Oletteko tyytyväsiä tähän?
http://yle.fi/uutiset/terveys_ja_hyvinvointi/2012/01/lahes_puolet_maailman_aborteista_vaarallisia_3196146.html
Ajateltavaa aborttifaneille
16
70
Vastaukset
- LaD
Olen aborttia pääosin vastaan ja olen evokki. metsään menit
- Miksi kysyt?
Emme todellakaan. Asiaintilan korjaamiseksi abortti tulisi laillistaa kaikkialla. Heti.
Juuri näin. Uskonnolliset fundamentalistit naurettavine kieltoineen ovat syypäitä vaarallisiin abortteihin.
- harvinainen lintu
Et voi olla oikea däng däng. Ei oikea möttöskädängdäng uutisia lue.
- Apo-Calypso
Typeränä tollona et ilmeisestikään huomannut, että kyse oli laittomista aborteista, jotka suoritetaan maissa joissa abortit ovat uskonnollisista syistä kiellettyjä.
- däng däng
Tyypillistä evokkiviisautta, matkija taas asialla. Näkee mikä on simpanssilauman sivistystaso.
- Apo-Calypso
Tyypillistä kredioottien tyhjäpäistä sopertelua.
Siis oma avauksesi vai? Siihenhän tuo viestisi vastaa.
Toki itsekritiikki on aina paikallaan, ei siinä mitään.- däng däng
RepeRuutikallo kirjoitti:
Siis oma avauksesi vai? Siihenhän tuo viestisi vastaa.
Toki itsekritiikki on aina paikallaan, ei siinä mitään.Niin, ei ole minun avaukseni. Joko apon tai sinun.
- däng däng
däng däng kirjoitti:
Niin, ei ole minun avaukseni. Joko apon tai sinun.
Kyllä se minun omani oli, kun tarkemmin ajattelen.
- asianharrastaja
Kyllä ehkäisy olisi aborttia parempi:
"Vaarallisten aborttien lisääntyminen huolestuttaa tutkijoita, jotka kehottavat maita lisäämään ehkäisyneuvontaa, parantamaan ehkäisyvälineiden saatavuutta ja höllentämään aborttilainsäädäntöä. Puoskareiden tekemät abortit ovat usein hengenvaarallisia naiselle."
Ja vaaraton laillinen parempi kuin vaarallinen laiton.
Tämmöistä siitä ajattelin. En todellakaan ole "tyytyvänen". Aborttien laittomuudella on masentavat seuraukset. Kuten jutusta selvästi ilmenee jos sen lukee, vain aborttien laillistamisella ja ehkäisyvälineiden hyvällä saatavuudella saadaan vaaralliset abortit vähenemään.
Mikähän tämän avauksen tarkoitus mahtoi olla?
Mitä tarkoittaa aborttifani?- asianharrastaja
"Mitä tarkoittaa aborttifani?"
Se on nimitys, jolla puolisen vuotta sitten pari kiihkeää abortinvastustajaa nakkeli palstalla jokaista, joka sanoi heidän juttuihinsa poikkipuolisen sanan.
Totisesti säästäköön Luoja meidät noiden aikojen paluulta, jolloin 30 % avauksista oli aborteista, 30 % homoista, 30 % rotuvihasta ja 10 % hyvällä onnella palstan teemasta; niihinkin sotkettiin aina mukaan noita lempiaiheita.
- Apo-Calypso
"Mitä tarkoittaa aborttifani? "
Henkilö joka saa orkut aborteista, kuten möttöskä sivunikkeineen. - ++++++++++++
Esimerkki siitä mihin abortin vastustaminen johtaa: kun abotteja joka tapauksessa tehdää ihmisen ja jos uskoo jumalaan niin myös jumalan toimeasta, naiset vaarantavaa terveytensä tehdessään sen vaarallisissa oloissa.
"Vaarallisten aborttien osuus kaikista maailman aborteista on kasvanut tasaisesti 90-luvulta asti. Tuoreen tutkimuksen mukaan lähes puolet maailman aborteista tehdään lääketieteellisesti riittämättömissä oloissa. Eniten raskaudenkeskeytyksiä tehdään maissa, joissa abortit ovat pääsääntöisesti laittomia. "
Oletko sinä ideologiasi saavutuksista tyytyväinen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057