http://www.paavoarhinmaki.fi/blogi/2012/finanssikapitalismin-loppu/
Finanssikapitalismin loppu häämöttää jo
4
<50
Vastaukset
- Ysillä mennään
Sivuilla häikkää, se tuuppasi nuo pari väärää numeroa tuohon ysin perään, mutta ei hätää, vain numero 9 hyväksytään.
- Kansan ääni
Heikki Typön vastine tuohon Arhinmäen nimissä julkaistuun kirjoitukseen :
"Arhinmäen talousoppia
Finansikapitalismi ei lopu ennen kapitalismia, joten otsikko on harhaanjohtava. Arhinmäen lähtökohta on subjektivistis-idealistinen, siis porvarillinen. Kapitalismin kriisi ei ole politiikan vaan taloudellisten lakien seurausta yksityisomistuksen kulttuurissa. Talous määrää politiikan. Jos politiikkaa halutaan muuttaa, on muutettava taloutta. Se merkitsee tuotantotavan vahdosta, vallankumousta. Se alkaa kriisillä, joten sitä ei voi nimittä politiikaksi sanan varsinaisessa mielessä. Eikä Arhinmäki sitä tarkoittanutkaan.
Huomaa kyllä, että Arhinmäki ei ole Marxin pääomaa aukaissut. Se kannattais nuoren poliitikon kyllä tehdä, sillä talouden filosofinen perusta löytyy vain Marxilta. Nykyisen kapitalismin konkreettisia kriisi-ilmiöitä Pääoma-kirjassa tietenkään käsitellä, koska ne ovat ilmaantuneet vasta sata vuotta myöhemmin. Mutta ne ovat kasvaneet niistä lainalaisuuksista, jotka Marx on kuvannut Pääomassa.
Kapitalismi ei voi olla säädeltyä muuten kuin suurpääoman eduksi. Jos sekään olisi loppuun saakka ollut mahdollista, niin kapitalismin kriisi (pääoman liiallinen kakasvu ja keskittyminen, ulos kansallisista rajoista, tuottamattoman tal.toimin. liiallisuus, verotulojen riittämättömyys, valtioiden yli-velkaantuneisuus, riiston voimistuminen, kansallisvaltioiden tuhoutuminen ja liittovaltioistuminen) olisi estetty. Mutta koska kapitalismia ei voida säädellä, niin kapitalismi säätelee nyt valtioita ja kaikkia kansalaisia.
Finansitalous on realitalouden johdannainen, siis realitalouteen sidottu. Se on kasvanut sen vuoksi, että spekulatiiviset pääomakasat ovat tulleet liiana suuriksi realitalouden tarpeita ajatellen. Finansipolitiikka koskettaa omistamattomia kansanjoukoja vain siinä mielessä, että spekulatiivinenkin pääoma janoaa kasvua eli korkoa, toisin sanoen osan realitaloudessa tuotetusta lisäarvosta. Tämä on mahdollista toteuttaa vain valtioiden toimesta, Valtioiden velkaantuminen on täten yhtä välttämätön spekulatiiviselle pääomalle kuin korruptoituneelle politiikalle ja sen ympärille kehittyneeseen tuottamattomaan talouteen.
Tähän tilanteeseen ei ole mahdollisuutta saada muutoksia kapitalismin vallitessa. Vaikka valtion johtajat, EU ja sen kaltaiset organisaatiot tekevätkin keskenään kompromisseja a la Katainen ja Lipponen, niin itse gelma ei poistu. Se kohtaa jossain vaiheessa kansanjoukot, jotka menettävät malttinsa, kuten nyt Romaniassa. Kreikassa on sama tilanne ja muut (Italia, Espanja Portugali Suomi jne) odottavat vuoroaan.
Arhinmäen tekstistä huomaa kyllä, että aihe on Arhinmäelle uusi ja vieras, hahmottumaton eikä hänen itse kirjoittama. Vasemmistoliiton olisi korkea aika perehtyä tulossa olevaan kriisiin myös teorian näkökulmasta. Nyt se on talouspoliittiselta sisällöltään Perussuomalaisten Timo Soinin ja kokoomuksen Kataisen luokkaa. He kaikki vaativat vain parempia tsunameja, maanjäristyksiä, lievempiä rajumyrskyjä ja vähäisempiä uhreja yhteiskunnallisen kehityksen alalla.
Mutta koska talous ei ole luonnon ilmiö, nuo katastrofin uhat tulevaisuudelta voitaisiin poistaa kokonaan. Tätä Arhinmäki ja Vasemmistoliittokaan ei näytä haluavan. Se tekee Vasemmistostakin porvariston repun kantajan."
Linkki alkuperäiseen:
http://hkt40.puheenvuoro.uusisuomi.fi/94587-arhinmäen-talousoppia- Sydän vasemmalla
Niinpä, Vasemmistoliitto muuttunut Kokoomuksen apupuolueeksi. On täysin yhdentekevää, äänestikö Kokoomusta vai Vasemmistoliitoa. Vasemmistoliitonkin äänet ovat vain ja ainoastaan vahvistaneet Kokoomuksen ja suurpääoman valtaa.
Onneksi Vasemmistoliiton ajamalle uusliberalistiselle oikeistopolitiikalle on olemassa vaihtoehto: http://www.skp.fi/ - Aatetoveri
Hyvä kirjoitus Heikiltä. Jonkun pitäisi tosiaankin opettaa Paavo Arhinmäelle, että oikea vasemmistoaate on vähän muutakin kuin grafittien maalaamista ja Che Guevara paidan päällä pitämistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1272333Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37950Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein128949- 77939
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780