http://www.turkulainen.fi/artikkeli/88939-lastensuojeluliitto-oluet-piiloon-kaupoissa
Ensin tupakat piiloon, sitten kaljat!
5
64
Vastaukset
- paha kalja paha
ALKOT pitäs saada piiloon kas, joku suojamuuri ympärille, jotta kossua haluava ei osta pulloa mielijohteesta ja kaupassa juoma tiskiltä pelkällä viivakoodin sanelulla.
Toki nuoria pitää suojella "pahalta", mut yläaste ikään ehtinyt teini on tehnyt enemmän niitä juttuja, kun vanhempansa aikanaan. Osa syy on JÄNNITYS ja toinen KIELLETTY HEDELMÄ.
Onkohan nää maltionvarattomuusministeriön herrat laskeneet miten ISO vero menetys syntyy, jos kaikki fantasiat kivasta mailmasta toteutus? Tupakissa ja kaljassa sattuu olemaan iso ripaus tätä valtion suoja/rahastus veroa.
Järkevintä olis perustaa erillinen MYRKKY kauppa, josta saa siis röökiä ja viinaa. Muut ei sitten sais myydä edes ykkös kaljaa.
HOLHOOMINEN menee överiksi muutenkin, joten tulitikut pitäs kieltää ja metalliset ruokailuvälineet pitäs olla sellasia, et niillä ei voi vahingossakaan tappaa toista. Ämpäreitäkään ei pitäs myydä, kun poliisin luvalla... niihin voi joku hukuttautua. Autot liikkuu liian kovaa, kuten junat ja voihan lentokone tippua alas. Mutta ihminen voi silti hakata toisen fyysisesti tai henkisesti traumatisoida. Karamelliin voi edelleen tukehtua ja märkä vaippa ei ole kiva lapsen peppua vastaan.
Jos siis ihmis olio haluaa KALJAA se myös sellasta saa. Saahan päättäjät syyn palaveri kauteen, joka maksaa veronmaksajille, sillä ei siellä ilmasiksi olla. Korvaus tulee ainakin puheenjohtajalla, jollei kaikille.
Mainoskamppanja, missä nää muorten ihannoimat "julkut" OKSENTELEE kaljaansa voisi tehota parhaiten. Toki avoin oksentelu voi lisääntyä. - hahahahahaaaa
ton on pakko olla joku vitsi :D
- yes yes yes
Ja vielä paljon, paljon parempaa on tulossa; seksin myynti ja osto kielletään
kokonaan, joten isiltä perityt asennevammat käyttää naista esineenä omien tarpeidensa tyydyttämiseen eivät enää periydy tuleville pojille ! Aaaamen. - alistettu uskoNainen
Siunausta sinulle, sisko! Jeesus on Herramme! Häntä me vain imemme!
Kyllä viina on eniten tappava ja sairauksia monipuolisemmin aiheuttava kun tupakka.
Rööki on paras ja nopeimmin vaikuttava spyykelääke, tästä en horju, en heilu.
Revi siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891