Ylläpitokorvays työttömälle

Mikä on tämä vitsi? siitä rahasti pitäisi kulkea palkattomaan työpaikkaan ja paiskia siellä koko päivän hommia ja kulkea sieltä paikasta vielä takaisin kotiin jos sitä on edes olemassa.
25146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Niin jä pitäisi vielä samalla rahalla ostaa itselle syömiset.

Äänestä

Otan viidellää eurolla bensaa saan 3 litraa pääsen juuri ja juuri orjatyöpaikalle ja silti bensavalo palaa. Sitten kun kello on 11 kaikke menee syömään mulla ei ole rahaa syödä ollenkaan en muuten pääsee takaisin kotiin kyllä se nytkin on jo tiukilla vaikka olen säästänyt rahaa sitä varten.

Äänestä
  • Politiikka kusi ihan täysin keskustan lautakasa idiootti ja kataloinen mahdollisti tämän saatanan örjatyölain jos sanot, että mulla ei ole varaa käydä palkattomassa työssä enää saat saatanan pitkän karenssin. Näin se menee meillä suomen maassa.

    Äänestä

Tulkaa ny jo pois sieltä orjatyöstä. Miettikää nyt vähän. Haluatteko antaa vapauden noin vain pois. Esittäkää työpaikalla vaikka aivokuollutta ja tehkää vahingossa sutta, ni loppuu tommonen pelleily. Ottakaa selvää oikeuksistanne. Loppupeleissä nämä orjuuttajat joutuu vielä tuomittavaksi rikoksistaan. Työkkärissäkin tädit luulee, että tää on ihan normaalia toimintaa vaikka koko ajan tekevät ihmisoikeusrikoksia.
Mä en suostuis tommoseen skeidaan, vaikka tulis miljoona vuotta karenssia. Ennemmin koditon kuin orja. Herran siunausta teille. Rukoilen teijän puolesta.

Äänestä
  • rukoilen sun puolesta että joudut työttömäksi ja näytät mallia kaikille sanomalla paskat orjatyölle

    Äänestä

Niinhän minä olenkin tehnyt :) Kappas kun ei ole vielä viesti sensuroitu. Yleensä nämä viestit lähtee aika hiprakkaan pois täältä, jos neuvotaan orjia vastatoimiin.
Tiesittekö että työkkärin täti tekee jo rikoksen siinä vaiheessa, kun laittaa työhakusuunnitelmaan, että sinä suostut "vapaaehtoisesti" orjatyöhön, eikä kerro sinulle mitään siitä, vaikka kertomisvelvollisuus lukee hallintolaissa. Toiseksi orjatyö on laitonta ja suomi rikkoo jatkuvasti tätä lakia jonka se allekirjoitti euroopan ihmisoikeussopimuksessa. Kolmanneksi työvoimatoimistot on vain palkatonta orjatyötä varten. Orjatyöksi luokitellaan myös alle tessin maksettava palkka.
Ulkomailta päästetään tarkoituksella tänne halpatyövoimaa ja ne jotka vaatii väh. tessin palkkaa siirretään kortistoon odottamaan osoituksia orjatyöhön. Kysy vaikka Kataiselta. Herran siunausta teille ja pysykää uskossa.

Äänestä

Rasti pois työhakusuunnitelmasta orjatyön kohdalta, tai maininta vaikka mailissa siitä riittää todisteeksi, että ette ole suostunut tällaiseen. Sopimus on sopimus ja sitä ei voi yksipuolisesti määrätä, muuten lähtee vaikka rikosilmoitus perään. Väärän tiedon kirjaaminen viranomaistietokantaan.

Äänestä

Jospa eläkkeenne suurenee, kun huhkitte töissä 9€/päivä! Kaiken lisäksi säästätte kuluissanna, kun ette ehdi tuhlaamaan työttömttskorvauksianne kaljakuppiloissa!
Ja niinhän se on, että pakko ei ole töissä käydä. Älkää siis menkö, jos ilman töitä pärjäätte.

Äänestä
  • Kansalaispalkka kehiin. Loppuu Kelat, sossut, työkkärit, orjatyöpajat, luultavasti baarit menee konkkaan, poliisilta ja ambulanssikuskeilta vähenee työt, taksikuskien työt vähenevät, alkoholi ei käy enää kaupaksi, masennuslääkkeitä ei enää ostella.

    Loppuu pelko ja alistaminen > tilalle hyvä olo ja onnellisuus.

    Kun ihminen tuntee olonsa vapaaksi ja turvalliseksi, se alkaa kehittelemään
    omia ideoitaan ja jakaa keskenään niitä muiden kanssa.
    Luultavasti tulee myös uskoon, jättää viinat, tupakit, syö terveellisesti, kasvattaa omat sapuskat ym positiivista.

    Tätähän tämä yhteiskunta ei halua, siispä ne ajaa kaiken tarkoituksella alas, ja se kaikki lukee raamatussa.

    Äänestä

  • "Älkää siis menkö, jos ilman töitä pärjäätte"

    Tässä tehokkain ase tällä hetkellä. Eli pelko ja alistaminen luo orjuuden,
    mutta raja tulee vastaan siinä vaiheessa kun työstä ei makseta ihmisarvoista palkkaa. Ihmisen olisi hyvä myös olla uskossa tässä vaiheessa.

    Äänestä

Demarit ja Filatofvi toivat orjatyöt Suomeen pysyvästi, kun piti tilastot kikkailla. Riistäjät kiittävät ja nauravat partaansa.

Äänestä

Persujen Hakkarainen teki vähän aikaa sitten eduskunta-aloitteen jota 30 persua kannatti, jotta nuoret joutuisivat työskentelemään kokonaan ilman palkkaa.

Äänestä

Se pitää poistaa. Ei kulkemisesta kuulu maksaa.

Äänestä

Mä luulisin, että se 9 euroa miinus verot on vielä melko inhimillistä, jos vertaa vaikkapa moniin tarjolla oleviin työpaikkoihin, joista tuntikorvaus saattaa olla alle 6 euroa. Tietystikään esimerkiksi asiantuntijatehtävissä ei voi vaatia toimimaan alle sen lakisääteisen palkan, mikä ko. työstä kuuluu, mutta jos työntekijällä ei muuta tekemistä ja statusta ole, eikä paikka ole täysin mahdoton, niin miksi työtä ei voisi rajallisen ajan tehdä vaikka 9:lla eurolla per tunti, jos työ olisi mielekäs? Itse luin tänään Hesarista tyypeistä, jotka saa _samaan aikaan_ sekä työmarkkinatukea, että toimeentulotukea: itse olen lullut, että sellainen olisi lakisääteisestikin jo mahdotonta tai ettei kukaan työmarkkinatuen saaja edes kehtaisi hakea samalla aikaa kun saa työmarkkinatukea _myös_ toimeentulotukea, koska minua ainakin aikoinaan toimeentulotuessa kohdeltiin siten, että vaikken nauttinut _mitään_ muuta säännöllistä yhteiskunnan elämisen kattavaa korvausta ja olin kuolemassa nälkään, sain alle kaksikymmentä euroa yhteensä määrällisesti kuukauden kaikkiin menoihin toimeentulotukena...

Tottakai tietysti, jos vain 9 euroa miinus verot on tuntikorvaus jostakin työstä, tulee työnantajan mielestäni sitten korvata työntekijälle ainakin matkakustannukset ja ruoka. Lakisääteisesti nimittäin alle kuuden euron käteen jäävää korvausta ei saa Suomessa maksaa palkkatyöstä, jos pilkkuun tuijotettaisiin.

Olen varma, että jokainen työtä haluava on valmis paiskimaan 9:n euron palkalla rajallisen ajan töitä, eli esim. puoli vuotta tms., jos työpiakka on soveltuva ja jos se takaa myöhemmin vakituisen työpaikan samasta firmasta tai jos työsuhde on ainakin vuoden kestävä, mikäli hakija on tilanteessa, ettei omaa muuta työtä entuudestaan.

Äänestä
  • 9 euroa per/päivä eikä tunti.

    Äänestä

  • voi saakeli sentään kirjoitti:

    9 euroa per/päivä eikä tunti.

    Vain 9 euroa per päivä???!!! Mitä??! Mä olen kuvitellut, että se työmarkkinatuki on kaikille noin hieman alle seitsemänsataa ja siitä miinus verot? Olenko väärässä? En ihan oikeasti tarkoita v*ttuilla, ehkä en vain nyt ymmärtänyt.

    Äänestä

Varmaan motivoi kovastikin =).

Koittakaahan painaa. Itse saan 14e tunnissa.

Tekee 112 e päivässä plus lisät.

Äänestä

Näin se on saksassakin. tämä on sitä eu-maiden yhdenmukaistamista. eläkkeiden leikkauksissa on sama peli. saksalaisten työeläkkeet yhtä surkeita, kuin suomessa ja bensan hinta sama.

Äänestä
  • vielä ei ole edes piikkilanka-aitoja noiden työkeskusten ympärillä.

