Äänioikeutetuista 27.2% jätti äänestämättä!

kerroKiitos:)

Mistä ja mitä tämä kertoo? ! Tunnetko vastuuta ? !

Miten... Saulin tulos voi ola mahdollista maassa jossa yli 95% kuuluu tavallisen työväenluokkaan?

Miten... jokaisessa vaaleissa porvarien, valtaeliitin, ja porvari puolueiden etuja ajavat voittaa? (kok,kesk,sdp,rkp,vihr,ps,vas,kd) Vaikka kansalaisista yli 95% on tavallista työväenluokkaa?

Miten... maassa jossa kansalaista 75% kuuluu evlut suuntaukseen ja ovat tuon suuntauksen mukaan kristittyjä, voidaan valita vaaleissa henkilöitä ja puolueita jotka tekee aivan jumalatttomia ja julki jumalattomia päätöksiä?

Missä... on kristityn moraali ja vastuu? Raamatun mukaan se ei ainakaan poistu heiltä, vaan he joutuu vastuuseen teoistaan!

Tuliko nyt...... "PETOSJYTKY"
JONKA MAHDOLLISTI TIETOKONEISTETTU VAALILASKENTA JA IT-HAKKERIT JA KOKOOMUUS OHJELMOITSIJAT JOTKA TEKI NUO LASKENTA OHJELMAT!!!

ps.oliko vaalit vilpittömät kun porvarien omistama ja hallitsema valtamedia alkoi hehkuttaa "gallupeilla" Saulia jo ennen vaaleja. Jo näillä vaikutettiin psykolokisesti äänestäjiin! YLE on kokoomus johtoinen valtiojohdon ohjauksessa oleva latios! Ei mikään vapaan sanan ja vapaan tiedonkulun laitos!

8

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • think about it

      Joka vaaleissa,niin presidentin,eduskunta ja kunnallisvaaleissa äänestysprosentti on aina pyörinyt 70 - 75 % välillä, joskus jopa allekin, eli ei mitään uutta taivaan alla. Jos jollekin haluat huudella,etteivät käyneet uurnilla,niin hyppää potskiin ja ajele ahvenanmaalle,siellä äänetysprosentti jäi alle 60:n , jälleen..

      Ja ehkäpä tuo 27.2% kansasta jo tietää,että turhaahan sinne koppiin on kävellä ja vedellä numeroita lapulle,kun voittaja on ollut selvillä viime kesästä asti. Demokratia on vain näennäistä , kansalle annetaan vaikutelma,että vain äänestämällä voit vaikuttaa, paskanmarjat näinhän se ei kuitenkaan ole. Rahan mahti on liian suuri maailmassa,sitä ei tavalliset pulliaiset pysty mitenkään kaatamaan tai sen vaikutusvaltaa,se kaveri joka puolueineen lupaa tehdä sen,mitä pankkikartelli haluaa,on voittaja. NKS = Niinistö,Katainen, Stubb tai lähemmin Näin Kusetetaan Suomalaisia , on jo vuosia sitten BB klubissa luvannut hoidella asiat, ja tästä kiitoksena lähipäivinä suomessa on kokkareilla täysivalta.

      Suomalaisilla on kohta edessä sellaiset ajat,että 40-luvun sodan jälkeinen aika,oli vain esinäyttämö tälle kaikelle. Suomitytöt ja pojat ne vaan itkeskelevät täällä,että mitä, jos siitä yhdestä homosta tulee presidentti,niin kaikki on mennyttä, vaikka koko ajan olisi pitänyt olla vetämässä köyttä samaa suuntaan,nyt sitä revitään vuoroin sinne ja tänne.

      Kunhan ensimmäinen ohjus jysähtää Iranin maaperällä,alkaa aika,jota kukaan meistä ei olisi uskonut näkevänsä, silloin nousee ehkä jo ajatus yhteiseen hiileen puhaltamisesta,sitä ennen se on juuri tätä...

      • Historiaa.

        Niin, historian kirjojen mukaan Hitler aloitti -30 luvun puolessa välissä kokoomuspuolueen nousun.
        Jos, oli outo asia, voitte tutkia tarkemmin lukemaanne historiaa. Sitä tietoa ei helpolla löydä edes googlella, mutta on kyllä sieltäkin tulkittavissa, vaikka sensuuri onkin iskenyt sanojen valintaan.
        Että, saksako tässä nyt sitten voittikin? :/)


    • +-0

      Toisella kierroksella prosentit tippuu entisestään kun ei kansalla ole ketä äänestää :-o

    • Tosi on

      No on Haavisto.

    • Ihme että

      noinkin moni on äänestänyt,kansa on näköjään tyhmistynyt entisestään.

    • dippadaidaa-

      Mitä olen tänään ihmisiä jututtanut niin moni jättää jatkossa äänestämättä. Eli tulos voi olla ihan mitä tahansa. Mutta sitä saa mitä tilaa :) naureskellaan sitten jos/kun Suomi vaalien jälkeisenä aamuna haukkoo henkeään että miten tässä näin pääsi käymään..

    • hymyt hyytyy vielä

      Sitä todella nyt saavat mitä tilasivat, moni "taktikoiden".

    • Tosi on

      Nyt ei ole kuin protestin paikka Kokoomukselle äänestyksessä ja äänestää vain Haavistoa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1924
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1818
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1778
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1454
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1386
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      496
      1038
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      969
    8. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      915
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      912
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      874
    Aihe