Isot pääsee helpommalla
http://www.iltasanomat.fi/autot/meneeko-tamakin-pieleen-ajoneuvoverouudistus-suosiikin-suuripaastoisia-autoja/art-1288442682430.html
Ajoneuvovero 2013
15
927
Vastaukset
- tonmy
Tämä käyttömaksujuttu on ihan huijausta suomen valtiolta, okei, ensin suositaan vähäpäästöisiä autoja joiden käyttömaksu on pieni, ja sitten kun niitä on ostettu tarvittava määrä niin sittempä onkin helppo taas nostaa niiden käyttömaksua . . perkele miten meitä onkin helppo vetää nenästä että ostappa pienipäästöinen auto niin selviät vähän halvemmalla. Jos käyttömaksu nousee vanhan auton tasolle niin taidan taas suosia vanhaa halvempaa kotteroa !
- 1.9 cdti
Seuraavaa autoa ostaessani en taida minäkään ostaa uutta autoa enään vaan tyytyä muutaman vuoden vanhaan käytettyyn autoon niin jääpähän rahaa enemmän mahdollisiin korjauksiin eikä tarvitse ottaa velkaa auton hankintaan.
Uuden auton arvo laskee 30-35% kolmen vuoden aikana ja siinä puhutaan helposti 10 000 eurosta ja enemmästäkin. - qäteinen ja kumpp.
Jos joku vielä autoverotuksessa käyttää sanoja ympäristöystävällisyys, -ohjaavuus, -tavoitteet jne. niin mielestäni jokaisella kansalaisella tulisi olla vapaa oikeus vetää puhujaa turpaan ja lujasti.
Ympäristöllä ja Suomen autoverotuksella ei ole mitään tekemistä keskenään.- viherkommari
Suomen autovero ohjaa valitsemaan ympäristöystävillisemmän ajoneuvon ja ajotavan. Ei ainakaan minulla ole varaa ajaa nopeasti bensa-autolla.
Valtion velkojen korkoihin menee vuosittain yli 2000 miljoonaa euroa, eli maksettavia veroja riittää jos lainoja pitäisi maksaa takaisinkin ja velanotto lopettaa. - qäteinen ja kumpp.
viherkommari kirjoitti:
Suomen autovero ohjaa valitsemaan ympäristöystävillisemmän ajoneuvon ja ajotavan. Ei ainakaan minulla ole varaa ajaa nopeasti bensa-autolla.
Valtion velkojen korkoihin menee vuosittain yli 2000 miljoonaa euroa, eli maksettavia veroja riittää jos lainoja pitäisi maksaa takaisinkin ja velanotto lopettaa.Juu, se ohjaa aikansa ja kun väki on sellaisia ostanut niin sitten valtio alkaa kusettamaan.
Suomen autovero ohjaa:
a) rahaa valtiolle niin paljon kuin mahdollista
b) välittää ympäristöystävällisyydestä hevon paskat jos se tarkoittaa vähemmän rahaa valtiolle.
Suomen valtiolla on prioriteettinsä ja ensimmäinsenä ei ole ympäristöystävällisyys.
- ei varaa vaihtaa.
ne "isot" maksaa jo nyt yli 600 euroa vuodessa!
50 euroa/ kk. huorra.
vieläkö pitäis korottaa noiden veroja?- Ilmanpilaajat maksaa
Vielä pitäisi korottaa ja korotetaan. Tuo on vasta alkua. 150 euroa/kk sopiva taso
- uskomatonta mutta to
Ilmanpilaajat maksaa kirjoitti:
Vielä pitäisi korottaa ja korotetaan. Tuo on vasta alkua. 150 euroa/kk sopiva taso
Ajan autolla joka Saksan kaupungeissa saa vihreän tarran (vähäpäästöinen auto) mutta suomessa maksan kuitenkin maksimipäästöveron.
Mikä auto? Matkailuauto.
- jottu vii
Täysin järjetön on tää uus autoverotus uudistus. Siinä potkitaan tosi isolla kengällä perseelle niitä jotka on poliitikkojen vakuutteluja uskoneet ja ympäristö tekona ostaneet vähä päästöisiä autoja. Mutta onkos toi nyt mikään ihme kun liikenne ministerinä on henkilö jolla ei ole edes ajokorttia. Se on vähän sama kun eunukki yrittäis käydä huorissa. Mieli tekee mutta kyky puuttuu. Verotus malli toteutuessaan vie kaiken pohjan miltään ilmaston säästö tavoitteilta ja osoittaa taas kerran sen, että autoilija ei ole valtiolle muuta kuin pelkkä rahankeruu automaatti, jota voidaan rutistaa lähes loputtomiin.
- tonmy
Onko ihan totta että liikenneministerillä ei ole edes ajokorttia, eihhän tämmönen henkilö ymmärrä just mitään autoilusta ja siitä johtuvista pakollisista kuluista. Bensan hinnan näkee huoltiksen taulusta mutta muuta siinä ei ilmoiteta. Terveisin autoa tarvitseva !
- viherkommari
tonmy kirjoitti:
Onko ihan totta että liikenneministerillä ei ole edes ajokorttia, eihhän tämmönen henkilö ymmärrä just mitään autoilusta ja siitä johtuvista pakollisista kuluista. Bensan hinnan näkee huoltiksen taulusta mutta muuta siinä ei ilmoiteta. Terveisin autoa tarvitseva !
>>>ymmärrä just mitään autoilusta
Liikenne on paljon muutakin kuin vain henkilöautoilua.
Ministeri tekee päätökset, virkamiehet ehdotuksia.
>>Bensan hinnan näkee huoltiksen taulusta mutta muuta siinä ei ilmoiteta.
Minä näen sen ajotietokoneesta. Kovempi ajonopeus tekee tankkaamisen kalliimmaksi.
- poto
Katsokaas, kun EKP:n kriisirahasto kinuaa Suomeltakin lisää rahaa, jotta kreikkalaisten velat saadaan hoidettua, niin mikäs sen otollisempi kohde rahan keräämiseen on kuin suomalainen autoilija. Joten aina kun käymme tankkaamassa, niin muistelkaamme lämmöllä kreikkalaisia unioniveljiämme, joiden hyvinvonnin avaimet ovat lompakossamme.
- Juuso183
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20031281
Pienoiskuorma-autossa (luokka n2) siis verot pysyvät ensi vuoden alusta samana? perusveroa ei mene ollenkaan ja käyttövoimavero 0,6snt/alkava 100kg. Mun suburbanissa (n2, 3900kg) koko ajoneuvovero yhteensä 23,4euroa..- Maantien Matti
Näinhän asia juurikin on ja juuri tähän verotus on meitä ohjannut. Subut, Vanit, Ramit ja Hummerit ja muut ovatkin yleistyneet jostain syystä, ihme kumma juttu.
Tokihan se Ministeriö luo tähänkin joukkoon vielä Kaiken Tuhoavan Kuolonkatseensa (tm), kunhan uhreja saadaan riittävästi kokoon. Vielä ei kannata, tuotto jäisi liian vähäiseksi...
Rami muuten oli autona vielä keväällä, nyt ajelen omat ajoni Mese Sprintterillä, bussi 11 1 (M2). Vuosittaiset verot 0,00 EUR.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107133
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h955204Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143463Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333372Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352504Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191846Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961481Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411431Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311336- 481094