millaisia piirteitä on ihmisellä joka lukee tätäkin palstaa ja on täten tietoinen vt-seuran valehteluista ja epäinhimillisistä tavoista ja puolustaa silti tätä uskontoa ja sen johtoa?
Vastaukset 7
- Pahan johdossa
millaisia piirteitä on ihmisellä joka lukee tätäkin palstaa
ja on täten tietoinen anti-todistajien valehteluista ja
epäinhimillisistä tavoista ja puolustaa silti tätä suuntausta ja sen johtoa? Tiedä sitten noista piirteistä, kun lahkon mielenhallinnassa ollessaan ihmisellä ei ole käytännössä mahdollisuutta tarkastella asioita objektiivisesti. Lahkon puolusteleminen silloin, kun henkilö on tietoinen sen epäinhimillisyydestä ja -rehellisyydestä, on itsepetosta, jossa suurin uhri on puolusteleva henkilö itse.
Täytyy myös muistaa että lahkon mielenhallinnasta herääminen todellisuuteen ei totta vie ole helppoa. Se on uskomatonta, miten sitä pystyi ohittamaan kaiken sen mitä ei halua kuulla eikä tietää, kun oli manipuloitu lahkon istuttamaan ajattelumalliin. Omakohtainen kokemus mielenhallinnan alaisuudessa olemisesta auttaa osaltaan ymmärtämään, miksi lahkon pauloissa olevalle mustaa valkoisellakaan ei auta avaamaan silmiä - ainakaan välittömästi.- Pumpulilässyjä
Yksinkertaista: AIVOPESU! Pelkurimainen luulo, että kuolee, jos ei palvo vartiotornilahkoa.
- KETÄ palvot?
Täytyy olla aika pieni älykkyysosamäärä,jos luulee että kuolee, jos ei palvo jtkn
lahkoa.
Idiootti palvoo lahkoa
Oikean Jumalan sijasta.
Tosi apukouluporukka palvoo lahkoa.
- tehokkaampi aivopesu
Tässäpä KUNNON aivopesua, jää jeppulat toiseksi.... ;D
Skientologiaa pidetään uskontona,
mutta se on puhdasta liiketoimintaa ja maailmanlaajuinen hyväksikäyttöjärjestelmä, väittävät järjestön jättäneet pioneerit.
http://areena.yle.fi/video/1316433854430Kaksi vääryyttä tuottaa yhden oikeuden on argumentointivirhe, jolla pyritään oikeuttamaan retribuutio eli kosto.
Lapset käyttävät tätä argumenttia usein:
Äiti: Etkö sinä Antti tajua, ettei pikkusiskoa saa tukistaa!
Antti: Mutta kun Jenni löi minua ensin!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaksi_vääryyttä_tuottaa_yhden_oikeuden
- vfvvfvfffv
Ainakin melkoinen faktoja pimentävä "sokeus" hallitsee Jehovan Todistajia.
Sokeus on saatu osaksi aikaan salakavalalla "aivopesulla", johon kuuluu "lovebombingia" ja muita mielenhallinnan keinoja.
Eikä sellaisen "satsin" läpikäyneet ihmiset uskalla käydä edes näillä sivuilla, koska pelkäävät että jehova lähettää joko salaman tappaamaan, tai ainakin se paratiisi jää vain haaveksi.
Pelkoa, kauhua, utopisia ihmistoiveita sisältää ihmisten keksimä uskonto, usko ja toivo, joka estää objektiivisemman ja realistisen maailmakuvan syntymisen kestää kasassa myös ihmisten välisen kyttäämisen ja tuomitsemisen avulla.
Tähän kuvioon perusteluna kuuluu yhtenä argumenttina se, ettei maailma tarjoa saatanan temmellyskenttänä mitään parempaa tilalle.
He siis arvottavat elämän hyvin mustavalkoiseksi siitä lähtökohdasta, että kaikella on tarkoitus ja jehovan ohjaus.
Mutta miksi sitten jehova kaiken taustalla ja alkulähteenä kaipaisi tätä kaikkea,,kaikkihan on lopulta jehovan käres eli vastuulla?
Jehova olisi voinut lopettaa koko shown alkuunsa, eikä olla herkkä egomaanikko, jonka pitäisi todistaa jollekin(enkelit) puhumattakaan itselleen muiden kautta(ihmiset), kaikkihan(enkelit/ihmiset) ovat nekin hänestä lähtöisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95903
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116721
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80658- 43621
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34594Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33523
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66499- 36492
- 25492
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok105458- 44444
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427