millainen ihminen puolustaa valehtelevaa vt-seuraa?

ktrrt

millaisia piirteitä on ihmisellä joka lukee tätäkin palstaa ja on täten tietoinen vt-seuran valehteluista ja epäinhimillisistä tavoista ja puolustaa silti tätä uskontoa ja sen johtoa?

7

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pahan johdossa

      millaisia piirteitä on ihmisellä joka lukee tätäkin palstaa
      ja on täten tietoinen anti-todistajien valehteluista ja
      epäinhimillisistä tavoista ja puolustaa silti tätä suuntausta ja sen johtoa?

    • Tiedä sitten noista piirteistä, kun lahkon mielenhallinnassa ollessaan ihmisellä ei ole käytännössä mahdollisuutta tarkastella asioita objektiivisesti. Lahkon puolusteleminen silloin, kun henkilö on tietoinen sen epäinhimillisyydestä ja -rehellisyydestä, on itsepetosta, jossa suurin uhri on puolusteleva henkilö itse.

      Täytyy myös muistaa että lahkon mielenhallinnasta herääminen todellisuuteen ei totta vie ole helppoa. Se on uskomatonta, miten sitä pystyi ohittamaan kaiken sen mitä ei halua kuulla eikä tietää, kun oli manipuloitu lahkon istuttamaan ajattelumalliin. Omakohtainen kokemus mielenhallinnan alaisuudessa olemisesta auttaa osaltaan ymmärtämään, miksi lahkon pauloissa olevalle mustaa valkoisellakaan ei auta avaamaan silmiä - ainakaan välittömästi.

    • Pumpulilässyjä

      Yksinkertaista: AIVOPESU! Pelkurimainen luulo, että kuolee, jos ei palvo vartiotornilahkoa.

      • KETÄ palvot?

        Täytyy olla aika pieni älykkyysosamäärä,jos luulee että kuolee, jos ei palvo jtkn
        lahkoa.
        Idiootti palvoo lahkoa
        Oikean Jumalan sijasta.

        Tosi apukouluporukka palvoo lahkoa.


    • tehokkaampi aivopesu

      Tässäpä KUNNON aivopesua, jää jeppulat toiseksi.... ;D

      Skientologiaa pidetään uskontona,
      mutta se on puhdasta liiketoimintaa ja maailmanlaajuinen hyväksikäyttöjärjestelmä, väittävät järjestön jättäneet pioneerit.

      http://areena.yle.fi/video/1316433854430

      • Kaksi vääryyttä tuottaa yhden oikeuden on argumentointivirhe, jolla pyritään oikeuttamaan retribuutio eli kosto.

        Lapset käyttävät tätä argumenttia usein:

        Äiti: Etkö sinä Antti tajua, ettei pikkusiskoa saa tukistaa!
        Antti: Mutta kun Jenni löi minua ensin!

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaksi_vääryyttä_tuottaa_yhden_oikeuden


    • vfvvfvfffv

      Ainakin melkoinen faktoja pimentävä "sokeus" hallitsee Jehovan Todistajia.
      Sokeus on saatu osaksi aikaan salakavalalla "aivopesulla", johon kuuluu "lovebombingia" ja muita mielenhallinnan keinoja.

      Eikä sellaisen "satsin" läpikäyneet ihmiset uskalla käydä edes näillä sivuilla, koska pelkäävät että jehova lähettää joko salaman tappaamaan, tai ainakin se paratiisi jää vain haaveksi.
      Pelkoa, kauhua, utopisia ihmistoiveita sisältää ihmisten keksimä uskonto, usko ja toivo, joka estää objektiivisemman ja realistisen maailmakuvan syntymisen kestää kasassa myös ihmisten välisen kyttäämisen ja tuomitsemisen avulla.

      Tähän kuvioon perusteluna kuuluu yhtenä argumenttina se, ettei maailma tarjoa saatanan temmellyskenttänä mitään parempaa tilalle.
      He siis arvottavat elämän hyvin mustavalkoiseksi siitä lähtökohdasta, että kaikella on tarkoitus ja jehovan ohjaus.
      Mutta miksi sitten jehova kaiken taustalla ja alkulähteenä kaipaisi tätä kaikkea,,kaikkihan on lopulta jehovan käres eli vastuulla?
      Jehova olisi voinut lopettaa koko shown alkuunsa, eikä olla herkkä egomaanikko, jonka pitäisi todistaa jollekin(enkelit) puhumattakaan itselleen muiden kautta(ihmiset), kaikkihan(enkelit/ihmiset) ovat nekin hänestä lähtöisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe