Facebook on valtava pettymys

outcast

Joo, mä olen varmaan kauhean vanhanaikainen, mutta minä viimeinkin liityin facebookiin ja huomasin, ettei siellä voi ollenkaan hakea kavereita kiinnostuksen perusteella.

En ymmärrä koko hömpötystä, mitä intoa siinä koko hommassa on. Ehkä se on ylisosiaalisille ihmisille, joilla on jo älyttömän laaja verkosto kavereita. Mutta uusia sieltä ei löydä. Ja kuka edes löytää minut, jos hölötän sinne jotain julkisesti? Tuskin ainakaan kukaan muu kuin työnantaja joka haluaa kytätä tietojani.

Facebook tarjoaa satunnaisesti linkkejä eri tuntemattomien ihmisten sivuille, joiden sisältö ei voisi vähemmän kiinnostaa, joilla on ihan eri kiinnostuksen kohteet. Ja mua ei kiinnosta saman paikkakunnan ihmiset, joita se joskus satunnaisesti tarjoaa. Ei siellä löydy mitään minua kiinnostavaa, kuten esim google osaa hakea intuitiivisesti kaiken.

Minä en ymmärrä tuon koko sosiaalisen median räjähdysmäistä kasvua. Minä mieluummin muutenkin juttelen kasvotusten. Minulla ei ole mitään etäystäviä, joihin haluaisin pitää yhteyttä ja jos haluan, niin onhan se sähköposti keksitty.

1

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • get back in :)

      Joo olet oikeessa, ettei sieltä uusia kamuja oikein tahdo saada.

      Tein ittelleni toisenkin fb-profiilin, julkisen, johon keräilin harrastustuottajia, yrityksiä ja yhdistyksiä. Yllättäin juuri siletä sain uusia yksityisiä ihmisiä kamuiks! Ne on samaoista lajeista intoilevia, jotka löysi mut yritysten kaverilistoilta. Kohta ollaan lähdössä harrastamaan retkeilyä yhden tällaisen uuden kanssa :)

      Pointti näyttäis olevan, että jo tuntemieni kesken saan yhteen ja saman uutisstreamiin listauksen heidän tekemisistään ja nettilöydöistään. Sitä on helppo selata nopsasti ka kommentoida nopsasti monenkeskeisesti, kun koko kaiffariporukka näkee samt uutiset ja kommentit. Sähköpostilla vastaava olis hidasta ja osa saattais kypsyä meilitulvaan, joka kiinnostaisi vain muita. Fb:ssä on helppo ohittaa epäkiinnostavat.

      Fb-kamujenkin kanssa vaihdan myös meilejä, silloin, kun haluamme jutella tarkemmin jostain jutusta.

      Jätä se fb vaan kypsymään, jossain kohtaa voit keksiä kuinka saada siitä jotain irti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      182
      1800
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      997
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      884
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      703
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      172
      534
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      26
      511
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe