Italy and Spain call for eurozone rescue fund booster:
Political leaders in Italy and Spain have called for a massive boost to the EU rescue fund and a blast of monetary stimulus by the European Central Bank (ECB), putting them on a collision course with Germany over the handling of the eurozone crisis.
Italian ja Espanjan poliittiset johtajat haluavat massiivista lisäystä EU:n vakauttamisrahastoon ja "räjähdyksenomaista" piristystä EKP:n suorittamiin EURO- ongelmamaiden velkojen ostoon ja rahan lainaamiseen nille.
http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/9031486/Italy-and-Spain-call-for-eurozone-rescue-fund-booster.html
Italia ja Espanja vaativat lisää avustusrahaa ja
3
<50
Vastaukset
- niinpä...
Euroministerit pohtimaan Kreikkaa ja EVM-enemmistöpäätöstä
Lehtikuva
Euroministerit pohtimaan Kreikkaa ja EVM-enemmistöpäätöstä
Jutta Urpilainen osallistuu valtiovarainministerien kokoukseen Brysselissä.
Euroopan unionin valtiovarainministerit kokoontuvat tänään maanantaina Brysseliin. Asialistalla on muun muassa Suomen kannalta kiperä kysymys Euroopan pysyvän kriisirahaston päätöksentekomekanismista.
Taloussanomat
23.1.2012 07:19
Kommentit 12
Kokouksessa käsitellään myös Kreikan tilannetta, muun muassa yksityisten sijoittajien osallistumiseen liittyvää neuvottelutilannetta.
Euroministerit pohtivat myös, kuinka toimia Belgian, Maltan ja Kyproksen budjettialijäämien suhteen.
Suomea kokouksessa edustaa valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd). Suomi jäi joulukuussa EU-huippukokouksessa ainoana euromaana vaatimaan yksimielistä päätöksentekoa kriisirahaston käytölle. Muille euromaille sopisi 85 prosentin määräenemmistö.
Kaikki EU-maat kokoontuvat illalla keskustelemaan lisäksi Euroopan vakausmekanismia (EVM) koskevasta valtiosopimuksesta sekä uudesta sopimuksesta talousunionin vahvistamiseksi.
Tavoitteena on, että molemmista sopimuksista päästäisiin alustavaan sopuun ennen epävirallista huippukokousta 30. tammikuuta. - Sauli pelastaa EU:n
Ja jos Urpilainen ei halua antaa kuuluu napinaa, että mitä se oikein yrittää. Ja jos hän antaa kuuluu napinaa. Että kiva olisi tietää mitä kansa haluaa? Kiviniemi olisi rahat antanut saman tien. Mutta nyt oppositiossa vikisee...
- joo-oo-oo-o
Italian Monti haluaa tuplata EVM:n kapasiteetin
Michele Tantussi/Bloomberg
Italian Monti haluaa tuplata EVM:n kapasiteetin
Italian pääministeri Mario Monti haluaa kasvattaa euromaiden yhteisen pysyvän kriisirahaston EVM:n rahoituskapasiteetin 500 miljardista eurosta biljoonaan euroon.
Taloussanomat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864