Tänään tullut Helsingin Sanomien gallup kertoo Niinistön kannatuksen romahtaneen täydellisesti. Se on enää alle 27 prosentin.
Helsingin Sanomien ja Ilta-Sanomien gallupeissa laskentatapa on vanhanaikainen ja siksi niissä esimerkiksi Niinistön kannatus on joka kerta ollut kymmenisen prosenttiyksikköä suurempi kuin Ylen, MTV3:n tai Iltalehden gallupeissa. Syy on siinä, että se lasketaan ottamatta huomioon kantaansa ilmoittamattomia.
Presidentinvaalissa kantaansa ilmoittamattomien määrä taktisista syistä on tässä vaiheessa hyvin suuri. Aivan luonnollisista syistä
Niinistön kannatus on romahtanut talven mittaan yli 50 prosentista alle 40 prosenttiin ja nyt kun tyhjät on laskettu pois, on se Hesarin tuoreimmassa gallupissa normaalilla laskutavalla enää 27 prosenttiyksikköä.
Haaviston ja Väyrysen kannatus on nyt Hesarin gallupissa 12%, Soinin 6 %.
Kaikki tähänastiset gallupit oheisessa linkissä. Jos oikeanpuoleisessa sarakkeessa kantaansa ilmoittamattomien kohdalla on viiva, niin se tarkoittaa, ettei taktisesti äänestäviä ole laskettu lainkaan mukaan.
Taulukon laatija on kuitenkin ilmoittanut sulkeissa myös kaikkien tehtyjen gallupien kantaansa ilmoittamattomien osuuden. Tämän perusteella on gallupit helppo omalla taskulaskimella yhdenmukaistaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_presidentinvaali_2012
Niinistön kannatus putosi 26,9 prosenttiin
34
234
Vastaukset
- Ei kermaleivoksia
Ilmankos Sale halusi Nelosen tentissä muista ehdokkaista poiketen tänään lailla kieltää gallupit ennakkoäänestyviikolla. Alkaako näpit palaa?
- Leppä Vaara
Jaa jaa. Sauli Sauli ... Oikea suunta on alaspäin.
- KHallitus 0 pistettä
Leppä Vaara kirjoitti:
Jaa jaa. Sauli Sauli ... Oikea suunta on alaspäin.
Sauli Niinistö ei ole tippaakaan presidetti ainesta, Suomen eruoon vienti oli siitä järkyttävä esimerkki, nyt ne "möröt" on todellisuutta:
http://www.youtube.com/watch?v=7FYpbCPJNy4
Tämä megaluokan Sauli Niinistön EMU-Euro-töppäys, mutta media on hiljaa kuin hiiri? Timo Soinia syytetään ja hakataan samoilla kysymyksillä, millä ei ole mitään tekemistä hänen itsensä kanssa, typerää. Onneksi ilkeys kääntää Timo Soinin puolelle ja vaalivoittoon.
http://www.youtube.com/watch?v=X-vG8S6KAYw&feature=related
- 152 cm
Mielenkiintoiseksi asian tekee Hesarin selkeä tuloksen väärentäminen. Sitä tuo harhautus on.
Koska Kokomustaan liittyen on rehellisyyttä ollut?- Eeva-Maria
Hesari oli kaikissa tähänastisissa gallupeissaan käyttänyt samaa normaalia laskutapaa kuin Yle, MTV3 ja Iltalehti. Nyt kun Niinistön kannatus on romahtanut, niin Hesari muutti laskentatapaa, että tilastot saataisiin NÄYTTÄMÄÄN hyviltä. Niinistölle 10 prosentin kuplakannatus oikean kannatuksen päälle.
Helsingin Sanomat on epätoivoinen, kun sen oma NATO-kampanja ja oma NATO-ehdokas menee kiville. Silloin ollaa valmiita vaikka vääristelemään totuutta.
- musta maija
Kuka uskoo näihin galluppeihin, eihän niiden oikeellisuutta valvo muut, kuin itse niiden tekijät. Miten nämä YLE:n gallupitkin teetetään kokoomuksen kansanedustajan Eero Lehden omistamalla Taloustutkimus Oy:llä? Asenne näistä gallupeista paistaa ja miten niillä yritetään ykkösuutisina aivopestä meitä äänestäjiä.