    Äänestä

  • Arbeit macht frei kirjoitti:

    vielä ei ole edes piikkilanka-aitoja noiden työkeskusten ympärillä.

    Salon työkkäri on ihan keskitysleirin näköinen punatiilirakennus. Ikkunoissakin semmoset mustat rautakehikot. On myös vartiointikoppi ja sen ympärillä aidat. Ei tosin piikkiä vielä. Siellä on myös rakennettu waltti orjapaja viime toukokuussa. Näyttäis olevan aika isokin vielä, et koht on varmaa lyödää rikki tulostavotteita ja lisätään ne piikkilangat.

    Äänestä

Tehdään palkaton työ kannattamattomaksi teettäjälle, muuten se ei lopu. Rahan tulon loppuminen on ainoa asia mikä tehoaa loispummiyrittäjiin, lyödä ei saa ja puhe ei auta.

Työmarkkinatoimenpiteissä, joita ovat työharjoittelu, työelämävalmennus, kuntouttava työtoiminta ja työkokeilu, joutuu tekemään työtä ilman palkkaa vaikka missään laissa tai sopimuksessa ei ole mainittu sanallakaan siitä että työtä pitäisi tehdä. Myös kansainväliset ihmisoikeussopimukset kieltävät pakottamisen palkattomaan työhön. Työntekovaatimus noissa toimenpiteissä on siis paitsi laiton ja moraaliton niin myös ihmisoikeusrikos. Kun tuo työntekovaatimus esitetään niin silloin kannattaa tarjota työnantajalle työsopimuksen tekoa, silloin ei kieltäydy töistä, vaan on jopa valmis tekemään työsopimuksen ja työtä.

Tosin tuon työntekemisvaatimuksen todistaminen on jo vaikeampi juttu vaikka työn tekemistä pidetäänkin jostain ihmeen syystä itsestäänselvyytenä, sitä se ei todellakaan ole. Yksi keino tuon työhön pakottamisen toteennäyttämiseksi on varustautua aina jollain ääntä tallentavalla laitteella esim. mp3-soitin ja aika usein kännykässäkin on tallennusmahdollisuus. Tuo työhön pakottaminenhan tapahtuu yleensä kovalla äänellä karenssiuhkauksia (=laiton uhkaus) kirosanoilla höystettynä huutaen. Ja sitten vaan äänitys päälle kun rähinä alkaa.

Lisäksi noista työmarkkinatoimenpiteissä ei kerry vuosilomaa eikä eläkettä, myös esim. työterveyshuoltoa ei ole vaikka noissa työmarkkinatoimenpiteissä tehdään ihan tuottavaa työtä josta on taloudellista hyötyä vain työn teettäjälle. Työmarkkinatoimenpiteissä saatava 9 euron ylläpitokorvaus päivältä ei riitä työssäkäyntikuluihin joihin sisältyy matkat vaatetus ja työmarkkinatoimenpiteen vuoksi kohoavat ruokailukustannukset, saati sitten että se olisi jotain ylimääräistä rahaa tai peräti palkkaa työstä.

Viime aikoina on kovasti vaahdottu työttömyysturvan vastikkeellisuudesta mutta tosiasia on että työttömyysturva on tarkoitettu työnhakijoille työttömyysajan työnhaku- ja elinkustannusten korvaamiseksi vaikka se ei nykyisellä hintatasolla siihen edes riitä. Työttömyysturva ei ole tarkoitettu yrittäjien kilpailua vääristäväksi työttömien työllistämiseksi ilman palkkaa. Tuo vastikkeellisuus ei missään tapauksessa voi tarkoittaa 40 h työviikkoa ja jopa vuosia ilman lomia. Jos lasketaan työttömyysturva jotenkin ”palkaksi” niin viikkotuntimäärä olisi tehtävästä riippuen korkeintaan 8 h/viikko. Tuossa on huomioitu myös lomakorvaus ja -raha sekä se että eläkettä ei kerry. Jonkinlainen arvio tuo on koska se tosiaan vaihtelee tehtävän mukaan.

Jos oikeasti haluaa tehdä työtä noissa työmarkkinatoimenpiteissä niin se on kai sallittua mutta sen työn tekemisen pitää olla oikeasti vapaehtoista . Motiivina voisi olla tosiaan se, että siitä saattaa olla jotain hyötyä joskus tulevaisuudessa. Tämä kai on ollut noiden työmarkkinatoimenpiteiden alkuperäinen tarkoitus mutta tuossa suhteessa on ”mopo karannut” jo aikoja sitten.

