No nyt on löydetty jäkälistä, sienistä, poron ja hirven lihasta fukushimasta peräisin olevaa säteilyä. Näytteitä on kerätty syksyn ja loppuvuoden aikana ja niistä löytyi ydinvoimaa. Nyt on joditableteille käyttöä.
Fukushiman säteilyä suomessa.
8
56
Vastaukset
- Raha ratkaissoo
Ihme mediapimento oli kyllä kun tämä tapahtui, eipä tästä mainittu kuin sen viikon verran maan medioissa ja sitten fukushima unohdettiinkin jo kokonaan. Luin jostain että General Motorsilla olisi osuutta tähän, varmastikin oli.
- puhdistavaa !
Pieni säteily on vain terveellistä !
- Syöpä kaikille
Eihän tuota säteilyä pitänyt tulla Suomeen asti?
No, pientähän tämä on, verrattuna Olkiluoto 3:en tuleviin ongelmiin.- Polla se sätteilöööö
No mutta suomessa ydinvoiman tuotanto on turvallisempaa, kuin muualla. No brobleemos hombres.
- Tosi on
No lisänä sekin entisille Tsernobylin pössäyksille nämä Fukushiman päästöt.
Näkyvät kirjoittavan mistä sitä on löydetty sienistä, ym. kyllä sitä on muissakin kuin noissa luetelluissa kasveissa ja lihoissa. Mitenkähän paljon sitä taas on kaloissa, kun viieksi tuli selvät rajat miten paljon niitä sai syödä. Tuo STUK :n sanamuoto
" hieman" ei oikein vaakuta viimekertaisten vähättelyjen vuoksi. - punamedia
Tosi on kirjoitti:
No lisänä sekin entisille Tsernobylin pössäyksille nämä Fukushiman päästöt.
Näkyvät kirjoittavan mistä sitä on löydetty sienistä, ym. kyllä sitä on muissakin kuin noissa luetelluissa kasveissa ja lihoissa. Mitenkähän paljon sitä taas on kaloissa, kun viieksi tuli selvät rajat miten paljon niitä sai syödä. Tuo STUK :n sanamuoto
" hieman" ei oikein vaakuta viimekertaisten vähättelyjen vuoksi.>>Tuo STUK :n sanamuoto
" hieman" ei oikein vaakuta viimekertaisten vähättelyjen vuoksi.>>
kyllä se nimenomaan on hieman. jos se olisi paljon, sammutettaisiin mittarit ja otettaisiin webbisivuston palvelimesta töpseli irti.
- sadfsdfsdfsf
Mistä sen näkee että se on peräisin fukushimasta. Lukeeko siellä että made in japan?
Paljonko kyseistä säteilyä sitten on verrattuna esim suomessa esiintyvään taustasäteilyyn?
Mitä joditabletit auttavat jos kyseessä ei ole radioaktiivinen jodi? Radioaktiivisen jodin puoliintumisaika on 8 päivää eli maaliskuun jälkeen sitä on jäljellä alle miljardisosia ja tämän lisäksi suomeenkin olisi päätynyt vain murto-osa. En pelkäisi kauheasti.. - Tosi on
No ei se ole ainakaan peräisin Suomesta ja ihan sama mistä se tulee se on aina vaarallista. Tulipa sitä mistä tahansa sitä ei ole suodatettu mitään ainesosia pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242078Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331984Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101813Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561485Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341396Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5361133Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50986Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115930Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse352907