Yrityksen laskun maksaminen henk.koht tililtä?

Voiko yrityksen nimellä kirjatun laskun (palvelut) maksaa henk.kohtaiselta tililtä aivan normaalisti? Pitääkö laskussa esim. olla viitteenä luonnollisen henkilön nimi, jotta näin voisi toimia? Eli siis tuleeko maksun saavalle yritykselle kirjanpidon kannalta ongelmia, jos maksajana ei olekaan yritys kelle lasku on alunperin kirjattu vaan henkilön nimi?
46613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minun tekemäat laskut maksaa usein eri henkilä kuin kenen nimellä ne on. Kirjanpidossahan katsotaan vain viitenumeroa.

Sinuna lainaisin rahaa yritykselle.

Äänestä

Ei pitäisi tulla ongelmia ainakaan Oy:ssä. Tee niin että kun tilaat jotakin henkilökohtaisella laskulla ja maksat - sitten laskutat yhtiötä vastaavan summan ja liität molemaat laskut kirjanpitoon. (ei siis kahteen kertaan)

Lasku toki pitäisi jotenkin liittyä jotenkin toimialaan. Eli hirveän paljon sinne ei voi laittaa kissanruokapurkkilaskuja jos toimiala on virkkaaminen.

Oy:lle voit hyvin myös lainata rahaa. Tosinpäin kannattaa olla lainaamatta.

Äänestä

On esim. joitain tukkuja jotka eivät myy yksityishenkilöille.
Olen siis tilannut tavaraa firmani nimellä ja maksanut laskun itse.
Samoin joskus saadakseni jonkin tuotteen tukkuhinnalla eli halvemmalla kuin kuluttajahinnalla. Koskaan ei ole kukaan kysellyt perään.
Tavarantoimittajasta riippuen olen joskus laittanut vielä maksajan nimeksi yrityksen, vaikka sen itse maksankin omalta tililtäni.

Äänestä

Jos toiminimi .. niin se on yksityissijoitus. kirjanpitoon esim. puhelinmaksut an yksityissijoitukset (jos maksaa puhelinmaksua).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pienyrittäjä1 kirjoitti:

Voiko yrityksen nimellä kirjatun laskun (palvelut) maksaa henk.kohtaiselta tililtä aivan normaalisti? Pitääkö laskussa esim. olla viitteenä luonnollisen henkilön nimi, jotta näin voisi toimia? Eli siis tuleeko maksun saavalle yritykselle kirjanpidon kannalta ongelmia, jos maksajana ei olekaan yritys kelle lasku on alunperin kirjattu vaan henkilön nimi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu