Uskotko DNA:han?

Ei nyt siis puhuta evoluutiosta vaan DNA:sta.

Tämä on siis niille, jotka eivät evoluutiota pidä totena. Onko sinusta DNA oikeasti olemassa?
1393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jumala on asettanut meihin tarkan koodin, joka määrää ominaisuutemme. Eikö olekin hieno osoitus luomistyöstä?

Äänestä
  • Ei.

    Äänestä

  • Minäkin olisin laittanut sen täyteen erilaisia toistojaksoja, jotka liikkuessaan tai kopioituesaan voivat rikkoa geenejä.

    Äänestä

  • Tippitapitus kirjoitti:

    Minäkin olisin laittanut sen täyteen erilaisia toistojaksoja, jotka liikkuessaan tai kopioituesaan voivat rikkoa geenejä.

    Ilkeä olet. Niinkuin Jumalakin.

    Äänestä


  • Tarkan koodin joka kreationistien mukaan voi ainoastaan RAPPEUTUA ???

    Äänestä

Jokaisella yksilöllä on ihan ikioma DNAnsa.
Mutta ihmisen DNAlla ei ole mitään perustavanlaatuista laadullista merkitystä.
Teidän kritiikkinne ei osu maaliinsa.

Äänestä
  • >>Mutta ihmisen DNAlla ei ole mitään perustavanlaatuista laadullista merkitystä.

    Äänestä

  • illuminatus kirjoitti:

    >>Mutta ihmisen DNAlla ei ole mitään perustavanlaatuista laadullista merkitystä.

    "No kuule ihan varmasti on."

    Sillä on kreationisteille yhtä paljon merkitystä kuin muillakin tosiasioilla, ei mitään. Sadut ovat paljon mukavampia.

    Äänestä

Uskotkos itse, että eloton luonto tekee DNA:n ja vieläpä sellaisen DNA:n joka koodaa järkevän kokonaisuuden eli äärettömän monimutkaisen elävän olion eikä vain jotain elotonta proteiini- ja yhdistemöykkyä.

Sellaistakin DNA varmaan kykenee tekemään mutta että se tekeekin keskenään yhteensopivat elimet niin se onkin melkoinen ihme. Voisit miettiä montako erilaista vaihtoehtoa ihmisenkin DNA:lla on rakentua mutta että niistä tsiljoona potenssiin tsiljoona vaihtoehdoista on rakentunut juuri tämä mikä on.

Äänestä
  • >Voisit miettiä montako erilaista vaihtoehtoa ihmisenkin DNA:lla on rakentua mutta että niistä tsiljoona potenssiin tsiljoona vaihtoehdoista on rakentunut juuri tämä mikä on.

    Kyllähän mä usein mietin, että miksei niistä rakentunut jotain parempaa. Kuten te kretliinit jatkuvasti hoette, ihminen on, kretliinejä tietysti lukuun ottamatta, kovin erehtyväinen, mikä on jatkuva ongelma itse kullakin. Lisäksi, erästä lääkäriä lainatakseni joka ei tällä kertaa ollut Pekka Reinikainen, ihminen on siten "huonosti suunniteltu" että kipu jossain ei välttämättä kerro mitään siitä missä päin mättää. Itse vaiva voi olla vaikka toisella puolella kehoa. Lääkärien hommaa ja ihmisen paranemista helpottaisi suuresti, jos kipu ilmenisi aina suunnilleen samassa paikassa kuin varsinainen vaivakin.

    Äänestä

  • Väärinymmärrettyä antropiaa taas vaihteeksi... On yleinen (kreationistinen) näköharha katsoa nykytilannetta ja kuvitella sitä sekä tavoitteeksi että ainoaksi "järkeväksi lopputulokseksi".

    Koko tuo "lopputuloksen" kuvitelma, samoin kuin tuo ihmisen DNA:n synnyn todennäköisyyden laskenta, on täyttä ajanhukkaa, koska jollakin tapaa DNA organisoituisi evoluution myötä joka tapauksessa (jos vain kaikki elämä ei matkalla katoa). Todennäköisyydeltään erilaisia vaihtoehtoisia kehitysskenaarioita on käytännössä ääretön määrä, mutta jonkun niistä on joka tapauksessa toteuduttava.

    Olemme siis osa toteutunutta vaihtoehtoa, mutta emme perustellusti mitään muuta. Emmekä suinkaan ole missään lopputilanteessa vaan kehitys jatkuu koko ajan. Eikä ole mitään toiveajattelua kummempaa perustetta väittää, että tämä toteutunut olisi suunntelmallisen toiminnan tulosta. Aivan hyvin elämä voisi täälläkin olla täysin toisennäköistä eikä ihmisiä olemassakaan, mutta entäs sitten? Kukas meitä osaisi kaivata? Ei kukaan ainakaan sen enempää kuin mekään kaipaamme niitä elämänmuotoja, jotka eivät nyt ole toteutuneet.

    Ole siis tyytyväinen onnestasi, että olet koskaan syntynyt, mutta älä keksi sille mitään perusteettomia merkityksiä. On pelkkää itsekeskeisyyttä kuvitella itsensä tavoitteellisen toiminnan tulokseksi.

    Niin, ja toteutuneiden asioiden todennäköisyys on muuten aina tasan 1.

    Äänestä

"Uskotkos itse, että eloton luonto tekee DNA:n ja vieläpä sellaisen DNA:n joka koodaa järkevän kokonaisuuden eli äärettömän monimutkaisen elävän olion eikä vain jotain elotonta proteiini- ja yhdistemöykkyä."

Näemmepä edelleen luonnon sellaista valmistavan kun sukusolut kypsyvät.

"Sellaistakin DNA varmaan kykenee tekemään mutta että se tekeekin keskenään yhteensopivat elimet niin se onkin melkoinen ihme."

Niin, siihen tarvitaankin hirvittävä määrä muuntelua ja luonnonvalintaa.

"Voisit miettiä montako erilaista vaihtoehtoa ihmisenkin DNA:lla on rakentua mutta että niistä tsiljoona potenssiin tsiljoona vaihtoehdoista on rakentunut juuri tämä mikä on."

Eri ihmisillä on aina hieman erilaiset DNA:t, Jo tämän seikan pitäisi paljastaa hiemankin logiikkaa käyttävälle, ettei ole olemassa vain yhtä ihmisen tuottavaa DNA:ta, vaan että ihminen voi rakentua usealla eri tavalla ja näitä vaihtoehtoja voi olla biljoonittain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten on kirjoitti:

Ei nyt siis puhuta evoluutiosta vaan DNA:sta.

Tämä on siis niille, jotka eivät evoluutiota pidä totena. Onko sinusta DNA oikeasti olemassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu