Pelottava totuus julki 26 000 suomalaisesta
Kelan selvityksen mukaan tulottomia talouksia oli vuonna 2009 noin 26 000.
Yhä kasvava joukko työikäisiä suomalaisia elää työmarkkinatuen tiukentuneiden ehtojen vuoksi kokonaan ilman tuloja ja ensisijaista perusturvaa.
Kelan selvityksen mukaan tulottomia talouksia oli vuonna 2009 noin 26000. Näistä 10800 taloutta sai pelkkää toimeentulotukea ja 3350 vain asumistukea. Pelkkää asumistukea saavien määrä oli kaksinkertaistunut muutamassa vuodessa.
Tutkijoiden mukaan on selvää, että pelkkä asumistuki ei riittää parhaimmillaankaan kuin osaan asumiskustannuksista. Tämän lisäksi rahaa tarvitaan omavastuun kattamiseen ja jokapäiväisiin menoihin.
Tämä kertoo siitä, että toimeentulotukea ei aina haeta, vaikka siihen olisi oikeus. Lisäksi se voi merkitä, että omaisten ja muiden sukulaisten tuen varassa eletään aiempaa useammin.
Tutkimusprofessori Heikki Hiilamo pitää huolestuttavana sitä, että tulottomien joukossa on paljon nuoria.
Vailla tuloja elää myös lapsiperheitä. Esimerkiksi viime marraskuussa tulottomissa perheissä oli noin 2560 alle 18-vuotiasta lasta. Asumistukitiedoista näkyy myös, että ilman tuloja joudutaan usein sinnittelemään pitkään.
Toimeentulotuki voi olla nöyryyttävä katiska
Perusturvaetuuksien pitäisi yhdessä asumistuen kanssa riittää välttämättömään toimeentuloon. Toimeentulotuen pitäisi olla vain se viimeinen perälauta esimerkiksi kriisitilanteissa tai perusturvaetuuksien käsittelyä odotettaessa, katsoo Heikki Hiilamo.
Kuitenkin joka kolmas työmarkkinatukea saava saa myös toimeentulotukea.
– Pitkäaikaisena tulonlähteenä toimeentulotuesta voi tulla nöyryyttävä katiska, josta on vaikea päästä pois. Toimeentulotuen saadakseen on aina uudelleen toimitettava tiliotteita ja todistuksia muun muassa vuokranantajalta, Hiilamo sanoo.
Nuorten syrjäytyminen näkyy myös toimeentulotukitilastoissa. Toimeentulotuen saanti on yleisintä 20–24-vuotiailla, joista sitä sai 6,4 prosenttia naisista ja 6,6, prosenttia miehistä. Tätä ei Hiilamon mukaan voi selittää opiskelulla, koska opiskelijoista toimeentulotukea sai vain kolmisen prosenttia. Huolestuttavana hän pitää sitä, ettei kyse ole enää vain tilapäisestä tuen tarpeesta.
Tulottoman talouden määritelmä
Tulottomaksi taloudeksi katsotaan kotitalous, jolla ei ole lainkaan työ- ja pääomatuloja tai Kelan ensisijaista sosiaalietuutta. Näitä ovat esimerkiksi eläke, työttömyysturva ja sairausvakuutuksen päiväraha.
Tulottoman talouden ainoat tulonlähteet ovat yleinen asumistuki, toimeentulotuki ja mahdolliset lapsilisät tai elatustuet.
Tulottomia talouksia oli vuonna 2009 Suomessa noin 26100. Näistä pelkkää asumistukea sai 3350, pelkkää toimeentulotukea 10800 ja molempia tukia noin 12000 taloutta.
STT
Pelottava totuus
11
149
Vastaukset
- Selkeää
Valtava määrä laiskoja.
Asumistuet ja toimeentulotuki pitää lopettaa. Alkaisi veltot koivet suuntaamaan työnhakuun.- Kun menee....
tyhjät menee.....sankoin joukoin....tyhjään työhön.....tekemään jotain....mikä on työtä!.
jota ei ole tyhjille....... - ymmärrän että
sinulle kateus on kova pala purtavaksi.
- ymmärrän että
ymmärrän että kirjoitti:
sinulle kateus on kova pala purtavaksi.
viestini tarkoitin Selkeää nimim.
- leven
No kaikilla ei ole hyvätuloisia sukulaisia elättämässä.
Asumistukea olisi nostettava vaikka raha siirtyy näille hyvätuloisille suomalainen tarvitsee asunnon.
Suomessa on 7 000 ilman asuntoa, sitten vielä tuttujen ja sukulaiset nurkissa asuvat. - omat ropot
Mikähän tuossakin toimittajaa pelottaa? Että ne tulee ryöstämään vai? Sitä ihmettelen, että löytyy näitä elättäjiä.
- kiemunki
niin. kun ei "nappaa" käydä koulussa, ei "nappaa" jatko-opinnot, eikä "nappaa" armeija, ei "nappaa" työnteko. kai ne velliperseet pitäisi käydä lusikalla syöttämässä ja vielä pyllykin pyyhkimässä, jos ei niitä itseä "nappaa". en sääli.tuet kokonaan pois.
- kun menee.....
Aloteelisille vyöttömille selviytyjille TE-keskuksilta työttömyyskorvauksen kokoinen yrittäjyys raha, ilman saktioita, "jos ei menesty yrittäjänä" niin on jo näyttänyt kyntensä, muula lailla kun menee....Tyhjään...tekemään tyhjää.....tyhjään työhön...
- kun menee....
kun menee..... kirjoitti:
Aloteelisille vyöttömille selviytyjille TE-keskuksilta työttömyyskorvauksen kokoinen yrittäjyys raha, ilman saktioita, "jos ei menesty yrittäjänä" niin on jo näyttänyt kyntensä, muula lailla kun menee....Tyhjään...tekemään tyhjää.....tyhjään työhön...
tyhjät menee.....sankoin joukoin....tyhjään työhön.....tekemään jotain....mikä on työtä!.
jota ei ole tyhjille.......
- nähty kyllä...
Tarkoittaa myös sitä että on merkittävä määrä pimeässä töissä olevia.....
- naulan kantaan
Mitä sitä kauhistelee tuollaisia lukemia kun nämä ns,tulottomat tekee pimeitä hommia niin saakurasti,mikäs ihme se on kun kuka helkkari johonkin harjoittelijaksi menee kelan rahalla,helpompaa kuitata asumistukea ja koittaa sossusta lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "873978Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242871No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452292- 341301
- 10889
- 131865
- 6824
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740