Pakettiauto vm. 00-03, mikä kannattaa valita?

Dynaflow

Olemme etsimässä 2000-2003 (max 10000€) vuosimallin diesel-pakettiautoa perheeseen. Vaihtoehtoina olisi Transporter, Transit ja Hiace. Mikä noista olisi mukavin (siis henkilöautomaisin) ajella ja vähiten vikainen?

Mielipiteitä kuunnellaan...

10

537

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osta VW ??????

      Ei sellaista ole !

      Transporter = äänekäs hytissä muuten hyvä
      Transit = loisto ajoominaisuudet mutta tekniikka huono
      Hiace = tekniikka 150% mutta istut peltikopissa ja sen huomaat

      Minä ostaisin tuo Transporter koska se on " aika " toimiva on todella kun ajais henkilöautoa.

      Mutta taas Hiace on sellainen että ei tarvii käydä verstaalla.

    • frederees

      Auton huomaa siitä jo kun vetää oven perässään kiiinni;
      hiassen ovi sanoo läps, jos lujaa vetää jää kahva käteen tai takapuskuri tippuuu siihen parkkipaikalle.
      Volsun ovi sanoo vain kliks niinkuin kuuluukin
      ransitti hiukan siltä väliltä

    • Dynaflow

      No joo, asiaa hiukan lisää tutkien on jäänyt varteenotettaviksi vaihtoehdoiksi Transporter ja Transit. Kertokaahan näistä hyviä ja huonoja puolia. Sehän tosin on, että samanikäinen ja saman verran ajettu Transit on jonkin verran halvempi vaihtoehto...

      • Toimii ,ei siis VW

        No joo,enpä tiedä miten nämä VW tyypit ei muista kertoa jakohihnoista ja sen kanssa jännittävästä yhteiselosta varsinkin kylmäkäynnistyksissä.Eikä turbomurheista tai sähkömurheista nivelien heikosta kestävyydestä...ja jos tuntuu että ovi on kassakaappimaisempi kuin vaikka Transitissa niin vaikut pois korvista.
        Kommentin antoi entinen(eikä enää tuleva)Transportterin omistaja joka vaihdatti turbon,korjautti vaihdatti monia sähkömurheita nivelien suojakumit alle 100tkm sekä paleli ilman webastoa(Transitissa vakio) ja tietty se jakohihnakin meni uusiksi...Nykyään -03 Transitissa 135tkm ja ainoat murheet vesi-ohj tehostimen pumpun vaihto 100tkm kohdalla.Kulutusosia tietty kuten muissakin tyyliin: lamppuja,renkaat,jarrupalat,akut jne ja tuulilasin kiveniskemän vuoksi.
        Seuraava on samanmerkkinen ja jos rahaa&kohdalle sattuu niin järeämpi USA Ford...Suomi kumminkin vapaa maa joten osta vaikka Hiace jos tuntuu sinulle sopivalta!


    • Mielensä pahoittanut

      Ostappa WW, joka tuossa hintaluokassaan on paljon ajettu. (seisotettu korjaamolla).
      Kerro kuulumiset vuoden päästä eli kun alat katsastaa sitä.Tulet huomaamaan, miten "huolto" maksaa.

    • 19

      VW T4 Caravelle.
      Huomattavasti hiljaisempi kuin umpimalliset.
      Näissä on eber vakiona.
      Käytetynostajan oma vastuu on tarkastaa auto kunnolla.
      Huoltohistoria ja mitä on tehty.
      Yleiskunto kertoo jo paljon.
      Kunnon koeajo.
      Alapallonivelet ovat olleet kulutustavaraa jos käyttää helvimpia tarvikemalleja.
      TRW:n alapallot tilalle. Maksaa tuplasti mutta ei tarvi joka vuosi vaihdella.
      Käsijarruvaijerit jumittuu jos ei käytä. Suunnittelu virhe.
      Sähköhäikkää kuten useassa muussakin samanikäisessä autossa.
      Varsinkin jos ajellaan vuosiensaatossa suolateillä.
      Sitten nämä jakohihna pelottelut.
      Jos ne huoltaa määrä ajoin eikä ajele ihan viimiseen vaihtoväliin asti niin nou proplem.
      Öljyt määrä ajoin suodatin.
      Turbot paukkuu = käyttäjä vika. Ennen sammuttamista jos kone ajettu lämpöiseksi hetken joutokäynti että turbo ehtii jäähtyä.
      Lukee ihan käyttöohjeissa.

      T5

      Kaksoismassakytkin = suunnittelu virhe & ajotapa ratkaisee kuinka kestää..
      Nykyään saa hyvää yksimassakytkintä tilalle joka kestää pitkään.

      T4 ja T5:sta ajokokemusta.
      T4 mukavampi.
      T5:ssä ehkä hiukan parempi ajoergonomia mutta meikäläisellä polvi kolisee vaihdekepin pattii konsolissa.

      Hiacet. No pääseehän niilläkin eteen ja taakse päin. Kolmea erillaista tullut ajettua.
      Vitot. Kesäauto jossein nelivetoa. Ei takuvetosessa lukko paljoa tuo helpotusta.
      kahta uuskoppasta tullut ajettua.

      T4 nyt alla ja matka jatkuu.

    • kaikista kokemuksia.

      Jos et halua törsätä rahaa auton ylläpitoon, niin ehdottomasti Hiace. Taas joudut tinkimään mukavuuteen liittyvistä makuasioista.

    • vw on työkalu

      Minulla 7:s volsu, vaihdan n 200 000 kohdilla.
      Fiksuin ja edullisin, hiljaisin paku mitä valmistetaan.
      Muuten, mimtä ruosteisempi hiaken pa*ka kertojalla on sitä paremmin "tietää" volkkarin 'viat' hahhahahhahah
      uudessa vw: ssa hihnan vaihtoväli 210 tuhatta muuten !
      Nämä persaukiset"tietäjät" vaihtelevat hihn tosin tiedä minne ku siinä on jakopää hammasrattailla :-Doja t5 2.5 tdi koneeseeenkin, en

      • Arktinen Paikka

        Tuosta loppulauselmasta en saanut mitään tolkkua,mutta:Nykyäänhän annetaan aivan älyttömiä jakopäänhihnan tai öljynvaihtovälejä moottoriin,laatikkoon ei tarvi kuulemma ikinä vaihtaa kuten kait jo nesteetki jarrunestettä lukuunottamatta ikuiset..ja moniko vaihtaa edes ne jarrunesteet?Ruostesuojaukset ja puhkiruostumattomuustakuut...heh,joo siellä mitään suojauksia ole ja menkääpä sitten valittamaan KUN ruostetta puoliuutena jo.Tämä on justiinsa sitä täyttä propagandaa myyntimiehiltä valmistajilta kuten utopistiset kulutuslukemat ym.!!Tottahan auto kestää alkutaipaleen hyvin vaikka ajaa vaan muutaman vuoden ja vaihtaa öljyt kerran vuodessa ja jakohihnakin voi kestää tai ei....korvausta ei tipu vauriotapauksissa,aina joku tekosyy!!kulutuksesta tai ruosteesta ei mene valitukset läpi ja kaikki muut osat mistä valitat ovat niitä kulutusosia joita takuu EI koske.Tarkoitushan on myydä keinolla millä hyvänsä ja normaaleissa keski-euroopan automaissa romutusikä on se 10v...ennenkuin ne rahdataan Suomeen/muihin kehitysmaihin ja koko vehkeen kunto vastaa silloin näitä huoltosuosituksia=)
        Uskokoot ken tahtoo näitä mutta itse olen kiertänyt kumihihnakoneet kaukaa,vaihtanut öljyt 10tkm välein,laatikkoonkin joskus,vaihtanut jarrunesteet jäähd nesteet ym pitänyt huolta ruostesuojauksin jne ja auto on kiittänyt!!


    • Boxer mies oon

      Osta pösö boxeri , saat -08 sillä kympillä ja rahaakin vielä jää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2022
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1933
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1807
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1474
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      531
      1103
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      980
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      921
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      894
    Aihe