Mistä johtuu, että valtiovalta ei satsaa omaishoitajien tukemiseen enempää? (ajatelkaa, jos kaikki omaishoidettavat olisivat hoitolaitoksissa).
Rahaa on, on vain kysymys mihin sitä satsataan. On kysymys tahdosta, ja tärkeysjäejestyksestä - eikö totta?
Miksi valtio ei satsaa omaishoitoon?
4
62
Vastaukset
- JK
EN TIEDÄ
- Kallista touhua
Johtuu varmaan siitä, koska omaiset ikäänkuin velvoitetaan tekemään työtä pienellä palkalla. On hoidettava ja ihmiset liian kilttejä koska kyseessähän on oma omainen tai läheinen. Tämähän on halpa tapa lakaista ongelma maton alle suomen terveydenhuollon tilasta.
Korvaus on pieni ja työtä saa tehdä 24h vuorokaudessa. Jos mietitään kuinka paljon huonokuntoisia omaisia hoidetaan kotona ja määrä vaan lisääntyy jatkuvasti.
Kuinka moni päättäjä on hoitanut läheistään kotona. Aika harva koska heille löytyy hyvä ja kallis hoitopaikka alta aikaykskön ja tämä on raha kysymyskin. Mutta tavallinen kansalainen saa paikan sieltä missä on tilaa jos on.
On totta jos kaikki omaishoitajat tekisvät stopin hoitaessaan omaa vanhusta ja laittaisivat tai vaatisivat hänelle hoitopaikan niin suomen terveydenhuoltohan olisi ihan kuralla.
Omaisten pitää osata vaatia hoitopaikkaa. On mielestäni aivan järjetöntä, että iäkäs, sairas, huonokuntoinen vanhus hoitaa toista sairasta ja yleensä kaksin kotona, jossa käy joku kotihoito muutamia kertoja päivässä tai viikossa.
Kotihoitokin toimii huonosti koska siellä on jatkuva henkilöstöpula.
Minusta eläkeikäinen henkilö ei ole toisen hoitaja vaan hänelle täytyy suoda hyvä vanhuus ja eläke, jonka on ansainnut. Hänene ei tarvitse enää olla omaishoitaja vaan hoitopaikka pitää löytyä muualta. - väsyin minäkin
Olen ollut omaishoitaja.Ei laitoshoito ole mikään ratkaisu.Kyllä jokainen haluaa olla omassa kodissaan mahdollisuudessa pitkään.Mielestäni kotio pitäisi saada enemmän sitä vierasta apua se olisi oikea suunta.Ainakin viisi kertaa sitä vierasta tai vielä enemmän tarpeen mukaan.Mutta eihän kukaan vanhus eikä moni muukaan sairas halua edes vierasta ihmistä kotionsa.Tässähän tulee juuri se ongelma ja vielä monikaan ei maksaisi siitä vieraan palvelusta mitään.Kun käy noissa hoitolaitoksissa tarpeeksi monta kertaa niin huomaa myös senkin puolen.
- se siitä
Nykyisen leipätyöhöni kyllästyneenä mietin alan vaihtoa. Olen halunnut vanhustyöhön ja nimenomaan haluaisin tehdä kotipalvelua yrittäjänä.
Haluaisin nimenomaan olla sellainen henkilö, joka auttaa kotihoidossa siten, että omaishoitaja pääsee välillä vapaalle hengähtämään. Auttaisin mielelläni omaishoitajaa kodin töissä.
Mutta en voi tehdä asioita pelkästään vapaaehtoisena. Pitäisi elää jotenkin.
Ideani on tyrmätty, koska olen liian vanha. 50-vuotias. Minua ei haluta kouluttaa, kun ei ole takeita, jaksanko "niin raskaassa työssä". Ilman koulutusta on kuulemma turha yrittää saada asiakkaita.
Ketään ei kuitenkaan tunnu kiinnostavan se, miten omaishoitajat jaksavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242391Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442007Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä251866Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101673Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581488Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 55870
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2808