"Tätä kokeiltiin yhden päivän ajan viime vuoden World IPv6 Day -projektissa. Nyt on kyse kuitenkin aivan eri luokan asiasta, sillä muutos jää päälle pysyvästi".
http://www.tietokone.fi/uutiset/netin_jattimuutos_tulee_kesalla_ongelmia_koteihin
Muutos on nyt pakko tehdä
Nykyisten ip-osoitteiden ongelma on osoiteavaruuden loppuminen kesken. Viimeiset vapaat ipv4-tekniikan osoiteniput jaettiin alueellisille jakelijoille viime vuoden helmikuussa.
Huhtikuussa loppui Aasian vapaa varanto, kun viimeiset osoitteet luovutettiin teleoperaattoreille. Tämä aiheuttaa melkoisia ongelmia esimerkiksi uusille operaattoreille.
Ipv6-järjestelmä korjaa nämä pulmat. Osoiteavaruus on niin laaja, ettei se voi loppua näköpiirissä olevassa tulevaisuudessa.
Ongelmia on tulossa
Muutoksen suurin haaste on se, että ipv4 ja ipv6 eivät ole yhteensopivia.
Teoriassa tämä ei ole ongelma. Kun käyttäjä kesäkuun muutoksen jälkeen tulee vaikkapa Googlen nettisivulle, se yrittää ensin käyttää ipv6-tekniikkaa. Jos käyttäjän laitteisto ei tätä tue, siirtyy sivusto vanhaan ipv4-tekniikkaan.
Varsinkin kodeissa saattaa kuitenkin olla virheellisesti toimivia laitteita. Niissä ipv6-tekniikka on päällä, mutta se ei toimi kunnolla. Kun käyttäjä menee ipv6-sivustolle, yhteyttä ei saadakaan. Googlen mukaan 99,9 prosenttia yhteyksistä pitäisi kuitenkin toimia oikein.
Netin jättimuutos tulee kesällä
1
<50
Vastaukset
- täh?
V*ttu en tietotekniikkaa tunne, mutta sen tiedän ihan normaalilla tai todennäköisesti keskimääräistä korkeammalla älylläni, kosken ole tyhmä, että toi molotus on pelkkää bisnestä. Ei missään verkkoavaruudessa voi "loppua" mitkään osoitteet, mutta tottakai jos halutaan nyhtää ihmisiltä rahaa erilaisten palveluiden "uusien ominaisuuksien" vuoksi, niin sitten varmaan joo, loppuu nyt äkkiä yhyy netistä osoitteet, "ymmärrän".
En tiedä, mutta luulis sen internetin osoitetilan olevan pelkkää matematiikkaa. Siis satunnaisesti valitut luvut eivät voi "loppua kesken". Sen sijaan ton häiriköinnin, btw, mä haluan LOPPUVAN NYT HETI, että noi h*rat noissa korseteissa tunkee mun viestipostauskentän eteen, vaikkei edes kursorini ole ton ällön ja vajiksen seksi-ilmoitteluporsasfirman sivulla, enkä halua nähdä mitään hutsuja , joilla on "raitasukat ja poron nassu", vai mitä toi paska nyt on, mitä on tällä julkisella yleisaiheisella palstalla ilmeisesti pakko nähdä, vaikkei ole pornosta kiinnostunut....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780