Mutta jos sattuu sen tyyppinen ”työnantaja” jolla ei ole mitään aikomustakaan ikinä maksaa palkkaa kenellekään vaan ainoastaan hyväksikäyttää työmarkkinatoimenpiteessä olevaa niin eipä juuri kannata tehdä mitään. Eli ei työsopimusta, ei työpanosta, ei palkkaa; kaikki nuo kolme pitää toteutua, muuten homma on silkkaa hyväksikäyttöä eikä sellaiseen pidä suostua.

Ja jos, tai kun nuo päättäjät joskus saadaan oikeasti vastuuseen asiasta niin aivan varmasti viime kädessä väittävät että ei kukaan ole pakottanut tekemään työtä; ”ihan vapaehtoisesti olet työtä tehnyt”. Ja yrittävät vierittää syyn noiden työhön pakottajien niskoille, ja ihan oikeaan osoitteeseen nuo syytökset silloin menevät. Samoin noihin työmarkkinatoimenpiteisiin pakottamissyytteistä selviävät sillä että; ”itse olet hyväksynyt nuo työmarkkinatoimenpiteet allekirjoittamalla, työnhaku- /aktivointisuunnitelman”. Niin ovelaa ja pirullista touhua tuo on.

Miksi sitten tällainen yhä lisääntyvä palkattoman työn teettäminen on sallittu ja vieläpä poliitikkojen ja viranomaisten suosiollisella myötävaikuttamisella? Siksi, koska kun köyhältä ei voida enää mitään viedä niin varastetaan sitten vaikka työpanos. Ja tämähän on sallittua korruptoituneessa Suomessa ja on ns. ”maan tapa”. On paljon mahdollista ja jopa erittäin todennäköistä että tuokin ”maan tapa” on saanut alkunsa jostain työnantajapiireistä jotka ovat antaneet vaalirahaa ja poliitikot ovat sitten säätäneet lain jolla nuo ihmisoikeusrikokset on tehty ”laillisiksi”.

Äänestä

Hyvä teksti. Ottakaa kopio tästä sivusta, jatkoa ajatellen, koska näitä sensuroidaan aika rankasti välillä.
Hyvä keino olisi jaella lappusia työvoimatoimistoissa, näistä ihmisoikeusrikkomuksista ja mitkä ovat oikeasti työttömän oikeudet ja miten niitä peitellään täällä Suomessa.

Moni työtön nyt luulee, että heidän on pakko mennä orjatöihin, mutta kun otatte asioista selvää, printatkaa vaikka paperille tai mailatkaa niistä asioista virkailijalle, niin luulenpa että menee virkailijalta jauhot suuhun, niinkuin meni omassa tapauksessa. Ei ne siellä edes tiedä mikä on oikein ja mikä väärin. Kaikki kun on aivopesty suurimmaksi osaksi.

Äänestä
  • Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä! Suuressa laupeudessaan hän on synnyttänyt meidät uuteen elämään ja antanut meille elävän toivon herättämällä Jeesuksen Kristuksen kuolleista. 4 Häneltä me saamme perinnön, joka ei turmellu, ei tahraannu eikä kuihdu. Se on varattuna teille taivaissa, 5 ja voimallaan Jumala varjelee teidät uskossa, niin että te saavutatte pelastuksen, joka on valmiina saatettavaksi ilmi lopunaikana.

    6 Siksi te riemuitsette, vaikka nyt jouduttekin jonkin aikaa kärsimään monenlaisissa koettelemuksissa. 7 Kultakin koetellaan tulessa, ja onhan teidän uskonne paljon arvokkaampaa kuin katoava kulta. Koettelemuksissa teidän uskonne todetaan aidoksi, ja siitä koituu Jeesuksen Kristuksen ilmestyessä ylistystä, kirkkautta ja kunniaa. 8 Häntä te rakastatte, vaikka ette ole häntä nähneet, häneen te uskotte, vaikka ette häntä nyt näe, ja te riemuitsette sanoin kuvaamattoman, kirkastuneen ilon vallassa, 9 sillä te saavutatte uskon päämäärän, sielujen pelastuksen

    Äänestä

Saihan Orjat ennenkin Asunnon Ruuan ja Työvaatteet.

Nykyorjilla nekin tekee jo tiukkaa.

Oi suuri Kokoomus !

Äänestä

h_urrien suunnittelemaa toimintaa, joka johtaa elämiseen tarvittavien tukien pienennykseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


9 Euroa per päivä kirjoitti:

Mikä on tämä vitsi? siitä rahasti pitäisi kulkea palkattomaan työpaikkaan ja paiskia siellä koko päivän hommia ja kulkea sieltä paikasta vielä takaisin kotiin jos sitä on edes olemassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu