Jehova antoi vt-seuran pilata maineensa ja uskottavuutensa

jehova ei siunaa

Vt-seura väittää olevansa ainoa oikea tosiuskonto ja Jehova-jumalan viestintäkanava. Vain seuraan kuulumalla voi varmistaa paratiisiin pääsynsä. Jehova haluaa pelastaa jokaisen.

Kun nuo edelliset seikat on oletuksena ja vt-seuran opettamia niin voi samaan hengenvetoon kysyä perustellusti että miksi Jehova ei suojellut seuran johtoa tekemästä sellaisia virheitä jotka ovat merkittävästi heikentäneet ihmisten silmissä seuran uskottavutta Jumalavetoisena viestintäkanavana?

Esimerkiksi lukuisat väärät maailmanlopun ennustukset eivät ainakaan vakuuta ketään siitä että seuraa johtaisi itse Jumala. Ne päinvastoin heikentävät seuran uskottavuutta.

Kaikki väärät ja muutetut opit eivät nekään lisää vaan vähentävät seuran uskotttavuutta Jumalan ainoana oikeana viestintäkanavana, samoin kun ne opit jotka on muuteltu edes takaisin.

Myöskään se että vt-seura suojelee pedofiilejä ei ole kovin hyvä merkki Jumalan ohjaamasta seurasta. Media raportoi tästäkin kuten karttamisesta monessa maassa ja Jehova ei suojellut seuraansa tältäkään, ja jälleen seuran uskottavuus Jumalan ainoana oikeana viestintäkanavana heikkeni ihmisten silmissä.

7

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *jehova ei siunaa*
      >>Esimerkiksi lukuisat väärät maailmanlopun ennustukset eivät ainakaan vakuuta ketään siitä että seuraa johtaisi itse Jumala. Ne päinvastoin heikentävät seuran uskottavuutta.>>

      No näinhän normaalisti ajatteleva (lue: mielenhallinnasta vapaa) ihminen asian näkeekin. Vt-seura kuitenkin kääntää sujuvasti omat epäonnistumisensakin vain tukemaan omaa auktoriteettiaan:

      "Nykyaikana joitakin Raamatun opetuksia koskevaa ymmärrystämme on tarkennettu. Sen ei tulisi vaivata meitä vaan päinvastoin vahvistaa luottamustamme "uskolliseen ja ymmärtäväiseen orjaan". (Vartiotorni 15. heinäkuuta 2011 s. 30)

      >>Myöskään se että vt-seura suojelee pedofiilejä ei ole kovin hyvä merkki Jumalan ohjaamasta seurasta.>>

      Eipä ole, ei. Tai jos on, niin siinä tapauksessa monet muutkin uskontokunnat nauttivat Jumalan ohjauksesta. Jehovantodistajuudessa ei ole todellisuudessa mitään sellaista (olkoon sitten positiivista tai negatiivista), mitä ei löytyisi myös muista uskonnoista / lahkoista.

    • sotivat kristityt

      Jumala antoi kristikunnan pilata maineensa ja uskottavuutensa.
      ;D LOL

      • 56755uy

        "Jumala antoi kristikunnan pilata maineensa ja uskottavuutensa.
        ;D LOL"


        Tämä keskustelupalsta ei koske kristikuntaa. Heitä allekirjoittanut kritisoi toisille palstoilla jotka sitä aihetta käsittelevät.

        Eikä kirkko ole kertonut olevansa ainoa oikea Jumalan viestintäkanava kuten vt-seura on.

        Toisaalta vaikka kirkko olisi kuinka pilannut maineensa ja uskottavuutensa ei se paranne yhtään vt-seuran uskottavuutta Jumalan ainoana oikeana viestintäkanavana juurikin niistä syistä mitä aloituksessa oli.


      • 31
        56755uy kirjoitti:

        "Jumala antoi kristikunnan pilata maineensa ja uskottavuutensa.
        ;D LOL"


        Tämä keskustelupalsta ei koske kristikuntaa. Heitä allekirjoittanut kritisoi toisille palstoilla jotka sitä aihetta käsittelevät.

        Eikä kirkko ole kertonut olevansa ainoa oikea Jumalan viestintäkanava kuten vt-seura on.

        Toisaalta vaikka kirkko olisi kuinka pilannut maineensa ja uskottavuutensa ei se paranne yhtään vt-seuran uskottavuutta Jumalan ainoana oikeana viestintäkanavana juurikin niistä syistä mitä aloituksessa oli.

        "Eikä kirkko ole kertonut olevansa ainoa oikea Jumalan viestintäkanava kuten vt-seura on."

        No kuule, mitä varten se sitten on tuominnut kaikki muut suuntaukset heresioiksi?
        Tutustu kirkon historiaan ja selitä sitten vasta.


    • mihin uskotkaan?

      Allah antoi fundismuslimi-terroristien
      pilata maineensa ja uskottavuutensa ?

    • Elviira Sihvo

      vt seura voi olla mitä vaan,mut pelastuksen tuo vain Jeesus.Tutki mitä sana tästä sanoo

      • uus rohveettaämmä?

        *Tutki mitä sana tästä sanoo*

        Elviira Sihvon sanako?
        ootko joku naisrohveetta niiko ämmäm ja diouvsmurffi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3790
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2772
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2300
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1829
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1550
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1522
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1409
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1214
    Aihe