Varkaus vai mitä, menikö oikein?

Allu_____________

Liikennekäytöstä jo aiemmin väliaikaisesti poistettu auto oli tuotu kaupungin yleiselle parkkipaikalle muutamaksi päiväksi ja autoa on korjattu tuona aikana ko. paikalla. Auton yleisilme kuitenkin kohtuullisen siisti, kumit täynnä ilmaa, ei romua sisällä, ei yhtään isompia vikoja jne. Kaupunki kuulemma laittanut sakkolapun virheellisestä pysäköinnistä, jollaista ei ole kuitenkaan löytynyt, vaikka autoa on käyty vähintään katsomassa päivittäin. Paria päivää "sakottamista" myöhemmin auto on siirretty kaupungin varikolle.

Tieliikennelaki 3.4.1981/267 sanoo seuraavaa:

"28 §
Erityiset pysäköintikiellot
...
Tielle ei saa jättää eikä tiellä saa säilyttää tai varastoida ajoneuvoa, jota tosiasiallisesti ei käytetä liikenteessä. (5.12.2008/829)
..."

Tällä perusteella kaupunki voi mielestään sakottaa ja viedä varastoon kaikki väliaikaisesti tieliikenteestä poistetut ajoneuvot muutaman päivän seisomisen jälkeen omilta yleisiltä pysäköintipaikoiltaan.

2

243

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+9

      Kyllä, jos autolle on tehty LKP niin tuo "jota tosiasiallisesti ei käytetä liikenteessä."-kohta pätee. Näkeevät rekisterinumerolla, myös mistä alkaen LKP on ollut voimassa.

    • Allu_____________

      Kyllä, nimenomaisesti väliaikainen liikennekäytöstä poisto, ei se lopullinen.

      "jota tosiasiallisesti ei käytetä liikenteessä" pätee varmasti yhtä hyvin saman parkkiksen monelle muulle autolle. Sydäntalvella moni näistä kuskeista ei aja autoa lainkaan, vaan poistattavat autonsa noin kolmeksi kuukaudeksi liikennekäytöstä ja kulkevat busseilla. Eli nekin voidaan lain mukaan mielivaltaisesti käydä kuskaamassa pois, onhan ne seisseet vielä paljon kauemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      86
      1330
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      79
      849
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      273
      748
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      612
    6. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      611
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      35
      568
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      532
    10. 37
      532
    Aihe