Mikä on sellainen vaiva, että melkein joka paikkaan saatttuu joka päivä, mutta päähän ei koskaan. Selkä on kulunut ja siinä on kovia kipuja, samoin särkee käsivarsia ja ne ovat kosketusarat. Kääntyminen sängyssä on raskas ja kivulias urakka, mutta kipu helpottaa kun käsiä käy yöllä voimistelemassa.
Nilkassa on jatkuva kova särky luunmurtumaleikkauksen jäljilta. Apua en ole saanut.
Syön panacod särkylääkettä n. 200 tablettia kuukaudessa ja sitä kirjoitetaan tuhannen kappaleen erissä. Ei se paljon auta.
Nilkassa on jatkuva kova särky luunmurtumaleikkauksen jäljilta. Apua en ole saanut.
Syön panacod särkylääkettä n. 200 tablettia kuukaudessa ja sitä kirjoitetaan tuhannen kappaleen erissä. Ei se paljon auta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Fibromyalgia tulee kyllä heti ekana mieleen.. siihen ei kyllä nuo panacodit eikä muutkaan "tavalliset" särkylääkkeet tehoa, ainakaan minun kokemuksen mukaan. Itse syön triptyliä (kohottaa kipukynnystä) sekä neurontinia, joka on "oikeasti" epilepsialääke, mutta ainoa, joka mulla näihin kipuihin on koskaan auttanut. Itsekin kerkesin syödä kymmenen vuoden aikana särkylääkkeet poikineen ennen kuin lopulta kipupolilla tehdyn lääketestin perusteellä löytyi oikeat lääkkeet vaivaan.
Tuollainen määrä morffiinijohdannaista särkylääkettä eikä ole tutkittu tuon paremmin.
Tiedätkö sen että noista voi tulla riippuvaiseksi?
Kipu on paska juttu mutta eikö sun lääkäri ole laittanut eteenpäin tutkimuksiin? Määrää vaan tuollaisia määriä codeiinia sisältävää lääkettä?
Itsekkin käytän tuota samaa mutta määrä on n. 60 kpl kuukaudessa ja välillä lääkärit kieltäytyy määräämästä niitä etten tulisi riippuvaiseksi.
Mulla onkin reumatutkimukset kesken (pari vuotta on jo mennyt)mutta on ainakin työn alla. Lääkärit vain vähättelevät ja ohjaa apteekkiin.
Kerro vähän tarinaasi ja miten sulla on mennyt, luen mielelläni.
Pyydä ihmeessä jotain muuta särkylääkettä tai etsi lääkäri, joka suhtautuu sinuun ja tilanteeseesi vastuullisesti! Tuo määrä tabletteja on ihan hirveä! Oman kokemukseni mukaan Panacod ei ole kummoinen kivun lievittäjä, mutta tekee tökkyräisen olon. Pitkään käytettäessä koukkuun jääminen on kuulemma todennäköistä...
Sitä vaan, että yllä oleva kommenttini oli tarkoitettu "mamille", eikä "autsille".