Kun lautta osuu rantaan saksasta niin mitä pitää olla täytettynä (etukäteen niin säästyy aikaa) ja jättää sataman tulliin?
Käytetty auto siis kyseessä.
Miten katsastus, tilapäiset kilvet ja veroasia etenee ja kuka tekee ja mitä ja missä aikataulussa ???
Tullaus
13
713
Vastaukset
- -----
ja vastauksia kysymyksiin.
- ei välttämättä mitään.
-etenee omalla painollaan
-sinä teet
-maksat laskut
-aikataulu on vapaa
ja sitten ihan lopuksi tärkein neuvo,lue tullin ja trafin sivuilta kaikki kyseiseen asiaan liittyvät jutut,niin ei tarvii enää pohtia miten kuuluu toimia. - jytujuy
Varo ettei lautta osu rantaan. Voi käydä niinkun Italiassa kävi.
- helpoiten hoituu
Ajan säästämiseks kannattaa täyttää jo valmiiks facebookkiin tilapäivitys että oot tuonu auton suomeen ja kertoa siinä autonmerkki, malli, kilometrit, hinta saksassa.
Tulli ottaa sinuun yhteyttä luettuaan facebook tilasi ja kun heillä on vapaata aikaa käsitellä sinun auton tullaus( yleensä kuukauden sisällä)
Sitten katsastusta varten pitää etukäteen (vuorokausi ennen) lähettää trafin sähköpostiin vikakoodilista autostasi (kai muistit sen tulostaa jo siellä saksassa siitä diagnostiikka ohjelmasta jolla ne luettiin) jos et muistanut niin sitten pitää auto viedä vielä ennen katsastusta maahantuojan merkkihuoltoon. Ja tämä tietenkin varustettuna autosi merkki ja mallitiedoilla että tietävät mikä auto on kyseessä.
kilvet saat tietenkin myös katsastuskonttorilta, mutta sen nyt varmaan tiesitkin- Paperit kuntoon
Kiitti. Toi FB tilaviesti oli hyvä vinkki! Kun tulli seuraa sitä niin jää paljon turhaa duunii pois.
Osaako kukaan sanoa paljonko menee veroa maksuun? Tuon Saksasta noin 10-12 tuhatta maksavan auton. Tuleeko muita maksuja?
- Dummkopf
Täälläkin on niin monta kertaa jauhettu samasta asiasta että pakko kysyä, oletko vain helvetin laiska etsimään itse vastauksia, vai jännittääkö soittaa Tullin ja Trafin puhelinnumeroihin ja itse kysyä?
Käsittämätöntä miten pitää joka asiasta kysyä netistä ennenkuin itse edes yrittää selvittää mitään.
http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/autoverotus/index.jsp
http://www.trafi.fi/tieliikenne/katsastukset/kaytetyn_auton_maahantuonti
Varmaan menee autokaupatkin Saksassa yhtä mallikkaasti ja sitten ollaan täällä itkemässä miten Horst myi paskaa...- Toinjen auton hakija
Viosit vähän auttaa nyt jos kerran tiedät. Kuka vittu noita sun linkkejä jaksaa lukea
- Aautu Autos
Toinjen auton hakija kirjoitti:
Viosit vähän auttaa nyt jos kerran tiedät. Kuka vittu noita sun linkkejä jaksaa lukea
Mitä niitä lukemaan, lipun kun ostaa saksan maalle, ettii sieltä aato kaapan ja tekköö kaapat, sitte hakee kilvet siihe koslaa ja ajaa satamaa tai vaikka vennäämaa kautta jos laivat pelottaa, ja eiku tullii,kyllä ne setät sitte kertoo mitä pittää tehä, että tyhjää kyselet.
P.s. kerro ahmetille terveisii että ee paljo syö vehe ku oo kavereitte kuulu puhuva 6- 10 l saalle kilsalle ja tää vie vaa viis litroo mobil1 tuhannelle, joten nätisti männöö, eikä oo kukkaa ollu viel ohi pyrkimäsä. - Dummkopf
Toinjen auton hakija kirjoitti:
Viosit vähän auttaa nyt jos kerran tiedät. Kuka vittu noita sun linkkejä jaksaa lukea
Jaa ei linkit kelpaa?
Haittaakse?
Jos et jaksa opetella niin maksa välittäjille, kyllä ne sulle auton tuo vaikka kotiovelle
Sitähän sä kysyit?
Nauran täällä makeasti teille v1tun uusavuttomille
peRRkele kun onkin hauskaa
- Paperit kuntoon
Pitääkö mun ilmoittaa tullille mun FB sivut et ne löytää tiedon mun seinältä vai skannako ne jotenkin automaattisesti sivuja?
- Isoveli valvoo
Ne skanna kaikkien sivuja. Ja tulevaisuudessa tekniikan kehittymine mahdollistaa skannauksen suoraan päästä, joten ei sitten enää tarvii edes facebookkiin kirjoittaa.
- 9000€ autoveroa
Täytä tullissa käyttöönottoilmoitus tai senkin kun täyttelee laivamatkan aikana niin tullissa ei mene kuin 5min.
mutta unohda koko homma jos täältä joudut neuvoja kyselee. - ilmoitus?
9000€ autoveroa kirjoitti:
Täytä tullissa käyttöönottoilmoitus tai senkin kun täyttelee laivamatkan aikana niin tullissa ei mene kuin 5min.
mutta unohda koko homma jos täältä joudut neuvoja kyselee.Mitä tietoja siihen tulee? Saako niitä etukäteen
- Kyseinen lomake
ilmoitus? kirjoitti:
Mitä tietoja siihen tulee? Saako niitä etukäteen
...löytyy sieltä Tullin sivuilta!!
Olisit vaan uskonut, mitä sulle aiemmin kerrottiin.
Jos et osaa sitä lomaketta kuulakärkikynällä täyttää, niin ei varmaan kannata Saksaankaan lähteä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858