Peritäänkö pääomatuloista kirkollisveroa?
Minulla on ainoastaan pääomatuloja, niin olisiko minusta mitään hyötyä kirkolle, jos liittyisin kirkkoon. Tämän loppuvuoden ainakin olisin vapaamatkustaja.
Kirkollisverosta
3
104
Vastaukset
- Ei vaikutusta
http://www.vm.fi/vm/fi/10_verotus/01_henkiloverotus/01_ansiotulojen_verotus/index.jsp
Vain ansiotuloista menee kirkollisvero. Näin ollen ei ole merkitystä kohdallasi. - Lahjoitus?
Ainahan voit lahjoittaa kirkolle muutaman satasen... Tosin se menisi lähinnä pappien palkkoihin ja rakennusten ylläpitoon, joten ehkä kannattaisi mieluummin lahjoittaa oikealle hyväntekeväisyysjärjestölle.
- Pettynyt..
Juu kyllä parempia kohteita varmasti löytyy kuin kirkko. Heillä on jo valmiiksi miljardi omaisuus kiinteistöinä, osakkeina ja käteisvarantoina ja tuntuu olevan melko pohjaton rahakirstu heillä sillä nostavat vaan lisää kirkollisveroja.
Lahjoita rahasi mieluummin suoraan nuorisojärjestöille tai vanhusten hyväksi.
Itse olen tehnyt pieni lahjoituksia esim. partiolaisille, sotaveteraaneille sekä näihin katastrofi keräyksiin olen myös muutaman roposen laittanut. Tosin jälkikäteen olen lukenut ettei nekään rahat ole menneet aivan siihen mihin pitäisi...
Eli kannattaa olla todella tarkka kenelle rahojasi syydät...jos tahdot hyvää tehdä niin älä ainakaan kirkon osakekauppoja rahoita....niin no onhan sekin kirkon kannalta hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462