Aika kornia oli se, miten eilen Sanomatalon vaalitentissä presidenttiehdokkaat oli asetettu galluppilukujen mukaiseen järjestykseen? Suoraan sanottuna demokratian halvetamiseltahan tämä näytti, galluppien lukuja pidettiin Sanomatalossa tärkeämpänä, kuin vaaleissa äänensä antaneiden tuloksia. Vaalit käydään toisensa perään ja kaiken järjen mukaan pitäisi demokratiaa kunnioittavassa valtiossa elää. Suomessa vaan ei eletä, vaan porvarimedian rahakoneisto aivopesee meitä joka sektorilla. - Ellun Kana
Suomesta puhutaan aina niin kauniisti, että se on tasa-arvoinen ja rehellisillä periaatteilla toimiva maa. Mitenkähän totuus oikein on näistä rehellisistä periaatteista? Takahuoneissa tehdyillä gallupeilla tehdään maallemme presidentti ja äänestajien ei tarvitse miettiä muuta, kuin käydä kuittaamassa galluppien tulos.
Gallupit ovat pitäneet Sauli Niinistöä leikkipresidenttinä jo nämä edelliset kuusi vuotta ja nyt hänet gallupit ovat valinneet oikeasti tähän virkaan. Sauli Niinistöllä oli kuusi vuotta tätä leikkipresidenttikautta järjestää elämänsä kuntoon jopa testaamalla sopivaa naista presidentinrouvaksi. Kyllähän kuudessa vuodessa presidentille rouva löytyi ja nuori sellainen. Kas kun tätä missi Tanja Karpelaa ei kiinostanutkaan presidentin rouvan virka ja värkit, hän ei lähtenyt rodeon selkään ja ruoskittavaksi. Nyt ei ole ajanheki vanhoihin päin kumarella eikä pyllistellä, nuorta pitää saada hepan selkään. - Valokuvamuisti
Niinistöllä ei 27 prosentin peruskannatuksellaan ole toisella kierroksella mitään jakoa.
- Pirttiläinen
No vihdoin asia selvisi!
- ö
Vielä kauheampaa olisi seurata itsenäisyyspäivän juhlia kun presidentti avaa tanssilattian puolisonsa kanssa.
Jos tuollainen on mahdollista niin ehkäpä muutaman vuosikymmenen kuluttua voimme seurata kun afgaanitaustainen muslimi presidentti vie lattialle pakkonaitetun vuohimorsiammensa.- 2 kuukauden pressa
Niinistön kannatus Ylellä tänään 29 prosenttia. Laskenut 2 kuukaudessa Ylellä 49 %:sta 29:ään. Vuosisadan romahdus.
- Pate-Pekka
2 kuukauden pressa kirjoitti:
Niinistön kannatus Ylellä tänään 29 prosenttia. Laskenut 2 kuukaudessa Ylellä 49 %:sta 29:ään. Vuosisadan romahdus.
6 vuoden kampanja päättyi kuplan puhkeamiseen. Yritä Sale vuonna 2018 taas uudestaan.
- Huolestunut äiti
Pidetäänkö meitä tyhminä?
- Kannelmäki puhuu
Niinistö yritettiin valita etukäteen Erkon ja Harkimon rahoilla. Yhtään ääntä ei ole saanut omilla ansioillaan, koska niitä ei ole.
- Ulla-Riitta
Niinistö on mielistelijä ja ajaa ison rahan asiaa!!!!!!
- se oli 27,2
Väärin.
- voittaa loppupelin
Kun kaikki äänet on laskettu tulos on 37%...
- Siltähän se näyttää
Laskeeko vieläkin?
- tuntemus lisääntyy
Joko hesarikin huomas?
- tuntuu mukavalta
Rypyissä
- mullitetaan
Nyt
- Pienet surut
Oletko huolissasi?
- pidä tuo paikaansa
Ei
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2344002Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770