Koska Väyrysellä on emäntä,SIKSI

http://www.hs.fi/msn/politiikka/Väyrysen emäntämainos herättää närää/a1305553715292

hän tietenkin käyttää sanoja isäntä ja emäntä.
Taas on mennyt herne nenään näin tavallisista sanoista ja toistaiseksi
enemmistöisestä parisuhteesta eli mies ja nainen.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Myös politiikkaa ahkerasti kommentoiva kirjailija Jussi Lähde piti mainosta "suurena tyylirikkona". Hänestä se loukkaa kaikkia, jotka eivät elä perinteisessä parisuhteessa."


Jussi Jussi,nyt katsomaan sinne peiliin ja miettimään mitä kaikkea suustasi päästelet.

Mua alkaa oksettaa tällainen hameväki joka loukkaantuu ihan kaikesta siitä missä on lausekin ihan sitä tavallista suomalaista elämäkerrontaa jossa enemmistö elää.

Äänestä

Mielestäni emäntä sanassa ei ole mitään loukkaavaa. Eikö juhlissakin usein puhuta illan emännästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hellanlettas sentään kirjoitti:

http://www.hs.fi/msn/politiikka/Väyrysen emäntämainos herättää närää/a1305553715292

hän tietenkin käyttää sanoja isäntä ja emäntä.
Taas on mennyt herne nenään näin tavallisista sanoista ja toistaiseksi
enemmistöisestä parisuhteesta eli mies ja nainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu