Elikkä sain lääkäriltä 14 kpl 150mg lyricoita unettomuuteen ja ahdistukseen.
Noh otin eilen illalla noin. 10 aikaa yhden, vähän tuli väsynyt olo ja ajatus kulki paremmin, mutta noin tunnin päästä siitä kun olin ottanut tuntui että ei vaikuttanut yhtään joten otin vielä toisen lyrican, tiedän ettei olisi saanut mutta oli pakko saaha nukutuks.
Noin 2tuntia siitä rupesi väsyttämään ja vissiin nukahinkin hetkeks, mutta heräsin jossain 3 aikaa yöllä, ja tässä tulee kysymys; Minua huippasi aivan helvetisti, kävelin vessaa kuselle niin piti seinästä tukea ottaa jne. Sitten toinen juttu oli että kaikki näytti aivan oudolta, kaukaiselta... vaikea selittää miltä se tuntui ja näytti, toivottovasti ymmärrätte. Tämä saattaa kuulostaa vähä oudolta ja todella vaikea selittää mutta kolmas juttu oli tämmöinen että kun makasin sängyssä niin oikealla puolel aivoissa tuntui että "vauhti kiihtyy" ja sillai että vilisi kokoajan jotain mieles mut en saanu sitä kiinni. Todella vaikea selittää, se tuntui niin kauhealta että tuli pakko-oireita, kädet ja jalat nyki jne.
Kiitos jos jaksoit lukea ja jaksat vastata. Heitänkö lääkkeet menemään vai mistä noi oireet johtuvat, aivokasvaimesta?
Tätäkin kirjottaessa näyttää ihan epätodellista ja ouolta, ilmeisesti vieläkin toimii noi lyricat.
Lyricasta kysymyksiä...
3
252
Vastaukset
- dfadgadsg
Omasta mielestäni Lyrica on vahva lääke ja sen kanssa ei kannata pelleillä. Itse otin lääkettä 150mgx2 päivässä ja tyhmyyksissäni lopetin sen melkeinkun seinään (osittain sen takia, etten ollut jaksanut uusia reseptiä ajoissa.. ja jotenkin ajattelin että lopetan sen vaan). Sain ihan järkyttävät vieroitusoireet! Oli ihan järkky olo, tuntui että koko maailmani romahti, missään ei ollut toivoa ja tuntui että elämäni oli ohitse... sain siis ihan kauhean ahdistuksen, ihan epätodellisen.. . Eli älä ota sitä lääkettä miten sattuu, vaan säännöllisesti ohjeiden mukaan. Ja jos lopetat sen, niin pikkuhiljaa vähentäen.
- eilyricaa
Söin lyricaa ja heitehuimausta oli koko sen ajan (1kk). Välillä sai seiniä kiinni pidellä kun huimasi niin. Lyrican haittavaikutuksista yleisin on juuri tuo heitehuimaus. Ei kannata aivokasvainta pelätä, lyricast johtui. Hiljalleen tulee lääke poistaa, eikä ottaa miten vaan. Mulle ei lääke sopinut ja olen sen lopettanut.
- Marjaana1965
Hei. Mikä lääkäri se oikein oli, eikö ohjeistanut mitenkään tai sitten ei tunne koko Lyricaa...! Sinulla oli liian iso aloitusannos, siitä nuo oireet. Minä olen saanut 4,5 vuotta sitten Lyrican unilääketieteeseen perehtyneeltä neurologilta unitutkimuskeskuksesta perusteellisten unipatjatutkimusten jälkeen. Hän neuvoi että aloitetaan iltaisin tuntia ennen nukkumaan menoa 25 mg kapselilla, nosto 4 päivän päästä 50 mg:aan, nosto 4 päivän päästä 75 mg:aan, aina 150 mg:aan asti.
Unettomuuteen Lyrica tehoaa jo pienemmillä annoksilla kuin epilepsiaan tai neuropaattiseen kipuun. Vaikutus tulee hitaasti eli pitää odottaa ainakin viikko kun on päässyt hoitoannokseen. Tutkimusten mukaan se lisää syvää unta ja vähentää heräilyjä joten krooniseen unettomuuteen käy hyvin. Mutta jos on päällä joku akuutista kriisistä johtuva unettomuus, ei siihen auta vaan pitää ottaa pariksi viikoksi esim. Zopinoxia. Toinen lääkäri neuvoi käyttämään magnesium-voidetta yöksi, se imeytyy paremmin kuin tabletit ja rauhoittavat hermoston ja lihaksiston, siis tuon Lyrican lisäksi. Netistä löytyy keltä voi tilata. Unettomuuteen auttaa hyvin myös masennuslääke Remeron mutta pienillä 3.75 - 7.5 mg annoksilla.
Lisäksi jokailtainen kävelylenkki ja rentoutusharjoitus sekä hypnoosi ovat hyviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733364Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91891Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241279- 1311088
- 1001023
- 60964
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67946Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6905- 84889
- 34820