ja muutenkin pakoilee totuutta. Tällä kertaa sentään vastasi suoraan ja rehellisen kuuloisesti kysymykseen, eikä ruvennut vaihtamaan puheenaihetta tai esittämään typeriä vastakysymyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837